Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçları (3)

Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçları (3)

Zararlı Yazılımlar ve Saldırı Araçlarını tanıtmaya devam ediyoruz. Tedbirinizi şimdiden alınız...

  Zararlı Yazılım ve Saldırı Araçlarından bundan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kaldığımız yerden devam edelim.
  *  Hesperbot; Truva atıdır. Ülkemizde yaygındır.

  *  Heartbleed; Google güvenlik araştırmacıları 2014 Nisan ayında zafiyeti tespit etti. 500.000 web sitesi etkilenmişti. Kriptolu iletişimde (SSL/TSL) yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu, Open SSL kütüphanelerinde bulunan bu zafiyet nedeniyle hedef sistemlerde bulunan kritik veriler ele geçirilebilmektedir.

  *  INFY; 2007 yılından itibaren faaldir. 2015 Mayıs ayına kadar gizli kalmıştır. Bazı oltalama e-postaları ekinde bulunan "thanks.pps.request.docx.hello.docx" isimli dosyalarda yeniden tespit edildi. Zararlı yazılımın bulaştığı bilgisayarlardaki klavye ve internet tarayıcısı hareketlerini izlediği ve kişisel bilgileri sızdırdığı bildirilmiştir.

  *  KeRanger; Fidye yazılımıdır. Kullanıcıların dosyalarını şifreler ve şifreyi çözmek için para talep eder. Mac'lere de bulaşmıştır.

  *  KeyRaider; iphone kullanıcılarının bilgilerini ele geçirdiler. Cihazlara ücretli uygulamalar yüklendiği bu yöntem ile birçok iphone kullanıcısı maddi zarara uğratıldı.

  *  KillDisk; Ukrayna'ya karşı Endüstriyel Kontrol Sistemleri'ni durdurma maksatlı kullanılmıştır.

  *  Koler; Fidye yazılımı. Ransomware. Tablet ve telefonlara saldırır.

  *  Koobface; Bilgisayar solucanı. 900 çeşidi bulunuyor. 2009 yılında sosyal ağlarda yayılarak kapsamlı bir bootnet oluşturmasıyla gündeme gelmiştir.

   Bilgisayar dostları. "Sanalkurs" sitemizin müdavimleri. Zararlı yazılım ve saldırı araçlarını tanıtmaya devam edeceğiz. Düşmanımızı tanırsak tedbirimizi daha iyi alabiliriz.

  Yeni yıl hepimize güzelliklerle gelsin, mutluluklar sizlerle olsun...

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git