WordPress yazı resmi özelliği (thumbnail)

Thumbnail yani yazı resmi haber, blog, magazin ve diğer hemen hemen her türlü sayfalarda o konuya ait, konuyu özetleyen, ya da konuya ait anahtar kelimeleri kendine barındıran küçük resimlerdir.

Thumbnail yani yazı resmi haber, blog, magazin ve diğer hemen hemen her türlü sayfalarda o konuya ait, konuyu özetleyen, ya da konuya ait anahtar kelimeleri kendine barındıran küçük resimlerdir.

İngilizcesi thumbnail olan fonksiyonu ben yazımda yazı resmi veya küçük resim olarak adlandıracağım. Ki zaten bu adlar da değişik sayfalarda karşınıza çıkabilir.

Bahsettiğimiz thumbnail yani yazı resmi haber, blog, magazin ve diğer hemen hemen her türlü sayfalarda o konuya ait, konuyu özetleyen, ya da konuya ait anahtar kelimeleri kendine barındıran küçük resimlerdir.

Örneğin benim blog sayfamdaki gibi:Kendiniz tema tasarlamaya çalışıyorsanız yazı resmini kullanabilmeniz için önce bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekecektir.

Bildiğiniz gibi wordpress fonksiyonları temamızda yer alan functions.php dosyasına ekleniyor.

Dolayısıyla bu özelliği aktif hale getirebilmeniz için functions.php dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekiyor:


<?php  add_theme_support'post-thumbnails' ); ?> ?>Bildiğiniz gibi wordpresste yazı (post) ve sayfa (page) oluşturma özellikleri var. Dolayısıyla hem sayfa hem de yazı için yazı resmini aktif hale getirmek için üstte paylaştığım kodu kullanmanızda fayda var. Ama yok sadece sayfa veya yazı için aktif hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz:


<?php  //Sadece yazılar için

add_theme_support'post-thumbnails', array( 'post' ) );

 

//Sadece sayfalar için

add_theme_support'post-thumbnails', array( 'page' ) ); ?> ?>Bu fonksiyonu kullandıktan sonra yönetim panelinde yazı ve sayfa oluşturma alanlarında sağ kısımda aşağıdaki bölüm belirecektir:Artık sayfanız veya yazınız için yazı resmi belirleyebilirsiniz.

Nasıl kullanacağız?

Temanızı kodlarken yazı resmini göstermek istediğiniz sayfada aşağıdaki kodlardan birini eklemeniz gerekir:


the_post_thumbnail( 'thumbnail' );       // Thumbnail - küçük  (default 150px x 150px max)

the_post_thumbnail( 'medium' );          // Medium resolution - orta (default 300px x 300px max)

the_post_thumbnail( 'large' );           // Large resolution - büyük (default 640px x 640px max)

the_post_thumbnail( 'full' );            // Full resolution - tam (original size uploaded)

the_post_thumbnail( array(100, 100) );  // diğer resolutions
Peki yazı resmi boyutlarını nasıl nereden belirleyeceğiz?

Yazı resmi boyutunu yönetim panelinizden ve functions.php dosyasında ayarlamanız mümkün. Yönetim panelinde Ayarlar (Settings) > Ortam (Media) bölümünden ayarlayabilirsiniz:İşte bu kadar. Anlamadığınız birşey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git