Yazdığımız Programa Parola Koyma

Delphide program yazıyoruz ama programı çalıştırırken şifre koruması koymak istiyoruz. Yapımı cok da zor değil..

İlk önce parola ekranı için bir form oluşturuyoruz ve bu forma açılışta öncelik veriyoruz.Formumuza 1 adet MaskEdit (şifre girişi için), 2 adet BtnButton (Onay ve İptal butonları için), 1 adet DataSource (Veritabanı bağlantısı için), 1 adet Database (Veritabanı için)ve bir adet de DBEdit (sifrenin forma bağlanması için) eklemeliyiz.

Butonların ve Editlerin Kind ve Caption ve Text kısımlarını düzenledikten sonra görüntü şu şekilde olmalıdır:Bundan sonra yapmamız gereken bir MS Access ile ya da Delphi ile bir veritabanı dosyası oluşturup içerisine bir şifre girmek. Datasource, DBEdit ve Database bileşenlerini kullanarak veritabanı ile form arasında iletişimi yani bağlantıyı sağlamak. Sonrası ise çocuk oyuncağı, DBEdit'in Show özelliğini False yapıp formun normal çalışması esnasında görünmemesini sağlamak. Zira parola girişinde kullanacağımız kod şu şekilde olmalıdır:


if Maskedit1.Text<>DBEdit1.Text then 

ShowMessage('Girmiş Olduğunuz Şifre Yanlış!');Bundan sonra da şifre değişimi için bir form oluşturup şifre kontrol ekranı yaparak program içerisine bir güvenlik merkezi oluşturabiliriz.

Herkes için faydalı olması dileğiyle, başarılar dilerim..
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

daha detaylı bır anlatım yapabılırdın acemı arkadaslarımıza
evt ben acemiyim bana detaylı bir şekilde anlatırsanız sevinirim:S
evet biraz daha açabilirmisin ...
Arkadaşlar anlaşılmayacak bir tarafı yok aslında ama gözünüzde büyütmüş olmalısınız. Ben yapmış olduğum programın kodlarını da verebilirim ama dersin mantığı olmaz o zaman.. Burada örnek çalışmaları ya da scriptleri sergilemek dersin kalitesini düşürür diye düşünüyoruz. Eğer gerçekten iş üzerine yoğunlaşıp da anlayamadıysanız ya da uygulamayı sonuçlandırmadıysanız, mail adresimden bana ulaşın lütfen..
teşekkürler... biraz daha geliştirilerek veritabanında kullanıcılar ve şifreleri tanımlanarak çok kullanıcı yapılabilir.
o zaman sizin delphi bileşenlerinde eksiklik var..
hocam şimdi ben bu dediğinizi 1 e 1 yaptım ama programı çalıştırdığımda login kısmı cıkıyor yani benim yaptığım değil kendi login sistemi çıkıyor veritabanına belirlediğim şifreyi giriyorum sonra o ekran geliyor ve şifreyi giriyorum tamama tıklıyorum ama diğer forma atmıyor
bu tür anlatımların bişeyler katacağı kanaatinde değilim cok soyut ve düz anşatılmış mantık kurgulayabilmek olası değil,daha cok kafa karıştırıyor
Eyvallah, işinize yarayan kısmını alın öyleyse..
Ayrıca Table'dan filtreletme yaptırmamışınız. Oyüzdende boş girince veya herhangi bişey yazınca direk giriş yapar ::sasir: Kodalrı verim olmazsa Table1.Filtered:=False; Table1.Filter:='SütunAdı'''+Maskedit1.Text+''''; Table1.Filtered:=True; if dööngüsünüde bu koddan sonra yazarsak işe yarar ancak
SU ŞİFRE PROGRAMI BİRAZDAHA AÇIK ANLATIRMISINIZ.. GİRİŞİ ÇALIŞTIRAMADIK.. PROGRAMDAN ÇIKIYORUZ FAKA GİRİŞ BUTONU ÇALIŞMIO..BU KONUDA YARDIMCI OLURSANINZ SEVİNİRİM.. ACİL
Açıklama yapmamı istemek yerine keşke programın kendisini isteseydiniz. Yani daha açık şekilde nasıl anlatılır bilmiyorum doğrusu..
nasıl ındırcez bunu:sasir:
normal maskedit ile yapamazmıydık peki bunu örneğin maskedit1.text:='bozo' daha sonra if edit1.text='bozo' then form2.show else showmessage('Hoşcakalın')diye
efsane_pc nin dediğini gibi db kullanmadan o şekıl olurmu ?
Tabi ki normal maskedit bileşeni ile de olabilirdi ama o zaman programın içerisinde oluşturduğunuz güvenlik merkezinden şifre değişimini sağlamanız nasıl mümkün olabilirdi? Bu şekilde kullanmamızın nedeni program içerisinden db deki mevcut şifreyi değiştirebilmeyi kolayca sağlamak.
valla hocam biraz üzerinde çalışmakk lazım...)
e tabi ki çalışmadan hiç bir şey olmuyor ;)
hoca bunu Imputbox la yapsak aynı şey degilmi hem daha kolay
ya bu dediklerinizi aynen yaptım ama program hata veriyo. yardımcı olursanız çok sevineceğim. bu program bana proje ödevim için lazım. çok önemli. teşekkürler.
bu programı almam mümkün mü acaba? yorumlarınızda programı isteseydiniz gibi birşey ifade etmişsiniz. programı bende yaptım çalıştıramadım. sizden programın kendisini istiyorum mümkünse. teşekkürler.
İyi Günler Bir Konu Hakkında yardıma İhtiyacım var yazdıgım projeyi nasıl setup haline getirir ve program haline getiririm sadece proje aşamasında kaldım yaNİ proje bitti :D ama Öyle Kaldık bunu exe haline getirmek istiyorum ama nasıl yapcamı bilemiyorum :S yardımcı olursanız cok sevinirim

Yukarı Git