Windows Server 2008 - Bölüm 1

Bu ilk makalede Windows Server 2K8 üzerine Web Server kurulumu ve ayarlarından bahsedeceğiz. Domain Name Server (DNS, DNS Zone And Host Record, Internet Information Server ( IIS 7.0), Application Server (AppServer), IIS 7 Bindings konuları üzerinde duracağız.

Bu ilk makalede Windows Server 2K8 üzerine Web Server kurulumu ve ayarlarından bahsedeceğiz. Domain Name Server (DNS, DNS Zone And Host Record, Internet Information Server ( IIS 7.0), Application Server (AppServer), IIS 7 Bindings konuları üzerinde duracağız.

Windows Server 2K3 ardından gelen Server 2K8, şimdiye kadar çıkmış Sunucu İşletim Sistemleri arasında en iyisini oluşturuyor. Kolay yönetimi ve sunduğu bir çok hizmet ile size sadece server monitoring yapmak kalıyor diyebiliriz.

Bu makalemde Windows Server 2008'in sunduğu IIS 7.0 ile Web Hizmetlerine bir giriş yapacağız. Bir sonraki makalemde de IIS 7.0 ve gelişmiş kullanım yöntemlerini anlatacağım.İlk olarak Server Manager (Sunucu Yönetimi)'dan Roles seçeneğine geliyor ve yanında ki artıya tıklayarak açıyoruz. Ardından sağ tarafta Roles Summary bölümünde ki Add Roles bağlantısına tıklıyoruz. Next diyerek sunucumuz üzerine kurabileceğimiz rolleri görüyoruz. Buradan istediğiniz üzerine olanları da yükleyebilirsiniz. Burası Sunucu Performans yükleme ekranı olmadığından bilmediğiniz server yönetim rollerini eklemeyin. Çünkü bazı roller sunucu yapılandırmanızı değiştirebilir ve siz bunu eski haline getirmeyi bilmediğinizden tek çözüm olarak format atmak zorunda kalabilirsiniz. Windows Server 2K8 yeni bir sistem olduğundan Web üzerinde fazla bir doküman yok olan dokümanların da %95'i İngilizce ve diğer dillerde, bu yüzden tavsiyelerimize kulak asmanızı öneriyorum.

Bu aşamada karşımızda bir liste görüyor olmalıyız. Buradan bizim işimize yarayanlar:

- Application Server (Uygulama Sunucusu)
- DNS (Alan Adı Sunucusu)
- Web Server (IIS 7)
- Ve isteğe bağlı File Server ile DHPC Server'da kurulabilir.
Son seçenek daha önce Windows Server 2003'de bu sunucuları kullandıysanız kurmanızı tavsiye ediyorum. Eğer bu sunucular hakkında bilginiz yok ise onları işaretlemeden devam ediniz. Ardından Next/Next diyerek işlemleri bitirin.

Artık makinemizde Internet Information Server, Domain Name Server ve Application Server kuruldu. Şimdi gelin bunları ayarlarını yapalım.
İlk olarak bize ayarlarımızın statikliğini sağlayacak olan DNS'den başlayalım. Buradan öncede Server IP'mizi sabitleyelim ve dışarıdan gelen isteklerde router'ın bizim elle yapılandırdığımız IP'ye 80(Web Portu),21(FTP Portu),53(DNS Portu) ve isteğe bağlı olarak 22(FTPS Portu) isteklerini yönlendirsin. Bu konu hakkında bilginiz yok ise "Windows Server 2003 Üzerinde Web Server Kurulumu" Başlıklı makalemi okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Sanırım o makalemde belirtmemiştim. 80/21/22 portları TCP olarak yönlendireceksiniz, 53 DNS portunu UDP olarak. Eğer kendi makinenizden girdiğinizde ADSL yönetim ekranı geliyorsa local ağda istekleri local adlardan gördüğündendir. www.anonymouse.org adresinden girerek IP'nize veya oluşturacağımız alan adını yazın sayfa Proxy üzerinden gösterileceğinden eğer Alan Adınız(Domain) Web yayınına başlamışsa açılacaktır.

Şimdi buraya kadar olan işlemleri bir özetleyelim;

1. Server IP'mizi Sabitledik.
2. DSL'e gelen 80/21/53 portu isteklerini makinemize yönlendirdik.
3. Sunucumuzda IIS/DNS/AppServer kurduk.

Bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bir makineden web yayını yapabilmek için DSL veya sağlayıcınızın size sunmuş olduğu statik(Sabit) IP hizmetinden yararlanmanız gerekmektedir. Dinamik(Değişken) IP yapısı ile bu işlemleri yapamazsınız.Administrative Tools'dan > DNS > ayarlarına girdikten sonra Forward Lookup Zones sağ tıklayarak seçeneklerden New Zone'e tıklayarak next dediğinizde Primary Zone seçeneği seçili gelir ona dokunmadan tekrar next diyiniz ve oluşturacağınız alan adına ait bilgileri girmeniz gerekmektedir. Zone Name kısmına örneğin e-uzman.org adresini yazınız ve hiçbir seçeneği değiştirmeden next/next diyerek işlemleri bitiriniz.

Ardından default olarak 2-3 kök DNS kaydı kendiliğinden oluşacaktır. Bunlara ek olarak New Host (A or AAA) kaydı eklemeniz gerekmektedir. Bunu da default kayıtların listelendiği alanda sağ tıklayarak New Host (A or AAA) seçeneğini işaretleyerek yapabilirsiniz. Buradan New Host (A or AAA) seçeneğini tıkladığınızda ilk kutucuğu boş geçip altta ki IP alanına sabitlediğiniz IP numaranızı yazınız. Daha sonra bu kutucuğu kapatmadan 2. Bir işlem daha yapacağız. Bu sefer ilk kutucuğa Name alanına yani "www" yazın en alt "IP Address" alanına da sabitlediğimiz iç IP'mizi tekrar yazıyoruz.Artık oluşturacağımız alan adına ait gerekli olan DNS kayıtlarını oluşturduk. Ek olarak bir de posta sunucu kullanacaksak MX kaydı da eklememiz gerekmektedir. Bunun içinde önce alan adımız için posta.e-uzman.org gibi bir New Host (A or AAA) kaydı oluşturmamız gerekiyor. Ardından bir MX kaydı ekleyerek bu A kaydını ona açılan pencereden göstererek pencereleri onaylayıp kapatmalıyız. Ardından DNS kayıtlarımız şu şekilde olacaktır.


Eğer daha önceki Windows Server 2K3 üzerine Web Server makalemi okuduysanız, Bilgisiyar Adınızı ve Primary DNS Sutffix bilgilerinizi alan adınıza oluşturacağınız NS'lar ile ile aynı olması gerektiğini öğrenmişsinizdir. Bir hatırlatma daha yapıyım; Bizim burada oluşturduğumuz DNS kayıtları sunucu taraflı gelen istekleri karşılamak içindir. Diğer makalemde de belirttiğim gibi alan adınıza da NS oluşturarak ISP(Internet Service Provider) internet servis sağlayacınızın size sağlamış olduğu sabit IP'yi burada kullanarak bilgisayar adınıza göre NS oluşturmanız gerekmektedir.

Burada oluşturduğunuz NS'lar alan adına istekte bulunulduğunda ilgili IP'ye isteği yönlendirecektir ve sunucunuzda DNS kayıtlarına bakarak IIS aracılığı ile ilgili sayfaları istemcilere gösterecektir. Tabi bu anlattıklarımın hepsi saniyeler içinde olmaktadır.

Alan adımıza NS oluşturduk ve Alan adımızın DNS kayıtlarını buna göre düzenledik. Sunucumuzun da DNS kayıtlarına alan adımızı eklemiştik. Şimdi sıra geldi Host hizmetini sağlamamıza yani IIS'e.

IIS ayarlarına Administrative Tools'tan ulaşıyoruz. Açılan Pencereden Sağ Dizinlemede ki ilk seçeneğin yanında ki artı işaretine tıklayarak Sites bölümüne ulaşalım ve oraya tıkladığımızda Default Web Site karşımızda olduğunu görürüz. Bu localhost yazdığımızda karşımıza çıkan sitenin IIS kaydıdır.

Buradan itibaren ister sağ tıklama ile Add Web Site seçeneğine tıklayarak istersenizde sol tarafta ki yönetim seçenekleri menüsünden Add New Site seçeneğine tıklayabiliriz. Benim tavsiyem her zaman sol tarafta ki Yönetim Menüsünü kullanmanızdır. Çünkü Sağ tıklayarak erişebileceğiniz seçeneklerin fazlası daha açık bir şekilde elinizin altına sunuyor. Şimdiden alışkanlık haline getirirsek daha sonradan kolayca işlemlerimizi yapabiliriz.Yukarıda gördüğünüz şekilde alan adımızı ilgili yerlere yazıyoruz ve Physical Path bölümünde ki "..." butonuna tıklayarak C:IntepubwwwrootAlanAdimiz_Icin_Ayirdigimiz_Klasor şeklinde ki dizinimizi seçelim. Eğer daha önceden alan adımız için bir yer oluşturmadıysak bu seçim aşamasında Açılan Penceredeki "Make New Folder" seçeneğinden bir klasör oluşturabiliriz.

