Yazılımcı Nedir? Bir Yazılımcı Nasıl Olmalıdır?

Yazılımın ve yazılımcının ne olduğunu ve bir yazılımcının nasıl olması gerektiğini anlattığım makale.

Bir Yazılımcı Nasıl Olmalıdır?

Sizlere bu yazıda, yeni başlayan veya kafasında herhangi birşey canlanmamış olanlar için yazılımcıların nasıl olması gerektiğini, yazılımın ne olduğunu ve hangi mantık çerçevesi içinde yürümeniz gerektiğini anlatacağım. Umarım önerilerimi dikkate alırsınız.

Başta kelimeleri inceleyelim " Yazılım-cı " yani yazılım yapan veya yazan kişilere denilen bir sıfat.

Peki yazılım nedir? Kabaca tanıtım yapacak olursak yazılım; elektronik aygıtların belirlenen işleri yapmasını sağlayan programlara denir. Yazılım olmadan telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar, uydu sistemleri yani tüm elektronik aygıtlar sadece bir cihazdan ibarettir. Yazılımlar kendi içinde ise iki ana grupta incelenir. Bunlar ise " Sistem Yazılımları " ve " Uygulama Yazılımları "'dır. Sistem yazılımlarını ele alacak olursak, sistem yazılımları bir elektronik aygıtı yöneten, denetleyen ve kontrol eden yazılımlardır. Mesala buna örnek olarak Linux, Pardus veya Windows 7 birer sistem yazılımlarıdır. Uygulama yazılımları ise, uygulamaktan gelir. Uygulama yazılımlarını açıklayacak olursak kullanıcılar için geliştirilmiş kullanışlı yazılımlardır. Buna da örnek olarak bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar denilebilir. ( MS Word, Winamp, Mozilla vb.)

Öncelikle her mesleğin yada herşeyin kendine has özellikleri olduğu gibi yazılımcılarında olmazsa olmaz belirli düşünceleri ve özellikleri vardır. Bilişim sektörü oldukça hızlı değişen ve yenilenen bir sektör olduğu için her işini iyi yapmak isteyen yazılımcılarda sürekli yeniliklere açık olmak zorundadır. Eğer bu sektörde yenilikçi olmazsanız yoksunuz demektir. Çünkü sürekli gelişen ve değişen bir teknolojiden bahsediyoruz bildiğiniz bilgileri yenilemezseniz teknolojiden geri kalmış olursunuz bu da kullanıcılar tarafından pek sevilmeyen bir davranıştır.

Meraklı olmak ta o yeni teknolojileri öğrenmek bakımından en büyük özelliklerden birisidir. Çünkü sadece en doğru bilgiyi meraklı insan, öğrenir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
Guzel yazmishsin.Teshekkur.
Ben teşekkür ederim. :)
• 7 yıl önce
bende çok seviyorum yazılımcıyım ama okulda pek bişey ögrenemiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum :(

Yukarı Git