Web Tasarım Öğrenme Rehberi (Bölüm 1)

Web Tasarım öğrenmek isteyenler için bir yol haritası niteliğinde olacağını düşündüğüm bazı bilgileri paylaşmak istedim.

Bu yazımızda Web Tasarım öğrenmenin gerektirdikleri, nasıl öğrenilebileceği, ne şekilde gelişim sağlanabileceği gibi pek çok konu üzerinde sizin aradığınız cevapları anlatmaya gayret edeceğim.

Öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekmektedir: "Neden web tasarım öğreniyorum?"

Eğer bu yola başlarken bir amacınız yoksa, neden öğrenmek istediğinizden emin değilseniz , sadece bir hobi olarak öğrenmek istiyorsanız şunu belirtmeliyim ki bu sonsuz dünyada belkide bu işin çok çok az bir kısmını öğrendikten sonra sıkılacak ve öğrenmeyi bırakabilirsiniz. Web Tasarım çok çok geniş bir alanda çok farklı metodlarda yapılan bir şeydir.

Bu yazdıklarımı okumadan önce bir diğer söyleyeceğim şey ise şudur ki; Web Tasarım öğrenmek üstüne Türkiye'de çok yararlı web siteleri olmasına rağmen hiç bir site sizin sorularınızı tam olarak cevaplayamıyor. Evet, dersleri öğrenebilirsiniz. Konulara çalışıp bir şeyler yapabilirsiniz. Ama benim tahmin ettiğim üzere bu işe yeni başlayan insanlar bazı temel sorulara cevap arıyorlar. Burada bu yazıyı yazmamdaki en büyük amaçlardan biri de bu.

Ben (çok deneyimli bir web tasarımcısı olmasam da bir çok değerli tasarımcıya göre) sizlere aklınızdaki bütün soruları cevaplayacak 3 aşamadan oluşan "Nasıl Öğrenilir, Ne Yapmalı, Neyi Öğrenmeli, Kendimizi Nasıl Geliştirmeli?" tarzında bir rehber çıkartmak istedim. Ve bu rehberi sizden gelen sorular oldukça genişletmeyi planlıyorum.

Eğer diyorsanız ki ben bu işlere çok ilgiliyim, belki de bu işi bir profesyonel olarak yapmak istiyorum; işte size bir soru cevap niteliğinde olacak bazı bilgiler;

Web Tasarım Yapmayı Nasıl Öğrenmeliyiz ve Ne Yapmalıyız?

Okumayı Sevmelisiniz

Öncelikle web tasarımı öğrenmek istiyorsanız benim kişisel fikrim internetle, okumayla aranızın çok iyi olması gerekir. Web tasarım öğrenirken çeşitli forumlar, bloglar ve sayfalardan öğrendiklerinizle kendinizi geliştirebilirsiniz ve çok iyi bir web tasarımcısı olabilirsiniz.Diğer yönden eğer araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi sevmiyorsanız Web Tasarım okadar da kolayca öğrenebileceğiniz bir şey olmayacaktır. Zaten ben daha bu yazıyı yazarken insanlar bu konu hakkında yeni şeyler üretiyor, keşfediyor ve yayınlıyorlar. Yani bu çok hızlı gelişen ve değişen sektörde ayakta kalmanız için öğrenme aşamasında da sonrasında da devamlı yenilikleri takipte olmanız gerekmektedir.

Sabırlı Olmalısınız

Eğer bu işe başladıysanız en önce sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Yeni bir işe girmiş bulunuyorsunuz. Ve bu iş öyle bakkalda sakız satmaya benzemez. Eğer devamlı deneme yapmıyorsanız, öğrendiklerinizi uygulamıyorsanız, yapamadıklarınızı tekrar tekrar gözden geçirmiyorsanız çok da fazla gelişim kaydedemezsiniz. Yeri geliyor bir kod yazarken ufacık bir hatadan dolayı bütün her şeyiniz görünmez olabiliyor. Yeri geliyor bir kelimeyi yanlış yazmanızdan dolayı yaptığınızdan tamamen farklı sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. İşte ben burada dediğim gibi, eğer sabırlı olur ve devamlı denemeye devam ederseniz hem öğrendiklerinizi beyninize kazımış olacaksınız, hem de yanlış yapa yapa doğruyu yapmayı öğreneceksiniz.

