Web Tasarımda 4 Önemli Nokta

Bu yazımızda sizlere web tasarımda dikkat edilmesi gereken dört unsurdan bahsedeceğim. Günümüzde web sitelerin gerek ticari, gerekse diğer alanlarda öneminin çok fazla olduğunu varsayarsak bu dört madde sizin yaptığınız web tasarımlarında başarıya ulaşmanızda çok büyük önem taşıyor diyebilirim.

Bu yazımızda sizlere web tasarımda dikkat edilmesi gereken dört unsurdan bahsedeceğim. Günümüzde web sitelerin gerek ticari, gerekse diğer alanlarda öneminin çok fazla olduğunu varsayarsak bu dört madde sizin yaptığınız web tasarımlarında başarıya ulaşmanızda çok büyük önem taşıyor diyebilirim.

1. Kolay Kullanılır ve Sade Tasarım

Kolay kullanılır ve sade web tasarımları ziyaretçilerin ulaşmak istedikleri bilgiye daha kolay ulaşmalarını sağlar.Gözü yoran, bir bilgiye ulaşmak için bir çok linke tıklanması gereken, her yerinden grafik fışkıran ve siteyi güzelleştirmek amacıyla (Kesinlikle Yanlış Bir Düşünce) her yerine farklı bir özellik (Flash Animasyonları , Bannerlar, Grafikler vb.) eklenmiş siteler ziyaretçilere çok itici gelebilir ve sitenize gereken ilgiyi bulamayabilirsiniz. Fakat “Sade Tasarım” demek sitenizi bomboş bir sayfa halinde sadece bilgileri sunmak değildir. Tasarımın ağırlığı, kullanılan farklı eklentiler,flash animasyonları , sitenin ana şeması (Bağlantılar) tasarım yapılırken çok iyi ayarlanmalı ve siteniz ne tasarım ve görüntü kalitesi olarak kötü, ne de çok fazla karmaşık olmalıdır.Ve üstüne basa basa şunu söylemeliyim ki bir site ziyaretçisi aradığı bilgiye ne kadar çabuk ulaşırsa bu sizin için o kadar iyi bir sonuç olarak geri dönecektir.2. Sağlam Kod Yazımı

Sağlam ve iyi kodlanmış web siteleri arama motorlarında ve ziyaretçilerinizin gözünde sitenizin popülerliğini bir kat arttıracaktır.İnternette pek çok site ve bilgisayarınızda kullanabileceğiniz program sizin için yazdığınız kodları gözden geçirmenize yardımcı olabilir.Bu programları kullanıp yazdığınız kod her nekadar düzgün çalışıyor olsada gözden geçirmeniz sizlere yarar sağlayabilir.Bunun yanında kodlama yaparken gözden kaçırabileceğiniz “Resimler için ALT bilgisi” , “Linkler için üstüne gelindiğinde çıkan yazılar” gibi ince detaylar sizin için ufak gibi gözüksede kalitenizi çok yükseltebilecek şeylerdir. Arama motorları bunlar gibi ufak bilgileride kendi sistemlerine eklediğinden dolayı bunları unutmamak sitenizin başarı oranını arttıracaktır.

3. Ziyaretçilere İyi Bir İzlenim Bırakma

Yukarıdada bahsettiğim gibi bir ziyaretçi için çok önemli olan Sade ve Kolay Kullanılır bir tasarım web sitelerinin olmazsa olmazlarıdır.Fakat pek çok yabancı kaynaktan ve çevremdeki insanlardan edindiğim izlenimlerden biride şudur ki; Ziyaretçileriniz web sitenizden dolaşırken salt bilgilere ulaşmanın haricinde Bloglardan , Kendi düşüncelerini ve sorularını paylaşabileceği forum gibi olanaklardan haz alıyorlar. Bunun yanında sizin onlarla paylaşabileceğiniz Resimler , Videolar ve belki de kişisel yazılarınız web sitenizin kullanıcı oranını çok büyük ölçüde etkileyecektir.Bu bahsettiklerimin yanında günümüzün olmazsa olmazlarından Facebook , Twitter , Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinin paylaşım linklerini ve siteniz üye kabul ediyorsa üye girişlerinin bu platformlar üzerinden yapılabilir olması da siteniz ve sizin için çok büyük avantaj olacaktır.

4. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu sitenizin bulunmasında ve ziyaretçilerin sitenize girmesindeki en büyük faktörlerden bir tanesidir. Günümüzde pek çok insan arama motorlarını kullanarak aradığı bilgiye ulaşıyor ve bizim içinde SEO hayati bir önem taşıyor. Siz de gerek müşterilerine, gerek kendinize bir site yaparken sitenizi arama motorlarının sizi üst sıralarda göstereceği şekilde kodlamalısınız. Gerek yabancı, gerek Türkiye’de iş ilanlarına bakarsanız çok büyük markalardan daha küçük çaplı şirketlere ve hatta kişisel web sayfaları için SEO uzmanı arandığını göreceksiniz.

Kısaca...

Kısaca özetleyecek olursak mükemmel web siteleri hem arama motorlarına, hem de ziyaretçilere uygun bir tasarım olmalıdır. Bu şartları sağlarsanız sitenizin ziyaretçi sayısı yoğun ve başarısı yüksek olur.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 5 yıl önce
değerli emek ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. çalışmalarınızda başarılar dilerim. saygılarımla

Yukarı Git