Windows Vista Kurulumu

Windows Vista'nın kurulumundan bahsedeceğim.

Windows Vista'nın kurulumundan bahsedeceğim.

Cd veya flash'ı taktık.Bilgisayarımızı yeniden başlatalım.Aşağıdaki ekranda alt kısımda belirlenne tuş ile setup'a gireceğiz.Burda del tuşu belirlenmiş.Bazı bilgisayarlarda bu F2,F12 vs. olabilir.Orda yazan ne ise artık...Bazı anakartlarda ekran bu.Burdan bıos ayarlarına girmemiz gerekiyor.Eğer cd ile format atıyosanız first cd_rom olacaktır.Flah ile atıyosanız bu alanın üzerine gelip enter tuşuna basıp USB-FDD'yi seçeceğiz.Seçim işlemini yön tuşlarıyla yapıyosunuz.Second kısmı her zaman harddisk olacak şekilde seçiyosunuz.


İkinci tip setup ekranında boot menüsünü tıklıyoruz.Burda eğer cd ile atıyosak 1. sıraya cd-rom taşıyacaz.Flah ile atıyosak 1. sıraya floppy'i taşıyacağız.Yine ikinci sıra harddiske aittir. Bu taşıma işini klavyeden - ile + tuşları ile yapacağız.
Ayarları türkçe yapmanızı öneririm.Lisans anahtarı kasa'nın yanlarında veya altında bir yerde olabilir.Eğer yoksa internette serial key diye taratın.Veya çektirdiğiniz yerde lisans anahtarını alın.Ürün anahtarını girdikten sonra altındaki onay kutusunu işaretleyip ileri diyoruz.Lisans anahtarı'nın desteklediği sürümler karşımıza geliyoruz.Ultimate iyi olanıdır.Onu seçmenizi öneririm.Lisans koşulları karşımıza gelecek.Onay kutusunu işaretleyip,ileri diyip devam edelim.Özel(gelişmiş)'i seçiyoruz.Çünkü sıfırdan kurulumunu yapıyoruz.Yükseltme xp den vistaya terfi etmektir.O seçenek bizim konumuzun dışında.Biz sıfırdan kuruyoruz.Altta sürücü seçenekleri (gelişmiş) seçeneği var onu tıklıyosunuz.Ordan çeşitli seçenekler ekrana gelecektir.Bölüm oluşturur,biçimlendirir,silebilirsiniz.Şimdi biz C ve D bölümleri üzerine gelip Biçimlendir diyip harddiski formatlıyoruz.Böyleliklen harddiskimiz temizlenecek,sıfırlanacaktır. Sonra Yeni'yi tıklayıp yeni bölüm oluşturabilirsiniz.İki tane yeni bölüm oluşturun tavsiyem.C'ye sistem dosyalarını D'ye önemli dosyalarınızı kaydedersiniz.Eğer sistem çökerse D'deki dosyalarınız korunmuş olacaktır.İleri diyip devam edelim.Cd veya flashımızdaki dosyalar boş harddiske yüklenecektir.Önerilen ayarları kullanı seçiniz.

Kurulum bu kadar.Daha sonra driverleri sürücüleri kontrol edip onları yükleyebilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git