Web Tasarım Öğrenme Rehberi (Bölüm 2)

Web Tasarım öğrenmeye başlayanlara bir yol haritası belirleyen yazımıza devam ediyoruz.

Web Tasarım öğrenmeye başlayanlara bir yol haritası belirleyen yazımıza devam ediyoruz. Önceki yazı için tıklayın.

Web Tasarım öğrenmek için ne yapmalı, nasıl öğrenmeli, hangi sırayla öğrenmeli gibi pek çok ortak soruya bu yazımızda cevap arayacağız.

Bu yazı serisinin ilk kısmında bir web tasarım öğrenmek isteyen insanın neler yapması gerektiği, nelere dikkat etmesi gerektiği, ne gibi özellikler taşıması gerektiği gibi konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise biraz daha ayrıntıya inerek web tasarım öğrenirken hangi kaynaklardan yararlanacağımızı, ne şekilde öğrenmenin en iyi yol olduğunu ve bunun gibi pek çok ince detayı inceleyeceğiz.Daha önceki yazıda bahsettiğim gibi her zaman ve her yerde web tasarım adına konular, sorular ve dersler bulmak mümkün. Fakat bence en önemlisi bu işe adım atarken aklımıza gelecek ince detayları, kafamıza yatmayan şeyleri ve en değerli şey olan Öğrenme taktiklerini bulabilmek. Malesef, belki de ben çok fazla detaya takıldığım için bulamamış olabilirim her sorduğum sorunun cevabını, Türkçe kaynaklarda ve hatta yabancı kaynaklarda bu sorulara cevap niteliği taşıyan tam anlamıyla bir yazı yok.

Bu yazıda "Web Tasarım" olarak kullanacağım konunun aslında ikiye ayrıldığını belirtelim:

[*] Tasarım
[*] Programlama

Bu iki ayrım zaten sizin için ilerde şekilleneceği için şu an bundan çok fazla bahsetmemiz gerektiğine inanmıyorum. Ama ben bu yazıda "Web Tasarım" adını kullanırken hem Web Tasarımcıların hem de web sitesinin işleyişini yapan programcıların öğrenmesi şart olan şeylerden ve ortak noktalardan yola çıkarak bahsedeceğim.

Haydi başlayalım..

İlk Neyi, Sonra Neyi Öğrenmeli?

Öncelikle pek çok yerde bu soru sorulduğunda klasik bir cevap olan "Ne Yapmak İstediğine Bağlı" cevabından biraz dışarıya çıkarak farklı bir yoldan bu soruyu cevaplandıracağım. Günümüz şartlarında zarif, kullanımı kolay ve anlaşılır bir web sitesi yapmak için öğrenilmesi şart olan 3 şey var: Bu 3 şey olmadan diğer programlama dilleri, yazılımlara veya başka bir şeye geçmeniz hiçbir şekilde size yarar sağlamayacaktır. Bunlar;

[*] HTML5
[*] CSS3
[*] Tasarım programları ve mantığı: Photoshop veya Fireworks olabilir.

Evet işte bu maddeleri öğrenmeden PHP, ASP.net, JavaScript gibi şeylere geçmeniz sizin için vakit kaybından ve öğreniminizi çok iyi tamamlayamamanızdan başka hiçbir şeye yol açmayacaktır.

Ben öğrenmeye yeni başladığım zamanlarda hep bu sorunun cevabını aradım ama hiçbir zaman çok net bir cevap alamadım. Fakat, web tasarımın temel olayı bunlardır. Hem programcılara gerekecek, hem de tasarımcılara gerekecektir bunlar.

Bunları öğrenmeyi tamamladıktan sonra belirtmeliyim ki, öğrenmek kullanmakla eşdeğer değildir. Bir şeyi çok iyi öğrenebilirsiniz fakat çok iyi kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden çok fazla pratik yapmalısınız ve bu yazı serisinin ilk kısmında belirttiğim gibi pek çok web tasarımcısının yaptığı çalışmaları inceleyerek kendinizi geliştirmelisiniz.

Peki bunları öğrendik çok iyi kullanıyoruz.. Sonra ne yapmalı?

İşte burada her zamanki klasik cevaba geri dönüyoruz: "Ne yapmak istediğine bağlı.."

