Windows 7'de XP Mode Teknolojisi

Windows 7 ile beraber gelen XP Mode (XPM) teknolojisi ile kullanıcılar daha XP üzerinde çalışan ancak Windows 7 ile beraber çalışamayan yazılımlarını kullanma imkanına sahip olacaklardır.

Merhabalar;

Windows 7 ile beraber gelen XP Mode (XPM) teknolojisi ile kullanıcılar daha XP üzerinde çalışan ancak Windows 7 ile beraber çalışamayan yazılımlarını kullanma imkanına sahip olacaklardır.

XP Mode Gereksinimleri

XP Modu kullabilmek için yazılımsal ve donanımsal bir takım gereksinimler mevcuttur.

a) Yazılımsal Gereksinimler: XPM Windows 7'nin Professional, Ultimate, Enterprise versiyonlarında kullanılabilir. XPM ve Windows Virtual PC kurulu olmalıdır. Her iki yazılımı da
buraya tıklayarak adresinden indirebilirsiniz.

b)Donanımsal Gereksinimler: XPM kullanabilmek için 2GB RAM ve her bir virtual Windows için 20 GB alan gerekmektedir. (Önerilen) XPM kullanabilmek için işlemcimizin sanallaştırmayı desteklemesi gerekmektedir. İşlemcimiz sanallaştırmayı desteklemiyor ise Windows Virtual Pc Ana Bilgisayar İşlemi.... şeklinde bir hata alırsınız.

Peki, işlemcimin sanallaştırma desteği olup olmadığını nasıl anlarım?

Amd işlemciler için; bu adresteki, İntel işlemciler için ise; bu adresteki araçları kullanarak işlemci desteğini öğrenmemiz mümkündür.

XP Mode Kurulumu

Öncelikle buradaki linkten indirmiş olduğumuz Windows6.1-KB958559-x86 virtual PC ve WindowsXPMode_tr-tr XPM programlarını standart bir program kurulumu gibi kuralım.

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra başlat menüsüne resimdeki menu eklenir.Burada Windows XP Mode seçeneği seçildiğindeekranı ile karşılaşırız sözleşmeyi kabul ettiğimizi belirtip Next butonuna basalım.

XP kullanıcısı için bir şifre belirleyip altındada şifreyi doğruluyoruz ve şifreyi sürekli sormaması için Remember Credentials kutucuğunu işaretliyoruz ve next butonuna basıyorıuz.Aşağıdaki ekran geliyor karşımıza bu ekranda otomatik güncelleştirme özelliğini aktif edebilir veya istersek sonra kendimiz aktif hale getirebiliriz istediğimiz seçimi yaptıktan sonra start setup diyoruz.ve aşağıdaki ekran ile virtual XP'nin hazırlanmasını bekliyoruz.Kurulum işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi Windows XP ekranı ile karşılaşıyoruz.Şimdi örnek bir uygulama kurulumu yapalım ve Virtual XP'de kurduğumuz uygulamanın Windows 7?de nasıl kullanıldığını görelim.

Örneğimizde Teamviewer Programının kurulumunu yapacağız. Teamviewer'ı Virtual Xp üzerinde herhangi bir programı kurar gibi kuralım.

Programın kısayolları Virtual XP üzerinde başlat menüsü ve masaüstüne gelecektir.

Windows 7 üzerinde başlat menüsüne bakarsak All Programs -Windows Virtual PC-Windows XP Mode Applications'un altında Teamviewer kısayolunun geldiğini görürüz.

Bu kısayolu çalıştırmayı denediğimizde aşağıdaki resimdeki hatayı alırız.Buradaki hata mesajında bu uygulamanın Windows 7 üzerinden çalıştırılabilmesi için Virtual machine'in kapatılması gerektiğini söylüyor.

Windows XP Mode'u kullanarak bir uygulamayı Windows 7 üzerinden çalıştırabilmek için önceklikle Virtual XP bilgisayarın kapatılması gerekmektedir. Continue butonuna basarsak virtual xp kapanacak ve Teamviewer uygulaması açılacaktır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
hay allah senden razı olsun böle bişey aryodum bende hele şükür :)
• 7 yıl önce
ama x64 dosyaı var bende ise x86 işletim sistemi var naı indiricem
• 7 yıl önce
[code]heya güzel bişey ben naı kurucm biliyom çok tşk.[/code]

Yukarı Git