Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçları (5)

Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçları (5)

Siber dünyada bizleri tehdit eden zararlı yazılımları tanımaya devam edelim.

  Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçlarını tanıtmaya devam edelim;

*   My Doom; Tüm zamanların en zararlı e-posta solucanlarından biri. 39 milyar ABD Doları zarara neden oldu. Solucanlar kendilerini tekrar tekrar çoğaltan ve bütün bir ağı çökertebilen programlardır.

*   Night Dragon; 2009'da tespit edilmiştir. Dosya çalma amaçlıdır. Çin'in petrol ve enerji firmaları hedef alınmıştır.

*   Nemucod; Fidye yazılımı. Zip dosyaları içeren e-posta aracılığıyla yayılır.

*   Nitro; Adobe Flash'ı hedefler. Dosya çalma amaçlıdır. 2011 yılında ortaya çıkmıştır. Kimya sektörünü hedef almıştır.

*   Obad; Uygulamayı başlatırken yönetici haklarını elde edip sistemin derinliklerine saklanır. Uygulamayı kaldırsanız da Obad aygıttan silinmez. Kontrol sunucusu Obad'a telefon numarasını, Mac adresini ve aygıt numarasını (IMEI) gönderir. Daha sonra Obad sunucudan paralı SMS hizmetlerinin numaralarını alır, hatta Bluetooth bağlantıları üzerinden başka aygıtlara bulaşır. Tam bir boot ağı oluşturur.

*   Operation Aurora; Hedef Google'dır. Internet Explorer açıklığından faydalanarak kaynak kod çalar. 2010 yılında Çin menşeli olduğu değerlendirilmektedir.

*   Operation Net Traveler; Saldırı stratejisi e-postaya eklenmiş, manipüle edilmiş bir word dosyasıydı.

*   Pass the Hash; Saldırganın bir sunucuya/servise uzaktan erişim izni alabildiği bir tekniktir.

*   Petya; Son yılların en tehlikeli fidye yazılımlarındandır. Kullanıcıların dosyalarını şifrelemek ve onları bitcoinler karşılığında tutmakla kalmaz, bu esnada çevresel ön yükleme (booting) sürecini de manipüle eder.

Arkadaşlar, tedbirimizi zamanında alabilmek maksadıyla zararlı yazılımları bundan sonraki yazılarımızda anlatmaya devam edeceğiz.

  Kolay gelsin...

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git