Whatsapp Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Gerçek

Bu yazıda Whatsapp hakkında bilinmesi gereken 8 önemli gerçeği sizlerle paylaşacağım.

Bu yazıda Whatsapp hakkında bilinmesi gereken 8 önemli gerçeği sizlerle paylaşacağım.

Facebook'un son 10 yılın en büyük satın almalarından birini gerçekleştirerek 19 milyar dolar karşılığında son yılların en hızlı büyüyen mobil odaklı sosyal mesajlaşma uygulaması olan whatsapp’ı satın aldığı haberini duymayan kalmamıştır. Ödenen paraya bakıldığında, 10 milyar dolar ile Chelsea Futbol takımı satın alınabilir ve İngiliz bankası olan Llyods’un borcu ödenebilirdi.

Daha beş yılını bile doldurmamış olan bir şirket için gerçekten yüksek bir değerleme. Bu satın alma ile Whatsapp kurucuları olan Brian Acton ve Jan Koum milyarderler listesine adlarını yazdırmış oldular.Yüksek değerleme ile artık Facebook’un olan Whatsapp hakkında ilginç bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

1- Ocak 2014’e kadar Whatsapp kullanıcıları 50 milyar günlük mesaj gönderiyorlardı.

2- Nisan 2013’de Google’ın şirketi satın alacağı Silikon Vadisi kulislerinde konuşulurken Whatsapp kurucuları bunun kolay olmayacağını göstermişlerdi.

3- Whatsapp kurucularından Brian Acton ve CEO Jan Koum Whatsapp'ı kurmadan önce yaklaşık 20 yıldır Yahoo’da beraber çalışıyorlardı.

4- Whatsapp uygulaması uygun fiyata görüşme sağladığı için özellikle geniş Ultra-Ortodoks Musevi aileler arasında çok yaygın bir uygulama olarak kullanılıyor. Ancak uygulamanın kontrol edilememesinden dolayı da topluluk kaygı içerisinde. Daha önce yasaklanması bile gündeme gelmiş.

5- Whatsapp’ın aylık 450 milyon, günlük ise 320 milyon aktif kullanıcı sayısı olduğu biliniyor. Facebook’un ise 2013 sonunda 1.23 milyar aylık kullanıcısı vardı.

6- Satın almaya göre, Facebook her bir whatsapp kullanıcısı için $42 ödedi.

7- Kuruculardan Brian Acton’un geçmişine bakıldığında daha önce Twitter ve Facebook’a yapmış olduğu iş başvurularından ret aldığı görünüyor.

8- Whatsapp, uygulama adını zekice konumlandırmış. İngilizce uygulama kelimesinin kısaltılması olan “app” ile yine ingilizce “nasılsın” anlamına gelen “whats up?” birlikte kullanılmış.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git