Yazılıma Yeni Başlayanlar İçin Kitap Önerileri

Yazılıma Yeni Başlayanlar İçin Kitap Önerileri

Yazılıma yeni başlayanlar kendilerine bir yol haritası arıyorlar. Bu kitaplar size o konuda yardımcı olacaktır.

Yazılıma yeni başlayan arkadaşlarımız kendilerine bir yol haritası arıyorlar. Bize bu konuda soru soran çok arkadaşımız var. Bu yüzden yayınevlerinin kaliteli olarak düşündüğümüz, sizlere yardımcı olabileceğine inandığımız kitaplarını paylaşmaya karar verdik. Bu kitaplar size o konuda yardımcı olacaktır. Kitaplarla ilgili detayları görmek için başlıklarına tıklamanız yeterlidir. 

Android ve Oyun Programlama (Musa Çavuş)

Bu kitap Android SDK’nın temelinden başlamış ve Facebook/Google+ - Android bağlantısı gibi ileri konuları da içermektedir. Konular anlatılırken ekran görüntüleri eşliğinde çok sayıda örnek verilerek konunun ve farklı uygulamaların daha rahat anlaşılması amaçlanmıştır.

Android işletim sistemi, akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olmuş ve Android Markette yüz binlerce farklı uygulama ile akıllı telefon kullanıcılarına farklı uygulamaları indirme şansı vermiştir. Başarılı ve güzel çalışan uygulamalar ise uygulamayı yapan kişiye maddi ve manevi kazançlar sağlamaktadır. Bu sebeple, Android konusunda yazılımcı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Ülkemizde Android işletim sistemi Milli Eğitim Bakanlığının FATİH projesiyle birlikte büyük önem kazanmış ve bu konuda yazılımlara/yazılımcılara daha da çok ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

C# İle Programlamaya Giriş (Prof. Dr.Timur KARAÇAY, Aybar KARAÇAY)

 

Kitap, C# dili ile programlamaya girişi anlatmaktadır.  30 bölüm ve 454 sayfadan oluşan kitap uygulamaya yönelik 314 örnek program içermektedir. Örnek programların her birisi okura yeni bir şey öğretmek amacıyla yazılmıştır. Kitap, sisteminize Visual Studio’yu nasıl yükleyeceğinizden başlayarak, konuları akıcı bir üslup ve pedagojik yöntemlerle anlatmaktadır. Ayrıca kitapta yer alan örnek uygulama kodlarını www.seckin.com.tr’den indirebilirsiniz.

Sürekli çalışıldığında üç haftadan daha kısa zamanda biten konular, okul ortamında bir sömestrede işlenebilecek biçimde tasarlanmıştır.

Java ile Nesne Programlama (Prof. Dr. Timur Karaçay)

Kitap, Java'ya giriş niteliğinde olan bu kitap, hiç programlama bilmeyenlere java'yı öğretmek amacıyla yazılmış. Sisteminize java programlama ortamlarını nasıl yükleyeceğinizden başlayarak, java görsel programlama araçlarını tanıtan kitap, 300 den Fazla örnek program ile konuları akıcı bir üslup ve pedagojik yöntemlerle anlatmaktadır.

Genel amaçlı bir programlama dilinin temel kavramlarıyla başlayan kitap, adım adım nesne yönelimli programlama kavramına geçmekte ve programcılara büyük kolaylık sağlayan java API (java kütüphanesi)'nin nasıl kullanılacağını anlatmaktadır. Sürekli çalışıldığında üç haftadan daha kısa zamanda biten konular, okul ortamında bir sömestrede işlenebilecek biçimde tasarlanmıştır.

Otuzdan çok kitaba imza atmış olma yanında TDK ve TÜBA'nın bilimsel terim üretme çalışmalarına etkin olarak katılan yazar, bu kitapta da Türkçe bilim terimlerini kullanmaya özen göstermiş.

Projelerle PHP 7 (Mutlu Koçak)

Gördüğü yoğun ilgi sonucunda kısa sürede ikinci baskısını yapan kitap, HTML5, CSS3, PHP 7 ve MySQL ile en basit internet sitelerinden, en kapsamlı yazılım çözümlerine kadar yazılım üretmeyi amaçlayan, bu konuda hiç bilgisi olmayan kullanıcılar için, kavramların mantığını anlatarak, küçük adımlarla bu kavramları ve bunlarla "işe yarar bir şeyler yapmayı" anlatan bir kaynaktır.

