Windows 8 Kilitlenme ve Donma Sorunu Hakkında

Windows 8'lerde yaşanan kilitlenme ve donma sorunu hakkında çözüm olabilecek bu ders size yardımcı olacaktır.

Merhabalar,

Windows 8'ler piyasaya sürüldü ve artık bir çok bilgisayar içinde Win8 olarak gelmektedir. Görselliğinin yanında henüz yeni bir işletim sistemi olması nedeniyle bir çok sorunu da yanında getiren Windows 8'lerde sık rastlanan bir hata da anlamsız yere kasılmalar, donmalar, fare imlecinin teklemesi vs gibi performans sorunudur. Görev yöneticisinden incelendiğinde herhangi bir sonuca ulaşılmamakta, herşey normal gözükmektedir.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken 2 konu bulunmaktadır.
1. Ekran Kartı sürücünüz güncelmi (Ati yada Nvidia orjinal sitelerinden son driver'ları indirebilirsiniz)
2. İşletim sistemi içerisinde corrupt olmuş dosyalar olabilir. Bu durumu düzeltmek için aşağıda yazacağım adımları sırasıyla uygulamanız yeterli olacaktır.

Windows + C tuşuna basarak sol taraftaki menüyü (Eski başlat benzeri yapıyı) açın. En üstte Ara kısmında CMD yazın ancak enter tuşuna basmayın. CMD dosyasını bulacaktır. CMD Dosyasının üzerine sağ tuşla tıklayın ve Yönetici Hakları İle çalıştırın. Size bir soru soracaktır evet deyip geçin. Komut İstemi ekranı karşınıza gelecektir.
Şimdi Komutumuzu yazalıım.

sfc /scannow yazdıktan sonra enter tuşana basalım. Tarama başlayacaktır. Büyük ihtimalle tarama bittiğinde en az 1 adet sorun bulacak ve sorunu düzeltecektir. Eğer bulunan sorunu düzeltemiyor ise ki sanmam, sistem geri yükleme yapmamız en doğru çözüm olacaktır windowsu tekrardan yüklemeden önce :)

Umarım işinizi görür,

İyi Günler Dilerim,

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git