Word'de Dosya Menüsü

Sizlere bu derste "Word'e giriş" kıvamında Dosya menüsünü anlatmaya çalışacağım.

Sizlere bu derste "Word'e giriş" kıvamında Dosya menüsünü anlatmaya çalışacağım.Yeni: Yeni, boş bir dosya açmamızı sağlar. Ctrl+n kombinasyonu ile de yine bu komutu uygulayabiliriz. Sağ tarafta açılacak olan menüden boş bir sayfa, şablon üzerine gibi seçeneklerden istediğinizi seçerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Aç: Var olan bir dosyayı bilgisayarınızdan bularak açmanıza yarar. Ctrl+o kombinasyonu ile de bu işleve ulaşabilirsiniz.

Kapat: Word programını değil de sadece açık olan belgeyi kapatmak içindir. Bu komut belgeyi kapatır, Word programını kapatmaz.

Kaydet: Belgenizin üzerinde değişiklik yaptığınız zaman bu değişiklikleri eskisinin üzerine kaydetmesini istiyorsak bu komutu kullanıyoruz.

Farklı Kaydet: Belgemizi farklı bir ad ile kaydetmek istiyorsak bu komutu kullanıyoruz. Bu komutu kullanmamız durumunda eski belgeye herhangi bir değişiklik uygulanmaz.

Web Sayfası Olarak Kaydet: Bu komut belgeyi .mhtml olarak kaydetmek içindir. Tek dosyalı web sayfasıdır yani. İçindeki tüm öğeleri barındırır, html'de olduğu gibi farklı dosyalara ihtiyaç duymazsınız. Bu kayıt işleminin içinde ayrıca html seçeneği de bulunmaktadır. Yani isterseniz html olarak ta kaydedebilirsiniz.

Dosya Ara: Bildiğimiz dosyalar içerisinde arama gerçekleştiren komutumuzdur. Birşeyler yazıyorsunuz. Ya da diyelim birisinin biyografisini çıkartıyorsunuz. Resim eklemek istediniz. Bilgisayarınızda o kişinin resmini bu komut ile arayıp bir yandan ararken bir yandan da yazmanıza devam edebilirsiniz. (Bu komut belge içinde aramaya da yarar. Ama belirtmek istiyorum ki belge içinde bir kelime arıyorsanız en kolay yolu ctrl+f kısa yoludur. Bu kısa yol tüm office programlarında aynı olmakla birlikte bir çok programda da aynıdır. Mesela İnternet Explorer'da Firefox'ta da kullanabilirsiniz.)

Web Sayfa Önizlemesi: Bir web sayfası düzeninde yazıyorsak bu komut ile yazdığımızı, yaptığımızı önizleme yaparak hatalarını daha rahat görebilir ve düzeltme yapabiliriz.

Sayfa Yapısı: Kağıdımızın sağından solundan ne kadar pay bırakmak istediğimizi, Kağıtın ebatlarını(A4, A3 vs.) ve düzeni buradan ayarlayabiliriz.

Baskı Önizleme: "Web Sayfası Önizleme" ile aynı mantıktadır. Ancak bunun ile önizlememizi bir kağıdın üzerinde görürüz. Yani biz yazımızı kağıda yazdık," bakalım kağıdımız nasıl olmuş"un cevabıdır bu komut.

Yazdır: Eğer bilgisayarımıza bağlı bir yazıcımız varsa bu komutla ya da ctrl+p ile yazdıklarımızı direkt yazıcıya gönderip çıktı alabiliriz. (Yazıcı bilgisayarımıza bağlı olması şart değil. Bilgisayar bir ağa bağlıysa ve ağda bir yazıcı varsa bu yazıcıyı tanıtarak aynı işlemi gerçekleştirebiliriz)

Gönder: Belgeyi başka birileriyle paylaşmak için en kestirme yoldur. Eğer outlook kullanıyorsanız tabiki. Bu komut ile E-posta olarak belgeyi yollayabilirsiniz. Ek olarak gönderme gibi seçenekleriniz mevcuttur. (Ben şahsen bu komutu gereksiz buluyorum. Outlook kullanmıyorum blki ondandır ama şahsen şu zamana kadar hiç bu yolla gönderme ihtiyacı hissetmedim.)

Özellikler: İşleminizi bitirip kaydettiğiniz zaman belgenin üzerine sağ tık/özellikler dediğimiz zaman belge hakkında bilgilere ulaşırız. Burada kim yazmuş, yazım tarihi gibi bazı başlıklar ile bilgiler vardır. Bu bilgileri düzenleyebilirsiniz.

x ile belirtilen bölge: Bu bölümde geçmişte Word ile açmış olduğunuz dosyaları burada görüyoruz. Eğer belgeyi silmediyseniz, kayıtlı duruyorsa buraya tıklayarak o belgeyi açabilirsiniz.

Çıkış: Bu komut ise word programını kapatır. Eğer belgenizde değişiklik yapmış ve kaydetmemişseeniz bu komutu kullandığınızda uyarı penceresi ile karşılaşırsınız. Değişiklikleri kaydetmeniz veya kaydetmemeniz konusunda. İstediğiniz bir cevabı verdiğiniz taktirde program kapanacaktır.

Bir sorununuz olursa buu konu altında anlatmaya çalışacağım.

Kolay gelsin...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
:hayret::agla::uzul::-dusun::sasir:

Yukarı Git