Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Türkiye’de bilişimle ilgili üniversitelerden mezun olanlar için durum biraz karmaşık. Pek çoğu mezun olduğu zaman sudan çıkmış balık gibi oluyor. Okul boyunca yatanlar, alanı ile ilgili en küçük bir hamle bir yapmamış ve herhangi bir işi kovalamamış olanların durumu ise vahim.

Türkiye’de bilişimle ilgili üniversitelerden mezun olanlar için durum biraz karmaşık. Pek çoğu mezun olduğu zaman sudan çıkmış balık gibi oluyor. Okul boyunca yatanlar, alanı ile ilgili en küçük bir hamle bir yapmamış ve herhangi bir işi kovalamamış olanların durumu ise vahim.

Eğer kendi işinizi kuracaksanız bilemem, ancak mezun olduktan sonra herhangi biryer işe başlamanız için ciddi bir birikim çok önemli. O kadar sene okuyan bir öğrenci olarak zamanı iyi değerlendireme-diyseniz, kusura bakmayın ve kimseyi suçlamayın, oturup kendinizi eleştirmeniz ve çok geç olmadan bir hayat muhasebesi yapmanız gerekiyor.

Yurtdışında okudum ve yeni mezun bir öğrenciyken kurduğum şirketimle hayatımı kazanmaya başladım. Dünya markası oek cok yerli yabancı şirketle iş yaptım. Türkiye'de yakalamam zor olan bir imkana sahip oldum. Ancak, daha sonra ilerleyen yıllarda piyasanın gidişatını ve ticari geleceğini güzel görmedigim için o sektörle daha fazla vakit kaybetmeyi istemedim, bu yüzden asıl mesleğime, yani yazılım sektörüne geri dönmeye karar verdim.

İlk sitemi 1998 yılında yapmıştım, ancak yıl 2010 sonuydu ve ara çok açılmıştı. Açığı hızlı bir şekilde kapattım. Gecemi gündüzüme katarak, internetteki binlerce kaynağı tarayarak PHP ile kendi frame-vvork'ümü yazabilecek kapasiteye ulaşmayı başardım.

Şu an genel olarak yurtdışından projeler yapıyorum, ancak yeni mezun arkadaşlarla da zaman zaman görüştüğümde bu tür şeyleri konuşuyoruz. Bu yüzden bütün bu farkları birleştirerek, kendilerini nelerin beklediğini kısaca sunmak istedim.

Şirket Elemanı Olmak

Eğer mezun olduktan sonra bir şirkette çalışmak arzusundaysanız şirketlerin sizden bekledikleri ve sizin de göz önünde bulundurmanız gereken bazı konular var.

1. Deneyim: Her şirket deneyim ister. Deneyim artık bu sektörde istemeyen yer yok. Madem işiniz bilgisayar, internet kısacası teknoloji ile ilgili o zaman bir etrafınıza bakın. Deneyim kazanmak için illa bir şirkete girip çalışmanız gerekmiyor. Ücretsiz güzel bir projede yer alırsınız, kendinize proje yapabilir belirli bir aşamaya getirebilirsiniz. Kısacası adınızı internette yaptıklarınızda , takipçi, üye v.s. gibi kitlelere duyurabilir, sizler için her türlü faydası olacak şekilde deneyiminizi de artırabilirsiniz.

2. Pek Çok Özellik: İş verenler bir çok özellik listeler.Türkiye'de bu konuda biraz daha boşluk var. Kısacası oltalarını bir denize atarlar, oltaya neler takılırsa onu değerlendirirler. Eğer başvuru yapmışsanız, sizler dürüst olarak bilginiz olduğu alanları belirtin, bu alanda en göze çarpıcı referanslarınızı sunun. Yalan söylemeyin, bilmiyorsanız biliyorum diye kandırmayın. İş verenin belirlediği süreç içerisinde başvuranlar arasından sıyrılırsanız (karakter, bilgi v.s.) işi zaten alırsınız.

Madem sektör yeni yayılıyor, fazla kişinin tecrübesi yok, o zaman bu konunun sıkıntı olmaması lazım. Eğer sıkıntı varsa demek ki deneyimli ve fazla bilgili insan var.

Unutmayın ki, bu sektör sürekli kendini geliştiren insan ister. İş ilanlarına bakın ve bugüne kadar başvurduğunuz işlerde hangi sebeple geride kaldınız ya da hangi noktada bilginiz eksik diye bir düşünün. Eksiklerinizi bulup kapatmaya çalışın.

3. Esnek Çalışma Koşulları: İşverenler normalde aldıkları kişiyi gece gündüz çalıştırmak isteyen kişiler değildir, önemli olan verim almaktır. Ancak Türkiye'de sektörü anlayamamaktan kaynaklanan çarpık bir yapılanma mevcut.

Fakat yeni bir mezun için seçme şansı yok, zaten gerek de yok. Kendini beğenen ve burnundan kıl aldırmayan üniversite mezunlarından olmayın, gidin çalışın. Sürekli orada çalışacaksınız diye bir kaide yok, ama bu tecrübeleri başka türlü kazanamazsınız.