Zamanınızdan Fedakarlık Etmelisiniz

Çok kolay bir süreç olmayan Web Tasarım öğrenme üstüne düşülmesi gereken bir konudur.Çalışmayan kimse bu konuda başarılı olamaz. Benim belki de bugüne kadar en büyük zafiyetim olan kimseyi kıramama huyu web tasarımda belki 4 5 ay önce geleceğim noktaya şimdi gelmeme neden oldu. Evet, bu iş odaklanmayla başarıya götürür sizi. Her çağıranın yanına gitmeyi unutmalı, işinize odaklanmayı bilmelisiniz. Unutmayın, bu kural sadece öğrenirken değil, çalışma hayatınızdada her iş dalında geçerli olacak bir kuraldır.

İngilizce
Web Tasarım öğrenirken en önemli şeylerden biri de İngilizce. Tabi ki İngilizce olmadan da web tasarım yapmayı öğrenebilirsiniz. Fakat İngilizce kaynaklar ve blog sayfaları o kadar profesyonel ve güzel hazırlanmışlar ki her türlü sorunuza cevap bulabiliyor ve bir çok siteden farklı şekillerde yararlanabiliyorsunuz. Ben web tasarımı konusunda halen kendimi geliştirmekteyim ve şu an söyleyebilirim ki, benim gelişimimde en büyük katkıyı birkaç kaynak kitap, sanalkurs.net gibi bir iki Türkçe yayın yapan web sitesi, ama büyük çoğunlukla yabancı web tasarım üstüne yapılmış bloglar sağladı, sağlıyor.

Arkadaş Edinmelisiniz

Web Tasarım anlattığım üzere zorlu bir süreç olarak gözükebilir. Evet, çok kolay olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü her şeyi öğrenirsiniz ama sonra neler yapabildiğiniz deneyim ve yeteneklerinize kalır. Bu yolda size yardımcı olabilecek, sorularınızı cevaplayabilecek insanlarla dostluklar kurmanız çok önemli. Benim de bu süreçde pek çok tanıştığım insan oldu ve her zaman bana destek oldular. Şimdi de sıranın bana geldiğini düşündüğümden bu makaleyi yazıyorum. Unutmayın her zaman size yardım edenler olacaktır, siz de onlar gibi olun ve insanları dışlamayın.

Web Tasarımcıları Takipte Olmalısınız

Twitter, Facebook, Pinterest, DeviantArt ve daha nicelerini sayabileceğimiz sosyal paylaşım sitelerinde çok değerli tasarımcılar, programlamacılar, web geliştiricileri bulunmakta. Buralarda dolaşıp onların çalışmalarını takip etmeniz size çok yarar sağlayacak, ilham kaynağı olacaktır. Aynı zamanda bazı insanlarla buralardan tanışıp sorularınızı sorabilir ve yukarıdada değindiğim gibi bir arkadaş edinebilirsiniz. Ve ilerleyen zamanlarda göreceksiniz ki, sosyal medyayı takip etmeniz, arkadaşlar edinmeniz ve zamanı geldiğinde paylaşımlarda bulunmanız size bir çok müşteri sağlayacak, yaptığınız işi ilerletmenizde büyük bir avantaj olacaktır.

Web tasarımcıların yaptıklarını, derslerini, fikirlerini inceleyebileceğiniz bazı web siteleri:

[*] DeviantArt
[*] Pinterest
[*] Twitter
[*] Facebook
[*] StumbleUpon
[*] Creattica
[*] Dribbble
[*] CssDesignAwards

Bu yazımın ilk parçasıydı. Diğer iki parçası olan şu yazıları da hızlı bir şekilde sizlerle paylaşacağım:

[*] Neyi Nerden, Ne Şekilde, Hangi Sırayla Öğrenmeli?
[*] Kendimizi Nasıl Daha Fazla Geliştiririz?

Bu yazılarda web tasarım öğrenirken gerekecek şeyler, kaynak kitaplar,harika anlatımı olan web siteleri,öğrenilmesi gerekenlerin sıraları ve ne şekilde öğrenilmesi gerektiği gibi aklınızdaki pek çok soru hakkında çok yararlı bilgilere ulaşacaksınız.

Ayrıca bu yazının altında bana sorabileceğiniz her türlü soruya sevinerek cevap vereceğim. Hem bu yazının gelişmesi adına, hem insanların daha fazla soruya cevap bulması adına lütfen çekinmeden sorularınızı sorun.

İkinci yazı için tıklayın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
çok iyi bir makale..teşekkürler
• 5 yıl önce
Yasin Atagün bey bu değerli emek ve paylaşımlarınıza teşekkür ederim. saygılarımla.
• 4 yıl önce
iyi günler hocam ben sadece site yapmak istiyorum bunun için hangi bilgilere ihtiyacım var ?

Yukarı Git