Görevi/mesleği gereği, çok sayıda web sitesi kurmuş ve aynı zamanda kişi ve kuruluşlara da bu konuda eğitim/kurs/danışmanlık yapan yazar, yaptığı web sitesi/eğitim/kurs/danışmanlıklar esnasında edindiği bilgi ve tecrübeleri bu kitaba aktarmıştır.

Kitapta her konu için adım adım neler yapılacağı, en ince detayına kadar anla-tılmakta olup, örnekler, kodlar ve açıklamalar başlangıç seviyesindeki kullanıcı-nın anlayacağı şekilde sade bir dille verilmektedir. Okuyucu kitabı bitirdiğinde, sıfırdan HTML5 ve CSS3 ile basit statik sitelerden, kendi dinamik, kurumsal internet portallarını kuracak kadar bilgiye sahip olması hedeflenmiştir.

Ayrıca, kitabın bir başka önemli özelliği, başka bir yerde bulamayacağınız şekilde anlatılmış olan Github Nasıl Kullanılır?, PSD Tasarımı HTML5'e Dökmek, Yeni Türk Ticaret Kanunu'na Uygun Şirket Sitesi Oluşturma, Spaghetti Kod nedir? Bootstrap ve Foundation CSS Kütüphaneleri, Proje Mimarisi Oluşturma, Veritabanı Modelleme Mantığı ve OOP ile Profesyonel Seviyede Proje Hazırlama konularının içermesidir.

Ruby (Prof. Dr. Timur Karaçay)

Ruby’e giriş niteliğinde olan bu kitap, hiç programlama bilmeyenlere programlamanın temellerini ve Ruby’i öğretmek  amacıyla yazılmıştır. Sisteminize Ruby’i nasıl yükleyeceğinizden başlayarak, Ruby araçlarını tanıtan kitap, 20 örnek uygulama ve 143 program ile konuları akıcı bir üslup ve pedagojik yöntemlerle anlatmaktadır.

Ruby, Nesne Tabanlı Programlama dillerinin ulaştığı son aşamanın niteliklerini taşıyan etkileşimli, yorumlayıcı ve nesne tabanlı bir dildir.  Javascript, VBasic, PHP, ASP, JSP gibi script dillerinin bütün hünerlerini taşır.  Ruby nesne tabanlı bir dildir. OOP’nin bütün yetenekleri onda vardır. Ruby, bilgisayar teknolojisinin hemen her alanına girmiştir. Ona dayalı olan Ruby On Rails web çatısı, genç kuşak arasında en yaygın kullanılan web aracıdır.

Otuzdan çok kitaba imza atmış olma yanında TDK ve TÜBA'nın bilimsel terim üretme çalışmalarına etkin olarak katılan yazar, bu kitapta da Türkçe bilim terimlerini kullanmaya özen göstermiştir.

Ruby dilinin yaratıcısı Yukihiro Matsumoto, yarattığı dili şöyle anlatıyor:  “Ruby dilini yaratırken, bütün enerjimi, onun programlamayı kolaylaştıran ve hızlandıran bir dil olmasına harcadım. Nesne tabanlı olma özelikleri dahil, bütün nitelikleri benim gibi sıradan programcıların beklentilerini karşılayacak biçimde tasarlanmıştır. Programcıların çoğu onun zarif ve kolay kullanılan bir dil olduğunda hemfikirdir. O nedenle, Ruby ile program yazmaktan  zevk almaktadırlar”.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Kitaplardan yazılım öğrenmeyi doğru bulmuyorum. Elimizin altında internet var. Yazılım hakkında kitap almak ve o kitaptan yazılım öğreneciğini umacak bir çok insan var. Kaldı ki kitabı alıpta yazılıma başlayan insanlar kodlarını yazarın yazdığı şekilde yazmaya başlıyor. Yanlışı ile doğrusu ile yazarın stilini kopyalıyor. Elimizin altında internet var binlerce yazılım sevdalısına anında ulaşabiliyoruz. Sorular sorabiliyoruz. 3 yıldır yazılım sektöründe çalışmaktayım. Bende daha bu sektörde yeniyim ama bu zamana kadar bir kere kitap alıpta okumadım. İligi forum sitelerinde sordum. Tecrübeli kişiler ile görüştüm fikir aldım, tavsiye aldım. Ve sonunda kendi tarzımı oluşturmaya başladım. Herşey bir yana yazılımcılar işi gereği zaten asosyal kişiliklere sahip olabiliyor. Hadi yüz yüze insanlarla konuşamasakta yada fırsatımız olmasa bile tecrübeli insan(lar) ile internet üzerinde konuşmak bile ufkumuzu açacaktır ve bize fayda sağlayacaktır. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Yukarı Git