Çalışma şartlarınızı beğenmiyorsanız, (en azından sağlam bir İngilizcenizin olduğunu düşünerek) bir yandan para biriktirirken, diğer yandan boş zamanlarınızda freelancer'lık yapıp kendinize bir müşteri kitlesi oluşturmaya çalışın. Belirli bir birikimden sonra çalışma şartlarından memnun olmadığınız iş yerinizden ayrılıp, freelancer olarak aynı sektörde rahat ettiğiniz şekilde çalışarak hizmet vermeye
devam edebilirsiniz.

4. Düşük Ücret: İş verenler de müşterilerine ve ihtiyaçlarına göre eleman arayacaktır. İhtiyacına en yakın olanı, mümkün olan en düşük ücrete getirmeye çalışmasını, zaten iş verenin ticaret yaptığını düşünerek doğal karşılamak gerekiyor. Bu noktada önemli olan bu alanda çalışan kişilerin kendilerini ezdirmemeleri.

5. Yüksek Performans: İlk dört maddeyi dikkate aldığınızda yeni mezun birinden yüksek performans beklemek biraz hayalcilik olur. Ancak burada yeni mezun bir öğrenci böyle düşünmemeli.

Hiç bir zaman kaliteli iş ortaya koymaktan çekinmemek lazım. Özellikle sektörümüz teknoloji ve bilişimken. Maaş dediğiniz şey, ortaya konulan kalite, bir şirkette vazgeçilmez bir insan olduktan sonra gelir. Nasıl mı?

Bir şirkette çalışırken, görevin olmasa da, o şirketin bir sorunu olduğunu düşünüyorsan, yani alanın ve görevin olmayan bir bölümde gördüğün soruna ait kaliteli çözümler üretebiliyorsan paylaş. "Benim görevim, benim yerim değil" diye yardımcı olmaktan kaçınmamak lazım. Bunu aynı zamanda diğer çalışanları da rencide etmeden yapmak gerekiyor ki, atmosfer bozulmasın tabii.

Kaliteli iş ortaya koyup, çalıştığın alanda yavaş yavaş bel kemiği haline geldiğinde, o şirkette işlerin nasıl yürüdüğünü, projelerde nasıl çalışman gerektiğini bilip, hızlı ve kaliteli bir iş çıkarıyorsan, o zaman maaş artışını daha rahat isteme pozisyonuna sahip olursun. Ya da direk gidip isteyebilirsin, çünkü kendini garantiye almışsındır, boş vaktinde freelancer olarak kitle oluşturmuşsundur, müşterin vardır, gider direk maaş artışı istersin.

Şirketler kolay kolay biralanda bel kemiği olmuş birini değiştirmeye gelemiyorlar. Örneğin, bir sistemi yazdırıyorsun, asıl eleman çıktıktan sonra yerine gelecek elemanın sistemi öğrenmesi, işi kavraması 1 -2 ay sürebiliyor. O elemanı tekrar eğitmek, seminerlere göndermek, işi öğrenmesini beklemek şirkete ekstra para, vakit ve müşteri kaybı demek.

Kaliteli iş çıkarmayıp, ortaya bir-şeyler koymadan yüksek maaş ya da gelir beklemek olmaz kısacası bu sektörde.

Freelancer Olmak

Yurtdışında bir çok firma artık eleman almak yerine "outsourcing" adı verilen şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliyorlar. Kısacası Fre-elancerlar ile anlaşıp çalışıyorlar. Böylece firma çalışan için sigortaydı, bir dünya evraktı, ofis alanıydı, ek ücretlerdi (yemek, elektrik v.s. v.s.), hastalandığı, işe gelmediği günlerde ya da yıllık tatile çıktığında bile iş veren için "boş yere" olan ödemelerdi gibi bir çok masrafı düşürdüğünden, gelişmiş ülkelerde bu durum hızlı bir şekilde yayılmakta.

Türkiye 5-1 Oyıl arkadan takip ediyor bu tarz şeyleri, doğru. Ancak teknoloji alanında emek verenlerin İngilizce bilmesinin şart olduğunu düşünerek, Avrupa, ABD, Kanada gibi ülkelerden müşteri kitlesini freelance işler yaparak oluşturduğunuzda,Türkiye'de bile freelancer olarak hizmet verirken, şartlarınıza
uymayan projelerde / kişilerle çalışmak zorunda kalmazsınız.

Elbette Freelancer olduğunuzda sigortanızı kendiniz ödeyeceksiniz, bir şahıs firması açacaksınız (ki fatura kesebilin, verginizi ödeyin), kendiniz muhasebe işlerini yapamayacaksanız bir muhasebeciniz olacak, evinizde çalışsanız da ev ofisi masraflarınız, donanımınızı belirli aralıklarla yenileme, kiranız, faturalarınız, geçiminiz, tatilinizi yapabileceğiniz, acil durumlar için biriktirebileceğiniz kadar para v.s. hesapladığınızda, hafta için 8 saat, Cumartesi 4 saat mesai ile ortalama 180 -190 saat mesai yapacağınız, 1 ay için saatlik 60 TL'nin altına inmemeniz gerekiyor.

Full-time freelancerlık yapmak istediğinizde bu konuları da göz önünde bulundurmalısınız.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 7 yıl önce
Aydınlatıcı bir yazı gerçekten. Yeni mezun arkadaşlarımızın bu gibi fikirlere ve yönlendirmelere çok ihtiyacı var.

Yukarı Git