Bu konuyu burada ele almak çok fazla uzun süreceğinden sadece şunu belirtmeliyim ki, ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra, yani:

a) Bir tasarımcı olup Photoshop'un sınırsız dünyasında farklı şeyler mi yapmak istiyorsunuz?

b) PHP, ASP.net, JAVA, JQUERY gibi programlama dilleriyle bir siteyi inşa mı etmek istiyorsunuz?

c) Ben kendi başıma çalışacağım, biraz tasarım öğrenip kendi işlerimi halledeyim, sonra da biraz program dillerini öğreneyim mi diyorsunuz?

Sırayla istediklerinizi teker teker öğrenmeye başlamalı ve hiç vakit kaybetmemelisiniz. Burada en önemli nokta seçeceğiniz şey ve o seçtiğiniz konu üzerinde uzmanlaşmak. Java Script tam olarak öğrenilmeden PHP'ye geçmek, hadi PHP'ye de baktım biraz şundan bundan bakayım demek sizin gelişiminize çok büyük dezavantaj olarak yansıyacaktır.

Yani kısacası listelersek anlattıklarımızı;

[*] Öncelikle HTML sonra CSS ve sonrada Photoshop ve benzeri grafik tasarım programlarından birini kullanmayı öğrenmelisiniz.
[*] Çok fazla pratik yapıp, diğer tasarımcıların yaptıklarını incelemelisiniz.
[*] Kendinizi gerçekten hazır hissettiğinizde bir alan seçmeli ve orada yoğunlaşmalısınız.

Freelance Çalışmak İsteyenler İçin Bir Not

Eğer kendi başınıza bir web tasarımcı olup para kazanmak istiyorsanız bu işin çok kolay olmadığını öncelikle bilmelisiniz. İşte size freelance çalışan bir web tasarımcısının günümüz şartlarında öğrenmesi gereken şeyleri de sıralıyorum.

Evet herşeyde çok profesyonel olmayabilirsiniz. "Her konuda profesyonelim" derseniz zaten insanları pek inandıracağınızı da söyleyemem. Freelance bir web tasarımcısı şu konularda kendini geliştirmelidir:

[*] HTML5
[*] CSS3
[*] PHOTOSHOP
[*] JAVASCRIPT
[*] JQUERY
[*] PHP / ASP.NET

Bu konularda kendini geliştiren freelance çalışanlar için yerli ve yabancı binlerce iş imkanı vardır. Freelance iş bulma sitelerinde, çevrenizde, mahallenizde elbet size göre işler olacaktır. Fakat belirteyim; bu iş düşünüldüğü kadar kolay değildir. Yukarıda belirttiğim şeyleri çok iyi öğrenmelisiniz ve uygulamaya geçmelisiniz.

Web Tasarımı Nasıl Öğrenmeli?

Web Tasarım kitaptan veya bir internet sitesinden okunarak öğrenilebilecek bir şey değildir. Benim size tavsiyem her öğrendiğiniz şeyi uygulamanızdır. İnsan bir şeyi okursa unutabilir. Ne kadar iyi hafızanız olursa olsun öğrenseniz bile nasıl uygulayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden her öğrendiğiniz şeyi açın ve uygulayın. Kendinize bir web sitesi oluşturun ve sıfırdan başladığınız derslerde ne öğrendiyseniz üzerine koyarak sitenizi geliştirin.

Korkmayın! Siteniz hemen gördüğünüz sitelere benzemeyecek. Hiç bir şekilde bir insanın 10 saniyeden fazla kalacağı siteler de olmayacak. Ama gün geçtikce gerek farklı kaynaklarda gördüğünüz örnekleri uygulamaya başlayacaksınız ve aynı zamanda kendiniz de yeni şeyler üretebileceksiniz.

Burada amaç öğrendiklerinizi uygulayabilmeniz ve uygularken oluşacak hataları nasıl çözeceğinizi görmeniz. Böyle öğrenmenin bir yararı da çıkan problemleri araştırırken pek çok farklı WebMaster forumlarına ve bloglara girecek olmanızdır. Bu sayede bir bilgi ararken 10 bilgiyle döneceksiniz. İşte nasıl öğrenmelinin cevabı bence en iyi budur.

Web Tasarımı Nerden Öğrenmeli?

