WordPress Kurduktan Sonra Yapılacaklar

WordPress Kurduktan Sonra Yapılacaklar

WordPress CMS konusunda dev diyebiliriz. Gerek eklenti desteği gerekse destek konusunda bolca makale bulunması şu an WordPress'i dev yapan unsurlar

WordPress düyanın %29'u tarafından kullanılan bir CMS. Tabii kimse "aa %29'mu? hemen kullanayım" demez. Gerçekten güzel ve pratik olduğu için kullanılıyor. Zaten blog konusunda pek rakibi yok. Belki blogger Google'dan ayrı bir marka olsaydı işler değişebilirdi.

Neyse,WordPress kurduktan sonra yapılması gerekenler konusunda kararsız kalınabilmekle beraber bilgisizlik var. Başta yaptığınız seçimler daha sonra sıkıntı çıkarabilir. Sağlıklı bir WordPress kullanımı için ayarlarımızı güzelce yapmalıyız. Aslında çoğu ayar sonradan değiştirebilir fakat link yapısı gibi ayarlar en başta doğru seçilmelidir ki sonradan değişmesi halinde eski URL yapısı 404 verecektir.

Kurdum Wordpress sitemi, şimdi napayım?

 Link yapısı en önemli iç SEO kriterlerinden biridir. Sitenizi kurar kurmaz link yapınızı düzeltin. Link yapinız şu şekilde olmalıdır: “site.com/link-yapisi”.  Bunun için WordPress  admin panelinden Ayarlar→Kalıcı bağlantılar yolunu izleyin.

Site adı ve açıklaması yine yapılması gereken ilk işlemlerden biridir. Sitenizin alakadar  olduğu alanı özetleyecek ve anahtar kelime sayılabilecek bir başlık,açıklama ikilisi belirleyip sitenize ekleyin. WordPress kurarken zaten kurulum aşamasında başlık giriyoruz fakat açıklama girmiyoruz. Açıklama ve başlık bölümü için Ayarlar→Genel bölümüne gidiniz.

All in One SEO eklentisini kurunuz. Bu eklentinin genel bölümüne de tıpkı WordPress ayarlar bölümüne eklediğimiz başlık ve açıklamayı giriniz. Onun dışında eklentinin ayarlarını ayrı bir yazıda vereceğiz ve buraya link ekleyeceğiniz.

TinyMCE eklentisini kurunuz. Bu eklenti yazı editörünü geliştirir ve çoğu eksiği tamamlar. Zaten  bu eklenti olmadan yazı editörü neredeyse yetim gibidir,çoğu özelliği eksiktir. Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra Ayarlar menüsünden açılan sekmede adı gözükecektir,oradan istediğiniz özelliği üste sürükleyip yazı editöründe kullanabilirsiniz. Yazı editörü dediğimiz ise yeni yazı ekleme sayfasındaki araçlardır.

Jetpack eklentisini kurabilirsiniz. Eklentiyi isterseniz kurmazsınız size kalmış, eğer internet sitenizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız Jetpack‘ı kurmayabilirsiniz. Ama genellikle ağır bir eklenti değildir ve verdiği özellikler ile en iyi WordPress eklentilerinden biridir diyebiliriz, zaten yapımcısı WordPress‘in kendisidir. Buraya Jetpack nasıl kullanılır linkini ekleyeceğiniz. (Jetpack eklentisi hakkındaki yazımız için tıklayın-link eklenecek)

Tabii Google faktörünü unutmamak lazım . Google internet sektöründe webmasterlar için önemli bir yer tutar.

Sitenizi Google Webmaster ve Analytic servislerine unutmayın.  Ancak önce yukarıda saydığım işlemleri yapın,ondan sonra eklemeyi yapınız.

Yararlandığım kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress

https://sosyalhanem.com/category/wordpress/

r10.net

https://paravizyoner.com/

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git