XHTML Table

Tasarım yaparken en sık başvurulan tagler'den bir tanesi table tag'idir. Tasarımlarımızda elbette tablo kullanacağımız yerler olucaktır ancak tüm sayfayı tablolarla yapmaya çalışmayın. Yapan arkadaşlar varsa tavsiyede bulunmak istedim.

Tasarım yaparken en sık başvurulan tagler'den bir tanesi table tag'idir. Birçok kişi CSS çıkana kadar tüm tasarımlarını tablolar üzerine kurmuş ve yapmıştır. Her ne kadar kullanılmasını profesyonel bulmasamda tasarımlarını table'larla yapan birçok kişi var. Tasarımlarımızda elbette tablo kullanacağımız yerler olucaktır ancak tüm sayfayı tablolarla yapmaya çalışmayın. Yapan arkadaşlar varsa tavsiyede bulunmak istedim. En azından sayfanızın yapısını div'lerle yapın. Listeleme vb. işlemlerde tablolardan yararlanın. Tabi bu tabloları da XHTML kurallarına uygun yapmak en iyisi.

HTML'de table oluştururken;


<table>

<tr>

<td>Content 1</td>

<td>Content 2</td>

<td>Content 3</td>

</tr>

</table>şeklinde tablo oluşturuyorduk. Ancak XHTML'de durum biraz farklı. XHTML'de tablo 3 bölümden oluşuyor. Header, Body, Footer. Bu şekilde tablolarınızda burası başlık alanı, burası gövdesi(içerik ve bilgilerin yer aldığı) alan, burası da tablonun en altıdır şeklinde tanımlama yapabilirsiniz. Bu size ne sağlar temiz ve düzgün kodlama + Google yenilikleri sever dolayısıyla küçük bir aferimde alabilirsiniz

XHTML table tag kullanımı:


<table>

<thead>

<tr>

<td><!-- Tablonuzun başında yer alıcak bilgiler thead tag'nin içindeki sütunlara yazılacaktır. --></td>

</tr>

</thead>

<tfoot>

<tr>

<td><!-- Tablonuzun footer alanında yer alıcak bilgiler tfoot tag'nin içindeki sütunlara yazılacaktır. --></td>

</tr>

</tfoot>

<tbody>

<tr>

<td><!-- Tablonuzda geriye kalan tüm bilgiler tbody içindeki sütunlara yazılacaktır --></td>

</tr>

</tbody>

</table>Tablo tasarımı için Smashing Magazine'in de bir makalesi var kaynak olarak işinize yarayacaktır.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Merhaba verdiğiniz 2 örneğide çalıştım xhtml nin bir fazlalığını göremedim daha kalabalık bir ortam ve daha fazla yorgunluk veriyor.

Yukarı Git