Yapay Zeka-Robotlar-Otonom Araçlar-Nesnelerin İnterneti-Yeni Bir Çağ Başlıyor

Yapay Zeka-Robotlar-Otonom Araçlar-Nesnelerin İnterneti-Yeni Bir Çağ Başlıyor

Geliştirme çalışmaları devam eden ve insanlık için yepyeni bir çağın başlangıcı olacak yeniliklerden bahsedilmektedir.

    Teknolojik gelişmeler akıl almaz boyutlara ulaştı. Yepyeni bir çağa giriyoruz. Sanayi Çağı, ardından Bilgi Çağı yaşandı. 19.yüzyılda yaşanan teknolojik gelişim kendinden önceki birkaç asra bedel oldu. 20.yüzyılda ivme hızlandı. Artık her on yılda bilimsel ve teknolojik gelişmeler katlayarak artıyor.

  Bugünlerde bilim ve teknoloji dergilerinde sıkça karşılaştığımız kavramlar "Yapay Zeka", "İnsansız Araçlar", "Nesnelerin İnterneti", "Robot Teknolojileri", "Mars'a İnsanlı Seyahat" vb. konulardır. Yakın geçmişte hayali dahi zor olan projeler bir bir hayata geçiriliyor.

   Bunun yanında bilim insanlarının bir kısım endişeleri de var. Günümüzün en önemli fizikçilerinden "Stephan Hawking" Yapay Zeka'nın tehlikelerinden ve dünyanın yok olma sürecine girdiğinden bahisle diğer gezegenlere koloniler göndermemiz gerektiğini söylemektedir.

   En korkulan çalışmalardan biri de "Yapay Zeka"dır. Birçok filme konu olmuş, yapay zekanın kendini geliştirerek insanoğlunun sonunu getireceği belirtilmiştir. "Matrix" film serisinde de benzer konu işlenmektedir.

  Robot teknolojilerinde de çok hızlı gelişmeler vardır. "Terminator" serisi filmlerde de bu tehlikeden bahsedilmektedir.

  Aslında Holywood filmleri insanlığı gelecekte karşılaşabileceği yeniliklere/tehlikelere hazırlamaktadır. Bilinçli hazırlanmakta ve gizli mesajlar verilmektedir.

  "Nesnelerin İnterneti" hayatımızın her alanına girmektedir. Hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte Siber Tehditler içermektedir. Bu sistemlerin hacklenmesi kolay olmakta, yaşamsal konularda tehlike arz edebilmektedir.

  Teknolojik gelişmelerin karşısında olmasak da geleceğimiz adına bir kısım endişeler taşımaktayız. İnsanoğlunun sınırsız ihtirası gezegenimiz için ciddi tehdit olmaktadır.

  Bilgisayar alanında kendimizi geliştirirken programlama dillerini öğrenir, web tasarımı yapar, siber savunma alanında kendimizi geliştiririz. Bunun ötesinde geleceğe hazırlanmak adına yukarıda bahsettiğim geleceğin teknolojileri konusunda da araştırma yapmamız ve kaynakları incelememiz faydalı olacaktır.  

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git