Windows 8 Uygulamalarında Mail Göndermek

Windows 8 Phone uygulamasında mail göndermek için bir kaç basit işlemden bahsetmek istiyorum.

Merhabalar arkadaşlar,

Windows 8 Phone uygulamasında mail göndermek için bir kaç basit işlemden bahsetmek istiyorum.Arayüzüme 3 adet TextBox ve Label kontrolü ve bir adet Buton kontrolü ekliyorum.

txtSubject - mailin konu başlığını tutar
txtContent - mailin içeriği
txtReceiver - alıcının mail adresi
btnSend - mail göndermeyi tetikleyen kontrol

Ve tasarımımızdan sonra mail göndermek için kullanacağımız using Microsoft.Phone.Tasks isim uzayımızı da ekledikten sonra aşağıdaki gibi bir ara yüz hazırlay EmailComposeTask sınıfını içeren , Microsoft.Phone.Tasks isim uzayımızı projemize yüklememiz gerekiyor. Arayüz tasarımında herhangi bir kontrole çift tıklayıp , projemize isim uzayımızı yükleyelim.

İsim uzayını import etmediyseniz (yüklemediyseniz), Error 1 The type or namespace name 'EmailComposeTask' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?) gibi bir hata alacaksınız.

İlgili referansımızı projemize ekliyoruz.

using Microsoft.Phone.Tasks

Artık isim uzayımızı ekledik. Ve EmailComposeTask sınıfımızı kullanıp mail gönderme uygulamamızı basitçe hazırlayabiliriz.

Arayüzümüzde btnGonder isimli Buton kontrolüne çift tıklayıp , kontrolümüzün Click() methoduna erişiyor ve aşağıdaki kodumuzu yazıyoruz.


private void btnSend_Click_1(object sender, RoutedEventArgs e)

        {

            EmailComposeTask emailComposeTask = new EmailComposeTask(); // EmailComposeTask sınıfımızdan emailComposeTask nesnemizi türetiyoruz.            emailComposeTask.Subject = txtSubject.Subject; // atamalar..

            emailComposeTask.Body = txtContent.Content;

            emailComposeTask.To = txtReceiver.Text;

        

            emailComposeTask.Show();

}Bu kodda neler oluyor?

Öncelikle, EmailComposeTask sınıfımla emailComposeTask nesnemi oluşturuyorum.

emailComposeTask nesnemin Subject özelliğine , TextBox sınıfından * / kontrolünden türettiğim nesnemin Text özeliğini atıyorum.
emailComposeTask nesnemin To özelliğine , TextBox sınıfından / kontrolünden türettiğim nesnemin Text özeliğini atıyorum.
emailComposeTask nesnemin Body özelliğine , TextBox sınıfından / kontrolünden türettiğim nesnemin Text özeliğini atıyorum.
Ve emailComposeTask nesneme gereken atamaları gerçekleştirdikten sonra , EmailComposeTask sınıfımda yer alan Show() methodumla da gerekli mail gönderme işlemimi tamamlıyorum.

Not: Telefon üzerinde mail ayarlarının** daha önceden yapılandırılmış olması gerekir.Yoksa , "Make sure you've set up an account and try again" diye bir hatayla karşılacaksınız."

* Her kontrol aynı zamanda bir sınıf olduğu için , TextBox ' u class ve kontrol olarak değerlendirebiliriz.

** Mail ayarlarının yapılandırılması telefondan telefona değişiklik göstereceği için bununla ilgili araştırmayı sizin yapmanız gerekmektedir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Uygulamayı telefona nasıl yükleyeceğiz? Hepiniz bu konuyu atlıyorsunuz, esas sorunumuz bu. Yazdığımız programı telefona atamıyoruz, exe oluşturamıyoruz..
• 6 yıl önce
Konunun amacı "Windows 8 Uygulamalarında Mail Gönderim" işlemini gerçekleştirmek. Nasıl uygulamanın telefonda çalıştırılacağını göstermek değil. "Lastiği patlayan tekerin yaması nasıl yapılır ? " diye internette arama yaparsan , sana tekerin nasıl takılacağını anlatmaz. Asıl sorunumuz , Google ' da takıldığımız yerleri araştırmamak , her şeyi hazır beklemek. Ayrıca , uygulamanın nasıl yazılacağını öğrenmeden önce , Windows Mobile uygulamalarının uzantısını , çalışma şeklini , telefon olmadan çalışıp çalışmadığı , çalışıyorsa nasıl dosyanın transfer edildiğini.. İşte bunları araştırsak inan sorularımıza , sorunlarımIza cevap bulacağız.

Yukarı Git