Web Tasarım ve Müşteri İlişkileri

Arkadaşlar bu derste bir web tasarımcısının yol haritası ne olmalıdır? Ticarette ne yapmalıdır, neleri bilmesi gerekir konularına değinmeye çalıştım.

Merhaba arkadaşlar sizlere web tasarımcısı nasıl olmalıdır. Ne yapmalıdır bu konularda değinmeye çalışacağım.

1- İyi bir web tasarımcısı olmak için Frontpage'le 2 buton yapmak yetmez. Kaliteli bir web sitesi için Dreamweaver, Photoshop ve Flash tavsiye ederim.Bu programları bilmedikten sonra ziyaretçiye hitap edemezsiniz.

2- Eğer kendi işini kuracaksan, yani ticari bir amac olarak görüyorsan bu işi, asp veya php gibi bir kodlama diline ileri derecede sahip olmalısın. 100 terim HTML ile bu iş yürümez.

3- Eğer müşterine web sitesi yapcaksan sorun yaşamayacak yerlerden hosting ve domain alacaksın. 1 ay sonra seni arayıp vay efendim sitem kapandı demiyecek.

4- Müşterine işini sağlam yapmak için, kodlama derecenin iyi olması lazım. Eğer normal ise müşteriye siteyi yazmaya kalkışma, hazır portal kullan.

5- Müşteri ile sürekli irtibat halinde olmalısın, günün sadece 1 saatinde online olmayacaksın. Boyle yaparsan o müşteri sana sadece 1 kez site yaptırır.

6- Evinde internetin yoksa bence bu işlerle uğraşma, çünkü çok masraf edersin.

7- Elinden geldiğince site yazmak yerine hazır portal kullan ve temalarına, eklentilerine ve portalına hakim ol. Bir sorunçıktığı zaman hesap vermen kolay olsun.

8- Eğer müşterin hostunu sana aldırdıysa, evinde serverın olsun. Başkalarıyla sorun yaşama.

9- Müşteri kazanmak için reklam ver, bunlar sayesinde adın duyulur. Onları karşılayan etkileyici bir site yap.

10- Mümkün olduğunca referans bulmaya çalış bu sana müşterinin güvenini artırır.

Sizlere kısaca özetlemeye çalıştım. Yeri geldiği zaman biraz kaba olmuş olabilirim. Ama webmaster olmak gerçekten büyük sorumluluk. Kendi siten için olmayabilir ama müşteriyi de seni seçtiği için pişman etmemelisin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Evet kesinlikle...
ewet kesinlikle haklısın
vauv usta yalnız bi şey sorucam portal üstüne mi kurmak gerek yoksa kendimiz mi yazalım kendi sitemizi, tavsiye olarak hangisini verirsiniz?
Sizin yerinizde olsam eğer müşteriye yapacaksanız. Joomla gibi ücretsiz dağıtılan ve sürekli geliştirilen joomlayı kurmayı tercih ederim. Blog için ise WordPress tavsiye ederim.
7. maddeye hiç katılmıyorum.. Yaptığın işlerin kendine özgü olması gerekir... Hesap vereceksen kendi işine hesap verirsin Evde server olurmuymuş hiç.. Server dediğin makinada en az 4096 dsl hızı olması lazım ki makina bunun ancak 1/4 ünü gorebilir ve bağlantının sınırsız olması gerekir fiyatlara bi baın derim kiralamak daha mantıklı :D Hazır web sitelere şiddetle karşıyım..
Yazan arkadaşımıza saygı duymakla birlikte ticari çalışmalar için hazır portal kullanmaya kesinlikle karşıyım. Evde server olayı da çok saçma. Sorun yaşamak istemiyorsan, reseller alırsın vs. Veya bilen ve güvendiğin kişilerle çalışacaksın. Tasarımı ve müşteri ilişikilerini bu kadar az maddeyle sınırlandırmak da doğru değil.
her insan farklıdır ayrı düşnür... bilgileriniz için teşekkürler..:hayret:
Peki, ben birşey soracağım. Hazır portaldan tam olarak kastınız nedir? Nerede bulabilirim? Kusura bakmayın daha acemiyim de:kirp:
WordPress hazır blog sistemıdır Joomla ve SMF Hazır portal sistemlerinden bazılarıdır. Veritabanını oluşturup yazdıktan sonra otomatik olarak siteniz kurulur ve hizmete girer.
es_ferdi haklı
es_ferdi biraz ağır konuşmuş ama haklı....
ben tamamen katılıyorum tabi her kes aynı dusunmeyebilir...:kirp:
Haklısınız valla.
Ben de hazır portal kullanıyorum. Server olayı saçma gelen arkadaşlarımız elbet vardır. Saygı duymak lazım ben kendi sunucumu kullanıyorum. Reseller almanızda yeterlı olabilir. :kirp:
Visual Studio 2008 Express Web Edition tek başına yeterli mi arkadaşlar ne dersiniz Dreamweaver 2001 lerde kaldı Visual Studio 2008 Express Web Edition kullanmak daha iyi degil mi fikriniz nedir
Hangi işi yapıyorsan yap...iyi bilmen gerekli eger iyi bilirsen en kötü işte bile ekmek yersin.. fakat işini iyi bil oku calış deney yap ilgin olsun... konu icinde teşekür ederim..
Hiçbir maddesine katılmıyorum. Bu makaleyi yazan arkadaşın sektörel tecrübesi olduğunu söylemek çok zor. İyi bir web tasarımcıdan kastınız nedir? Bir web sitesini tek kişinin yapması bir binayı sadece inşaat mühendisinin yapması demektir ki bu profesyonellikle paralel ilerlemez. Öncelikle şunu anlamanız gerekir. Web sitesinde emeği geçen herkesin iş alanı farklıdır. Dikey uzmanlık da diyebiliriz. Yani bir arayüz tasarımcısı programlama bilmek zorunda değildir. Front-End Developer - UI Designer - Art director bu kavramları bilmeniz gerekir. Bir programlama diline ileri derecede hakim ol nedemek bu? bunun için yıllarını veren tanıdığım onlarca akademisyen var. Eğer gerçekten bu konuda uzmanlaşmak istiyorsan işin gücün bu olmalı.
Kısaca makalede yazılan bütün maddeler şu nedenlerle saçma ve mantıksızdır; 1-Network uzmanı olmadan evinde bir server kurup bunu müşterilerin sitelerini barındırmak için kullanmanın [b]komikliği[/b] 2-Bir tasarımcının zaten çok derin olan tasarım ve tipografi bilgisi yerine programlama gibi dallı budaklı bir işe yoğunlaşmaya çalışmasının [b]mantıksızlığı[/b] 3-programcının! hazır portal kullanarak kurumsal işler çıkartamsının [b]ucuzluğu[/b] 4-müşteri elde etme yöntemlerinin [b]basitliği[/b]

Yukarı Git