Windows'ta Kaldırılamayan Programları kaldırma

Bazı programlar vardır, Program Ekle/Kaldır kısmından kaldırılamazlar, işte bunun için neler yapılabilir, ona değineceğim.

Bazı programlar vardır, Program Ekle/Kaldır kısmından kaldırılamazlar, işte bunun için neler yapılabilir, ona değineceğim.

Normalde bir program kurduktan sonra o programı sistemden tekrar kaldırmak istediğimizde:
Windows'un Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır özeliğini kulllanarak programı kaldırabiliriz.

Fakat bazı programlar, Windows'un bu özeliğini kullanarak sistemden kaldırılamayabiliyor. (Örneğin, Kaspersky 6.0)

Bunun için Advanced Uninstaller diye bir program kodlanmış; programı kuruyorsunuz ve Windows'taki bütün programları tarattıktan sonra sadece programı kaldır demek kalıyor.

Eğer programlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız:

Başlat > Çalıştır > Regedit konsolunu kullanabilirsiniz fakat herkese tavsiye etmem, kayıt defterinde yapacağınız yanlış bir oynama sistem çökmesine neden olabilir.

Bu konsola gelmeden önce sistem yedeklemenizi tavsiye ederim.

Önce:
hkey_local_machinesoftware dizininde kaldırmak istediğiniz program burada görünüyosa sağ tıklayıp "sil" deyin, sonra hkey_local_machinesoftwaremicrosoftwindowscurrentversionuninstall dizinine gelin, bazı programlar kayıt defterine numerik olarak kaydedilir, bu dizin altında da önce numerik, sonra normal isim altında sıralanmış pogramlar görceksiniz. Kaldırmak istediğiniz programın numerik olup - olmadığını mouse ile dizin üzerine gelip sağ konsola bakarak anlayabilirsiniz, kendi adı altında kaydedildiyse zaten bu dizin altında görceksiniz. Bulduktan sonra sağ tıklayın ve "sil" deyin.

İyice temiz olmasını istiyorsanız kayıt defterinin köküne gelerek yani en baştaki "bilgisayarım" dizinine gelerek ctrl+f kombinasyonuyla
arama penceresi açarak kaldırmak istediğiniz programı aratın ve bulunan girdileri silin.

Tabi ikinci anlattığım yöntem, programı manuel olarak silmektir ve bir hayli uğraştırıcıdır, anlatmamın nedeni bilgi paylaşımı :) Size programı kullanmayı öneririm :)

SELAMETLE //

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

sürekli karşılaştığım bir sorundu kayıt defterinde düzenleme yapmak hakikaten ileri seviye kullanıcılık gerektiriyor...pratik çözüm olarak aracı program kullanmak cok daha mantıklı...paylaşımın için teşekkürler:D
:gul:sağolun megınıze saglık
cook tesekurler
cook tesekurler
herkesin regedit bilmesi gerekli siz de öğrenmelisiniz
siz de derken ??? önerin için saol
saolun teşekkürler elinize sağlık öğretmen67 herkesin regedit öğrenmesi gerek demişya bence herkes öğrenmesin en ufak bir hata yanlış bir yazım windowsun göçmesine sebep olabiliyor.Hoşçakalın

Yukarı Git