XAP Deployment

Windows Phone 7 Developer Tools Beta ile gelen XAP Deployment aracını açıklamaya çalıştım...

Windows Phone 7 Developer Tools Beta ile gelen XAP Deployment aracını açıklamaya çalıştım...

Bilindiği üzere Microsoft Windows Phone ile alaklı yeniliklerini her geçen gün farklı şekiller de duyuruyor.

11 Temmuz de başlayan konferansların ikinci günü olan dün de Windows Phone 7 Developer Tools Beta yı duyurdu.

Windows Phone 7 Developer Tools Beta Neler İçeriyor?

Windows Phone 7 Developer Tools Beta içeriği:

[*] Visual Studio 2010 Express for Windows Phone Visual Studio 2010'nun ücretsiz espress versiyonu
[*] Express Blend for Windows Phone "Blend"in Windows Phone 7 için tasarlanmış yeni versiyonu.
[*] Silverlight for Windows Phone 7
[*] XNA Game Studio for Windows Phone 7

Kısaca gelişmelerden haberdar ettikten sonra asıl sizlere anlatmak istediğim başlığa gelirsek. Microsoft yeni nesil mobile işletim sistemi ile eskisinde olduğu gibi herkesin istediği gibi uygulama geliştirip dağıtımını yapmasını istemiyor. Bu nedenle geliştirilen uygulama önce Market Place'e gönderiliyor ordaki lisanslama işlemlerinden sonra ancak telefona kurulabilir hale geliyor.

Geliştirme sürecindeki denemelerde bu prosedürlere takılmadan uygulamaları Developerların test edebilmesi amacıyla, Microsoft son çıkarmış olduğu Developer Tools Beta içerisinde bir araç koydu.

Windows Phone 7 için uygulama geliştirmeye başlayan arkadaşlar görmüşlerdir. Debug klasörü içerisinde önceden uygulamaların .exe dosyaları yer alırdı fakat artık .xap dosyaları yer alıyor ve uygulamanın bütün gerekli dosyaları burada yer alıyor. .xap dosyası da direk cihazı atılıp çalıştırılcak bir dosya değil.

Aşağıda ekran görüntüsü yer alan araç ile geliştirmiş olduğunuz uygulamaları ister Emulator'e isterseniz de cihazına deploy edip test işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz...Elim de gerçek bir cihaz olmadığı için ben buradan Windows Phone 7 Emulator seçiyorum. Örnek olması için basit bir uygulama azdım ve onu Emulator'e nasıl deploy ettiğimi resimlerle göstermeye çalışacağım.
Hedef cihazı seçtikten sonra Browse tıkladım ve karşıma gelen pencereden deploy etmek istediğim uygulamanın .xap dosyasının bulunduğu klasöre giderek dosyayı seçip Tamam diyorum.

KSYDocumentsVisual Studio 2010ProjectsYenidenemeYenidenemeBinDebugYenideneme.xap benim uygulamamın bulunduğu klasör bu şekilde.Deploy tuşuna tıkladığımda Windows Phone Emulator'ü seçtiğimden Emulator'ü açıyor ve Emulator'e deploy ediyor. Bundan sonra istediğin gibi programınızı çalıştırabiliyorsunuz...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git