Yalnız burada sadece alan adımızın başında "www" olmadan hali için kayıt girdik. Ama IIS yönetimi DNS'e pek benzemediğinden tekrar "www" yazılmış hali için bir kayıt daha açmamıza gerek yok.

Alan adımıza başına "www" yazıldığında da erişilmesini istiyorsak. Yani e-uzman.org adresine ek olarak www.e-uzman.org şeklinde de ulaşılsın istiyorsak IIS 7'nin "Bindings" özelliği imdadımıza yetişiyor. Alan adımıza sağ tıklayarak "Bindings" seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencereden "Add" seçeneğine tıklıyoruz ve açılan pencereden de Host Name kısmına www.e-uzman.org şeklinde alan adımızın başında "www" olan halini yazıyoruz.Bu işlemi de yaptıktan sonra Sites Dizinlemesi altına "e-uzman.org" şeklinde alan adınızın geldiğini göreceksiniz. Buradan alan adınızın üzerine tıkladığınızda ASP.NET / IIS / Management şeklinde kategorilere ayrılmış yönetim seçeneklerini görürsünüz.Burada eski IIS 6'dan farklı olara, dosyaları görüntülemek için Alt tarafta ki "Content View" sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu araçların kullanımını 2. Windows Server 2008 makalemde ayrıntılı olarak anlatacağım. Burada ki tavsiyem bu araçlarla deneme yanılma yapmamızdır. Sonuçları geri döndürülemez olabilir.

Eğer buraya kadar ki tüm işlemleriniz sorunsuz devam ettiyse ve alan adınızı da yönlendirdiyseniz ortalama 12 ile 48 saat arasında alan adınız sunucunuza yönlenecektir. Bu sizin ile alakalı değil Dünya üzerinde bulunan 13 adet kök DNS'nin kayıtlarını güncelleme süresi ile ilgilidir. Milyarlarca kaydın olduğunu düşünürsek normal bir süredir ki ben şimdiye kadar yönlendirme süresinin 2 saati geçtiğini görmedim. Siz yinede sunucunuzu açık bırakarak 1 gün bekleyiniz eğer halen yönlendirme işlemi gerçekleşmemiş ise Alan adınızı aldığınız firma ile görüşünüz oradan bir problem yok ise DNS ve IIS ayarlarını bir kez daha kontrol ediniz. Sunucunuzda kurmuş olduğunuz bir Firewall veya ISA Server benzeri güvenlik programı var ise bunları kapatarak bir kez daha erişmeye çalışınız. Bunlara rağmen erişemiyorsanız bana www.sanalkurs.net/forum adresinden ve http://e-uzman.org adreslerinden ulaşabilirsiniz. Sorununuzu E-posta veya msn üzerinden sormazsanız sevinirim. Zaten msn üzerinden bu tür konularda destek vermiyorum. E-posta ile de emin olun, forumda yazdığınızdan daha çok beklersiniz cevap için. Çünkü her gün yüzlerce kişi e-posta gönderiyor ve aldıkları tek yanıt var. Cevap için tıklayınız => www.sanalkurs.net/forum anladığınız üzere sorularınızı sadece forum üzerinden yanıtlıyorum. Böylece benzer soruların tekrar sorulması ortadan kalkıyor. Verilen cevaplardan da herkes faydalanıyor.

Çalışmalarım nedeni ile FTP Server'ın anlatımını da diğer makaleme bırakıyorum. En kısa sürede onu da hazırlayarak yayınlayacağım. Fakat işlerim bu aralar yoğun ve ekstradan bir de SilverLight makalelerimi derlemeye çalışıyorum. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Çalışmalarınızda Başarılar Diliyorum.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
çok güzel bir ders,teşekkürler microsoft.:kirp:
• 12 yıl önce
server expert .. ellerine sağlık..
• 12 yıl önce
NS nasıl oluşturuluyo :D
• 12 yıl önce
NS'ı alan adınızı aldığınız firmadan oluşturacaksınız eğer domain için ise. Windows server üzerinden ise DNS Server kurarak sizin ns'larınıza yapılan istekleri yakalayabilir daha sonrada IIS veya Apache gibi web server'lara yönlendirerek isteği tamamlayabilirsiniz. sorunuzu forumdan sorarsanız daha hızlı ve daha çok cevaba ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git