Web Tasarım Temelleri

Web Tasarım Temelleri

Web tasarımda yeni olanlar için bir başlangıç..

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalemiz web tasarım sektörüne yeni girmiş veya girmek isteyen arkadaşlar için olacak. İşin teknik kısmıan geçmeden önce web tasarım hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Tasarım dendiği zaman akla sadece görsel objeler gelmektedir. Ancak web tasarım dendiği zaman sadece grafik değil kodlama kısmını da düşünmek gerekir. Tasarımı bir grafik programında çizebilirsiniz. Çizdiğiniz tasarımın web ortamında aktif olarak kullanılması için temel web tasarım dilleri olan Html ve Css ile kodlara aktarılaması gerekir. Kodların düzeni ve çalışma yapısı hazırladığınız görsel tasarım elemanlarına göre farklılık gösterecektir. Bu sebeple bir tasarım çizimi söz konusu ise işin kodlama kısmını da hesaba katmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Html ve Css bir biri ile ilişkili olarak çalışan dillerdir. Css tek başına bir anlam ifade etmezken Html ile birleştiği taktirde görselliği üst seviyelere taşır. Sadece Html kullanarak tasarımı kodlamanız mümkündür. Ancak Css, görsellik bir yana kodlama işini kolaylaştırmaktadır. Kısacası bunlar ayrılmaz ikilidir. 

Peki bu dediklerimi hesaba katarak çizime başlamak istiyorsunuz. (Çizim yapmadan, sadece kodlar ile tasarım yapmak mümkün). Çizim programını açtınız. Düşünüyorsunuz.. Nasıl bir tasarım çizmeliyim diye. İşte bu kısım tamamen sizin hayal gücünüze ve programı kullanma yeteneğinize bağlıdır. Ben burada sizlere sadece dikkat etmeniz gereken ince noktalara değineceğim. Eğer tasarımı tek parça halinde çizecekseniz (ki hiç tavsiye etmem) belirli bir boyut girmeniz gerekir. Genelde 960 pixel genişlik kullanılır. Yükseklik ise tasarımınızın yapısına göre değişecektir. Ancak benim tavsiyem tasarımda resme değil koda ağırlık vermenizdir. Bu sebeple tasarım parçalarını ayrı ayrı tasarlamanız gerekebilir. Yani menü arkaplanı için ayrı bir görsel, logo ayrı bir görsel gibi parçalara ayrılacaktır. Tasarımda öncelik renk uyumudur. Renkler ne boğucu olmalıdır, ne de göze batmalıdır. Tam ortasını tutturmanız gerekir. Ayrıca çok farklı renkleri sürekli kullanmayı denemeyin. Acemi olduğunuzu belli etmeyin. :) Sadelik profesyonelliktir.

Tasarım bitti diyelim. Kodamaya geçeceksiniz. Kodlama için işinizi kolaylaştıracak programlar mevcut. (Mesela Adobe Dreamweaver). Ancak basit bir not defteri de işinizi görecektir. Tabii ki not defteri önizleme işlemini zorlaştırıyor ancak deneyim kazandıkça bu zorluğu aşarsınız. Kod yazarken sade ve anlaşılır kod yazmaya dikkat edin. Çünkü arama motorları kod yapısını göz önüne almaktadır. Arama motorları bir yana; başka bir yazılımcı kodlara göz attığında kodları rahat bir şekilde yorumlayamıyorsa acemi veya düzensiz biri olduğunuz ortaya çıkacaktır. İş ilanlarında örnek proje istenebilir. Adam kod düzenine dikkat eder. Çok iyi tasarımcı olsanız da işe giremezsiniz. Düzen şart.

Tasarım düzeninden bahsedecek olursak; tasarımda öncelik kullanım kolaylığıdır. Kullanıcı sitenize girdiğinde aradığını rahatlıkla bulabilmelidir. Bu sebeple tasarımda menü ve içerik alanı yapısına dikkat etmeniz gerekir. Menü elemanları düzenli bir şekilde listelenmelidir. Tabii ki görsellikte önemli ama kullanımı kolay değilse (en temel kullanıcılar için) görsellik hiç bir işe yaramaz. Yani tasarım çizerken ve kodlarken kullanıcıya hem görsel olarak hitap edecek hem de kullanımı kolay olacak. 

Klasik tasarım yapısına bakıldığı zaman tasarımda 3 ana öğe vardır. Üst kısım, orta kısım ve alt kısım. Üst kısımda logo, reklam alanı, giriş formu, üst menü gibi temel site elemanları yer almaktadır. Orta kısımda ise sol veya sağ menü ve içerik alanı yer alır. Ekstra olarak galeri tarzı scriptlerde eklenebilir. Alt kısımda ise menü linkleri, site hakları, iletişim bilgileri gibi elemanlara yer verilir. Bir çok tasarım bu temel yapı altında tasarlanmaktadır. Olmazsa olmazlar üst kısımda logo, orta kısımda menü ve içerik alanı, alt kısımda ise site haklarıdır. Temel yapı bundan ibaret.

Lafı fazla uzattım galiba. Fazla ayrıntıya girdim. Yazıyı burada bitirelim. Takıldığınız bir nokta varsa veya sormak istediğiniz bir şey varsa yorum yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim..

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git