Windows 7 Boot Ekranı Değiştirme

Windows logon ekranın nasıl değiştirileceği Sanalkurs'ta yer almıştı. Ben de bu konudan esinlenip biraz daha ileri seviyeye götürerek Windows 7'nin boot ekranının nasıl değiştirileceğini anlatmaya çalışacağım.

Windows logon ekranın nasıl değiştirileceği Sanalkurs'ta yer almıştı. Ben de bu konudan esinlenip biraz daha ileri seviyeye götürerek Windows 7'nin boot ekranının nasıl değiştirileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bilindiği gibi Windows açılırken siyah bir boot ekranı ve ortasında dört pencereden oluşan bir animasyon görüntüsü var. Aslında animasyon değildir. Windows'un bu orijinal boot görüntüsü 105 adet resimden oluşur ve BMP formatındaki resimlerin saniye cinsinden oynatılması ile oluşan bir görüntüden ibarettir.

Peki, bu görüntüyü nasıl değiştireceğiz?

Bu görüntüyü değiştirmenin Windows ortamında çok karışık olduğunu belirtmekte yarar var. Bu noktada bazı dosyaları düzenlemek son derece karmaşık olduğu gibi, biraz da risklidir. Uygulamada yapalacak basit bir hata bilgisayarınızın açılmaması veya boot ekranın donması ile sonuçlanabilir.

Biz burada bu riski en aza indirmek için bir program kullanacağız: Windows 7 boot Updater isimli programı indirip açın. Programın arayüzü son derece basit ve sadedir.

Şimdi size boot animasyonlarının olduğu bir adres vereceğim. Burada kendinize animasyon seçebilirsiniz veya kendinize ait olan bir klasör oluşturup içine istediğiniz resimleri atıp orginal Windows gibi resimlerin oynatıldığı bir resim animasyonu yapabilirsiniz.

Buraya tıklayarak animasyon örneklerien ulaşabilirsiniz. Ayrıca Windows açılırken altta yazan "Microsof Corporation" ve "Windows başlatılıyor" yazılarını da değiştirebilirsiniz.Resimde görüldüğü gibi iki adet sekme var. Birinci sekme (şu an seçili seçili olan sekme) Windows'un başlatılırken açıldığı boot sekmesidir. Yanındaki sekme ise "hazırda beklet" ekranıdır.

Animasyonunuzu seçtikten sonra sağ tarafta play düğmesine basıp nasıl görüldüğününü önizleme yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Apply tuşuna basıp (yani değişiklikleri uygula) deyip çıkıyoruz. Artık boot ekranı değişmiş olmalı.

Sonuç:Not: Bu uygulama sonrası oluşabilecek hatalar için sorumluluk kabul edilmez. Eğer uygulamada bir yanlışlık yapılırsa veya beklenmedik bir hata alırsanız format atmanıza gerek yoktur. Başlangıç onarımı yaparak eski duruma getirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git