Wordpress Sitelerdeki Teknik Sorunlara Nasıl Çözüm Buluruz?

Wordpress bir siteniz var ve sık sık teknik bazı problemlerle karşılaşıyorsunuz diyelim. Bunların üstesinden nasıl gelebiliriz?

Merhabalar,

Bu hata Wordpress'e özgü fakat genellikle pek karşılaşılmayan bir sorundur. Bu sorunu birkaç müşterimle deneyimleyip çözümünü sağladım. Bölüm bölüm giderek hata neden kaynaklanıyor gibi ufak bilgiler ile sorunu çözmeye çalışacağız.

"Site teknik zorluklarla karşılaşıyor" anlamı nedir ?
Eklentilerde, temalarda, bazende Wordpress dosyalarında meydana gelen teknik sorundan ötürü(Php sürümü, kod bozukluğu, crackli kullanımlar, uyumsuzluk...) sitenizde böyle bir hata ile karşılaşmanız olağandır. Bu hatayı Wordpress 5.2 güncellemesi ile görmektesiniz. Normalde eski sürümlerde bu hata yerine boş bir beyaz sayfa görüyorduk. Yeni sürüm olması babında bu hatayı görerek bilinçleniyoruz.

Bu hata Windows mavi ekran hatası ile hemen hemen aynı mantıktadır. Wordpress çalışmasını engelleyecek bir sorun olduğundan dolayı hata yakalayıcıları bu mesajı tetiklemekktedir.

Ayrıca eğer mail ayarlarınızda bir sorun yoksa, size bu sorun ile ilgili detayları kayıtlı admin mailine mail göndermektedir.

Hata neden kaynaklanıyor olabilir ?
Hata genellikle kullanılan eklentilerde, temada çıkan uyumsuzluk sorunu veya kodlarda yaşanan teknik sorunlardan ötürü meydana gelmektedir.

 • Warez temalarda, eklentilerde genellikle yaşanılan virüslü kod enjekte etme olayından, kodun manipüle edilmesinden kaynaklı doğan uyumsuzluk ve teknik çalışma sorunları meydana gelmektedir.
 • Bunun yanında kullandığınız temanın Wordpress'in sürümü ile veya sisteminizde tanımlı PHP sürümü ile uyumsuz olmasından dolayı hata alıyor olabilirsiniz.
 • Temanızda, eklentilerinizde veya sistem dosyalarınızda yaptığınız değişikliklerden dolayı oluşan çakışmalardan dolayı olabilir.
 • Mevcut PHP sürümünüzde gerekli PHP eklentilerini aktif etmediğinizden dolayı olabilir.
 • Wordpress yapısal dosyalarınızın hasar görmesinden kaynaklanabilir.


Hatanın çözümü nedir ?

 1. Hatanın hangi eklentiden kaynaklandığını tespit etmek için /wp-content/plugins/ klasörüne girip tek tek her bir eklentinin klasörünün adının sonuna OFF koyarak sitenin çalışıp çalışmadığını analiz etmek. Veya direk olarak plugins kasör ismini değiştirebilirsiniz.
 2. Hatanın hangi temadan kaynaklandığını tespit etmek için /wp-content/themes/ klasörüne girip tek tek her bir eklentinin klasörünün adının sonuna OFF koyarak sitenin çalışıp çalışmadığını analiz etmek. Veya direk olarak themes kasör ismini değiştirebilirsiniz.
  1. Veritabanı üzerinden de tema değiştirebilirsiniz. Bu şekilde eğer mevcut temanızda sorun var ise anlamış olacaksınız. Temayı değiştirmek için Phpmyadmin'den SQL kısmına gelerek aşağıdaki sorguyu yazınız:
   SELECT *
   FROM wp_options
   WHERE option_name = 'template'
   OR option_name = 'stylesheet'
   OR option_name = 'current_theme';
   Bu sorguyu çalıştırdığınızda kullandığınız mevcut tema çıkacaktır. Düzenleme yaparak değiştirebilirsiniz
 3. Eğer veritabanınızda bir sorun var ise şu linkteki talimatlara uyarak veritabanı sorunlarınızı çözebilirsiniz: https://www.maketecheasier.com/fix-c...ss-database-2/ ama önce her zaman yedek alınız.
 4. Wordpress dosyalarınızda sorun mevcut ise WP all export eklentisi ile tüm içeriğinizi yedekleyebilir. Test ortamında sıfır kurulum sisteminize yedeklerinizi aktarabilirsiniz.

Yazı tarafımca kaleme alınmıştır.


Teşekkürler.
Emre ÇAPAN

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git