Yapay Zeka Tehdit mi, Geleceğimiz mi?

Yapay Zeka Tehdit mi, Geleceğimiz mi?

Yapay Zeka'nın insanlığın geleceğindeki yeri incelenmektedir.

*    19. ve 20. yüzyılda sanayi devrimini yaşadık. Bilim ve teknoloji alanında baş döndürücü gelişmeler 20.yüzyılın son çeyreğinde akıl almaz derecede hızlandı. Bilgi çağına girdik. Eskiden on yıllarda yaşanan gelişme ve ilerleme günümüzde çok  kısa sürede yaşanabiliyor.

*  Günümüzde öne çıkan teknolojiler;

   -  Yapay Zeka,

   -  Otonom Araçlar,

   -  Robot Teknolojileri,

   -  Mars'a Seyahat ve Uzayda Kolonileşme Çalışmalarıdır.

*   "Stephen Hawking" gibi bilim insanları bu çalışmalar ve insanlığın geleceği ile ilgili ikazlarını son günlerde iyiden iyiye artırmışlardır. Dünyada yaşamın zorlaşacağından, insanlığın uzayda kolonileşme çalışmalarına hız vermesinden bahisle insanlığı uyarmaktadırlar.

*   Günümüzde bilgi sistemlerinin güvenirliliği ve insanlığın geleceğine etkileri açısından en çok sorgulanan konulardan biri de "Yapay Zeka"dır. Yapay Zeka'nın kontrolden çıkarak, insanlığın sonunu getireceği vurgusu dizilerde ve filmlerde sıklıkla konu edilmektedir.

*   Yapay Zeka konusundaki çalışmaları destekleyen bilim insanları da vardır. Bu konuda aslında bilim dünyası ikiye bölünmüş vaziyettedir.

*   Bilgi sistemlerinin gelişimi ile birlikte siber güvenlik konularındaki tehditdeki artışa benzer şekilde "Yapay Zeka" konusunda da çok ciddi tehlikeler oluşabilir. Siber saldırılar öyle bir seviyeye ulaşmıştır ki dünya çapında derin izler bırakacak hasara sebep olunabilmektedir.

*   Yapay Zeka konusu önümüzdeki dönemde daha çok gündeme gelecektir. Siber Güvenlik konuları ile ilgilenen bilgisayar dostlarının bu konuya da önem vermesi gerekmektedir.

*   Yapay Zeka'ya karşı değiliz fakat çalışmaların son derece bilinçli ve güvenli bir şekilde sürdürülmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi takdirde "Terminatör" serisi filmlerde de olduğu şekilde insanoğlu gelecekte büyük sorunlarla yüzleşmek zorunda kalabilir.

   Sağlıklı, mutlu ve ilimle, bilimle dopdolu günler dilerim...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git