Web Tasarım öğrenmeye başlarken en büyük sıkıntıyı kaynak bulmada değil, sıfırdan ve etkili biçimde öğretiyor mu bilmediğinizden çekeceksiniz. Piyasada web tasarım dersi veren bir çok insan bulunuyor. Benim şahsi görüşüm internet ve kitaplar web tasarım öğrenmeniz için yeterli kaynağı sizlere sunuyor. Fakat "Çok hızlı ve sorunsuz öğrenmek istiyorum" diyorsanız şiddetle bir insan bulup ondan tavsiye almanızı öneririm. Ama olay bununla da bitmiyor. Siz isterseniz dünyanın en iyi web tasarımcısından bir ders alın, yine de istediklerinizi uygulayamayabilirsiniz. Unutmayın herşey sizin pratik yapmanızda bitiyor.

Bu yüzden diyebiliriz ki hocalara dökeceğiniz parayı ilerde iş kurmaya harcayabilirsiniz. Bu başlık altında sizlere DERSLER görebileceğiniz, SORULAR sorabileceğiniz bazı kitap isimleri ve siteler vereceğim. Bu sitelerden A'dan Z'ye web tasarımını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

KİTAPLAR:

[*] Adım Adım HTML ve XHTML (Şiddetle Tavsiye Ederim)
[*] A'dan Z'ye CSS3 ve HTML5 (Rıza Çelik)
[*] A'dan Z'ye PHP (Rıza Çelik)
[*] A'dan Z'ye JQUERY

Aklıma gelen en iyi anlatımlı ve örnekli kitapları buraya listeledim. Başlangıçta ilk iki kitap sizin işinizi görecek ve çok iyi bir CSS ve HTML yazabilen web tasarımcısı olacaksınız.

Not: Photoshop öğrenmenin en güzel yolu şu nasıl yapılır, bu nasıl yapılır izleyerek ve okuyarak öğrenmektir.

Not: Şu konuya değinmeliyim ki internet siteleri ve özel hocalar iki alternatif olsa da, bu kitaplardan edinmeniz ve internet sitelerinden de farklı dersleri tekrardan incelemeniz bence en iyi yol.

Diğer yandan hiçbir para harcamadan veya küçük meblağlar ödeyerek (bin kusür TL'lik harcamalar yapmadan) internet sitelerinden çok güzel web tasarımı dersleri bulabilirsiniz.

Bazı Türkçe Webmaster ve Eğitim Siteleri

[*] Sanalkurs.net (Şu an buradasınız)
[*] R10.net
[*] WebDersleri.com
[*] WebMasterSitesi.com
[*] FatihHayrioglu.com (CSS Dersleri için)
[*] WMaraci.com
[*] ShiftDelete.net (Teknoloji haberleri ve yazılım, ürün vs tanıtımları için)
[*] CHIP.com.tr
[*] Frmtr.com
[*] MyDesign.gen.tr
[*] Ceviz.net
[*] Vidobu.com (Ücretli)
[*] OxoTraining.com (Ücretli)
[*] VSakademi.com (Ücretli)

Bazı Yabancı Eğitim Siteleri

[*] Lynda.com
[*] TotalTraining.com
[*] Udemy.com

Burada listesi bulunana bazı yabancı webMaster forum ve blogları da İngilizce bilenler için çok iyi bir alternatif sağlayabilir.

Bu site ve kitap kaynaklarıyla bu yazımı tamamlıyorum. Sorduğunuz sorular ve merak ettikleriniz dahilinde bu konuyu genişleteceğim ve her sorunuza cevap vereceğim.

Unutmayın her iş alanında olduğu gibi Web Tasarımda da başarıya ulaşmak için çok çalışmalı, devamlı pratik yapmalı, sorular sormalı, her yeniliği takip etmelisiniz.

Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 7 yıl önce
Teşekkürler yararlı bir konu olmuş :)
• 7 yıl önce
Teşekkürler..
• 7 yıl önce
Aslında tam benim için bu kitap :) Görsellikte berbat ötesiyim.Belki yardımcı olabilir
• 7 yıl önce
Teşekkürler güzel makale :)
• 7 yıl önce
Çok güzel şahane bir makale olmuş. Ellerinize sağlık. Kendimi HTML5, CSS3 ve JQUERY hakkında kesinlikle kendimi geliştirmek istiyorum. Ama ne yazık ki kitapları biraz pahallı bundan dolayı önerdiğiniz web sitelerini ziyaret ederek ufak da olsa kendimi geliştirmiş bulunuyorum. Sanalkurs.NET Aileside gerçekten eğitim konusunda mükemmeller bana çok katkıları oldu.
• 7 yıl önce
Web tasarımı yapılırken unutulmamasi gereken şeylerden biriside css dosyasıdır. Yapılan web sayfalarındaki şablonlar hazırlanırken css dosyasında oluşturulup tanımlanması ayrı bir avantajdır.
• 7 yıl önce
Tesekkurler guzel makale elinize saglik
• 7 yıl önce
makale yararli ve tavsiye edilen riza celigin php ve css kitaplari bende var. bence de cok iyi.bi jquery eksik o da kismet olur :)
• 7 yıl önce
Teşekkürler yararlı bi makale olmuş
• 7 yıl önce
HTML5 merak ettiğim ve öğrenmek istediğim konulardan biri. İnşallah kitap bana çıkar. Güzel bir makale olmuş.
• 7 yıl önce
Çizim konusunda kendini ne kadar yeterli görsemde, html-css kısmında saç baş yolma derecesindeyim, bu denli düzenli bir egitim kaçırılmaz. :)
• 7 yıl önce
gerçekten iyi bi ders olmus
• 7 yıl önce
Çok güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş, teşekkürler.
• 7 yıl önce
Faydalı bir anlatım olduğuna inanıyorum . Öğrenmesi gereken kişinin talihli olarak çıkmasını temenni ediyorum .
• 7 yıl önce
Son zamanlarda bu şekilde yeni teknolojileri öğrenin diyen bir rehber aracı bulmak zordu ve oldukça yararlı bir makale oldu.Ancak b şıkkında ASP yerine ASP.Net yazılması daha uygun olacaktır.Oldukça geniş ve güzel bir anlatım.Teşekkürler
• 7 yıl önce
Bu kitap benim olmalı...
• 7 yıl önce
bilgi için teşekkürler kitaplar da çok yararlı
• 7 yıl önce
Faydalı bir ders.Hediye için geldim <3
• 7 yıl önce
bilgi için çok teşekkür ederiz, css gerçekten çok önemli...
• 7 yıl önce
tamamen bir pusula görevi görmüş bu makale
• 7 yıl önce
Faydalı bir makale oldu. Teşekkürler
• 7 yıl önce
Teşekkürler Güzel bir makela olmuş hocam.
• 7 yıl önce
başlangıç yapanlar için güzel bir makele olmuş...
• 7 yıl önce
Baştan sona hiç sıkılmadan okudum . Emeğinize sağlık .
• 7 yıl önce
Teşekkürler. Yararlı bir makale olmuş. Aklımdaki sorulara cevap verdi.
• 7 yıl önce
giriş için güzel bir derleme olmuş teşekkürler...
• 7 yıl önce
Başlangıç için iyi bir yazi olmuş, Teşekkürler
• 7 yıl önce
web tasarıma yeni başlayan biri olarak teşekkür ederim güzel bilgilendirici bir çalışma olmuş.
• 7 yıl önce
web tasarıma baslangıc ııcın çok faydalı olmuş , teşekkürler
• 7 yıl önce
sanalkurs.net yeniden canlandı.
• 7 yıl önce
Web Tasarıma yeni başlayan kişiler için gayet hoş bir kitap. Tebrikler :)
• 7 yıl önce
neyi nasıl yapabileceğimizi görmemiz açısından çok güzel bir yazı "Ne yapabileceğini göster"
• 7 yıl önce
WEB TASARIM konusuna başlamak için iyi bir başlangıç ve aydınlatıcı bilgiler olmuş.Emeğinize sağlık.ALLAH razı olsun.
• 7 yıl önce
Konu ile ilgili okuduğum ilk yazı, yeni başlayacaklar için gayet güzel bir anlatım olmuş, emeğiniz için çok teşekkürler. Sizin tecrübelerinizden faydalanmaya devam edeceğim.
• 7 yıl önce
Web tasarım adaylarının kafalarındaki soru işaretlerini silecek Güzel bir yazı Teşekkürler.
• 6 yıl önce
yeni başlayan biri olarak çok güzel bir makale olduğunu belirtmek isterim ve tabii ki çok çok teşekkürler..
• 6 yıl önce
Web Tasarım ile ilgilenenlerin, daha doğrusu bu yola yeni çıkanlar için, çok faydalı bir yazı olduğunda eminim. Elinize sağlık..
• 6 yıl önce
tavsiye ettigin Adım Adım HTML ve XHTML kitabini hangi yazardan alalim. Çok faydali bir yazi olduğunu düşünüyorum. Gösterdiğim yoldan öğrenmeye calisacagim. Emeğine saglik.

Yukarı Git