Yandex Kurumsal Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

Yandex Kurumsal Mail Ayarları Nasıl Yapılır?
 • 14.056

Yandex, web sitenizin ismiyle kullanabileceğiniz kurumsal mailleriniz konusunda size çok güzel bir imkan sunuyor.

Yandex tarayıcı hizmetleriyle tanınsa da, tarayıcısını kullanmayı sevmiyorum. Mail ve sanal disk hizmetlerinde ise hayli başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında, web sitenizin ismiyle kullanabileceğiniz kurumsal mailleriniz konusunda da size çok güzel bir imkan sunuyor. Yandex'in Google ile rekabet anlamındaki bu çabaları takdire şayan. Sonuçta bizler için son derece kaliteli ve güzel hizmetler ortaya çıkıyor.

Google'un da aynı hizmeti sunduğunu, ancak ücretli olduğunu belirtmek isterim. Kullanıcı başı aylık 5 dolar istiyor. Yani 50 çalışanlı bir şirket olarak bu hizmeti kullanmak isteseniz, aylık 50 x 5 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Paranız varsa sıkıntı yok. :)

Ama kaynaklarınızı daha tasarruflu kullanmak istiyorsanız o zaman Yandex Kurumsal iyi bir seçenek diyebiliriz.

Kurumsal mailleriniz için Yandex size nasıl fayda sağlar, ilk önce ona bir bakalım.

 • Hostingsiz Mailler İçin: Sadece domain alıp herhangi bir mail hosting kullanmadan Yandex Kurumsal hizmeti sayesinde maillerinizi kendi web siteniz uzantılı olarak kullanabilirsiniz. Yani site yapmayacaksanız, hosting için para ödemeden, kendi web siteniz uzantılı mailler için Yandex Kurumsal'ı tercih edebilirsiniz.
 • Sorunlar ve Sorunlar: Web sitenizi barındırdığınız hosting'te mailleriniz ile alakalı sorunlar yaşıyorsanız ve hosting firmanız bir türlü çözüm üretemiyorsa, Yandex Kurumsal iyi bir seçenek olabilir.

Yandex Kurumsal size neler sağlar?

 • İstediğiniz kadar mail hesabı oluşturma imkanı veriyor. (1000 adete kadar sorgu sualsiz)
 • Mailler için sınırsız alan sağlar. Kota sorunu filan yoktur.
 • Kullanışlı bir arayüz vardır.
 • Mobilden de erişim sağlayabilirsiniz.
 • Çeşitli ek kolaylıklar.

Mailleri Yandex'e Bağlamak

 • Öncelikle alan adınız için ayarlar yapmanız gerekiyor. kurum.yandex.com.tr linkinden girdiğinizde izlemeniz gereken yollar karşınıza çıkacaktır.
 • Ben genel olarak alan adını devretme yöntemini kullanıyorum. Alan adını devrettiğinizde mail ile ilgili kısımları Yandex üzerine, geri kalan kısımları otomatik olarak mevcut sunucunuza yönlendiriyor.
 • Eğer bu yöntem size güvenilir gelmiyorsa, CPanel kısmından veya domain sağlayıcınızın arayüzünden yapmanız gereken MX kayıt ayarları vardır. Bu konulara aşina iseniz tercih edebilirsiniz.

Outlook ile Yandex Kurumsal'da Oluşturulan Mailleri Kullanmak

 1. Maillerinizi öncelikle Yandex üzerinden tek tek oluşturun. Örneğin, [email protected] şeklinde ekleyip bir şifre belirlemiş olmalısınız.
 2. Oluşturduktan sonra, örneğimize göre yaparsak, tarayıcınıza mail.sanalkurs.net (yani mail.siteadi.com) yazın ve az önce oluşturduğunuz mailin bilgileriyle hesaba giriş yapın.
 3. Giriş ekranında size sorulan isim, güvenlik sorusu vs. doldurun.
 4. Sağ üstteki ayarlar (çark işareti) simgesine tıklayın ve gelen sayfada sol menüden E-Posta Programlarını seçin.
 5. Oradaki bütün kutuları işaretleyin ve ayarları kaydedin. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Yandex sitesi üzerindeki işlemler bu kadar.

Outlook'taki Ayarlar

 1. Outlook programını açın.
 2. Outlook'tan yeni hesap oluştururken "El ile yapılandırma" seçeneğinden devam edin.
 3. Hesap Türü: POP3  (IMAP kullanacaksanız ayrı ayarlar yapmalısınız.)
 4. Gelen Posta Sunucusu: pop.yandex.com.tr
 5. Giden Posta Sunucusu: smtp.yandex.com.tr
 6. Kullanıcı adı kısmına mail adresini, şifre kısmına şifreyi yazın.
 7. Diğer ayarlar kısmını açın ve sıradaki adımları uygulayın.
 8. Giden sunucusu sekmesine gidip Giden sunucusu (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor özelliğini işaretleyin ve Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan deyin.
 9. Gelişmiş sekmesine geçin ve Gelen sunucusu (POP3)995; Giden sunucusu (SMTP)465 yapın. Bu sunucu şifreli bir bağlantı (SSL) gerektirir seçeneğini işaretleyin ve Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan kısmından SSL'i seçin.
 10. E-maillerinizin kopyalarının Yandex üzerindeki sunucuda kaydedilmesini istiyorsanız ayrıca İletinin bir kopyasını sunucuda bırak seçeneğini işaretleyin.
 11. Sınama yapın. Çalışıyor olması lazım.

Muhtemel Sorunlar

 • Gönder Al Yaptığımda Şifre Soruyor: Mail adresini Yandex üzerinde oluşturduktan sonra en az bir kere Yandex üzerinde e-postanıza giriş yapmalısınız. Maili oluşturup bırakmayın. Maile giriş yapıp bilgileri doldurun, maili böylelikle aktifleştirmiş olun.
 • Bütün Ayarları Yaptım, Outlook'ta Posta Kutusuna Erişim Hatası Veriyor: Yandex üzerinde ayarlar bölümünden E-posta Programları kısmındaki bütün kutuları işaretleyip kaydedin, sorun düzelir.

Bu konuda pek çok arkadaş soruyordu, böyle bir liste hazırlamak gerekiyordu. Ayrıca kendim de unutuyorum sıralamayı, böylelikle not olarak burada herkese de faydalı olabilecek bir şekilde yazmış olduk.

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git