Web Sayfanız Arama Motorlarında Nasıl Üst Sıralarda Yer Alır?

Bu makale her ne kadar arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmanızı garanti etmese de gerçekçi bir arama sonucunda daha yukarılarda yer alma şansınızı kesinlikle artıracaktır.

Bu makale her ne kadar arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmanızı garanti etmese de gerçekçi bir arama sonucunda daha yukarılarda yer alma şansınızı kesinlikle artıracaktır. Aşağıdaki bilgileri tecrübe ve araştırma ile doğrulanmış kişiye özel yorumlar ve tavsiyeler olarak kabul edebilirsiniz. Unutulmaması gerekir ki arama motoru teknolojileri her gün gelişmekte ve en fazla bir ay eski metotlarla internet sayfalarını indekslemektedir. Bu durumda web sitenizi arama sonuçlarında olması gerektiği yerde çıkarabilmenin tek yolu, içeriğin insanların ilgilendiği ve aradığı bilgilerle doldurmaktır.

Genel anlamıyla; arama motorları bilgi toplamada yetenekli, veriyi depolayabilen ve analiz edebilen programcılar, matematikçiler ve diğer yetenekli uzman ve gelişmeye açık kişiler için tasarlanmıştır. Ancak günümüzde interneti kullananların sayısı büyük bir hızla artmakta ve özgür dünyada bilgiye neredeyse herkes ulaşabilmektedir. Başka bir yaklaşımla denebilir ki; çoğu insanın bilgiye yaklaşımı arama mtoru tasarımcılarından farklıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) bu boşluğu dolduracak olan anahtardır ki sıradan bilgisayar kullanıcıları dahi aradıkları bilgiye rahatlıkla ulaşabilsinler. Arama Motoru Optimizasyonu temelde insanların aradıkları bilgiye ne şekilde ulaşmaya çalıştıklarıyla ilgilenmelidir. Aksi bir durum yani internet kullanıcılarını şaşırtarak istenilen sayfalara yönlendirmeye çalışmak kabul edilemez.

1- Anahtar kelime seçimi

Entireweb tarafından yapılan bir araştırmaya göre; internet kullanıcılarının %31'i arama yaparken iki kelimeden oluşan, %25'i üç kelimeden oluşan, ancak %19'u tek kelimeden oluşan kelime gruplarını aramaktadırlar.

- Sitenizi optimize ederken bu acımasız yarışta üst sıralarda çıkma şansı yakalayamayacağınız bir anahtar kelime seçmeyiniz.
- Kimsenin aramadığı bir anahtar kelime seçmeyiniz.
- Sitenizdeki içerikle alakalı olmayan bir anahtar kelime seçmeyiniz.
- Genel anlamda popüler kelimeleri ancak sipesifik bir kullanıcı kitlesine hitap etmiyorsanız seçin.
- Arama motorları tarafından yasak getirecek tarzda anahtar kelimeler asla seçmeyiniz.
- Dosya isimlerinden veya ALT tag’lerden oluşacak resimler asla kullanmayınız ki arama motorları tarafından filtre edilip yasak getirilmesin.
- Dinamik sayfaları ancak ve ancak zorunlu olunduğunda kullanınız.
- Alakalı içeriği bol bol ve bütün sayfalara yayılmış olarak kullanınız.
- En iyi performans için her sayfayı sadece belli bir anahtar kelime için optimize ediniz.
- Tam bitmemiş web sitesini internete yerleştirip arama motorlarına tanıtmayınız.

2- HTML İçeriği

Tag
- Title (Başlık) asla ve asla boşluklar dahil 70-100 karakterden uzun olmamalıdır (Google – DMOZ) 60 karakterden uzun olmamalıdır. (scrubtheweb.com)
- Title domanin name (alan ismi) ile asla başlamamalıdır. Çoğunlukla bu spam (Yanıltma) olarak kabul edilir.
- Alan adı başlıkta bir kaç defa tekrarlanmamalıdır. Çoğunlukla spam olarak kabul edilir.
- Aynı dosya ismini Title tag olarak, ya da alan ismi olarak kullanmayınız. Bu çoğunlukla spam olarak kabul edilir.

Tag
- 25-30 kelimeden uzun olmamalıdır. (DMOZ)
- 100 karakterden uzun olmamalıdır. (Google)
- 150 karakterden uzun olmamalıdır. (scrubtheweb.com)
- 200 karakterden uzun olmamalıdır. (searchenginewatch.com referring to Google)

Tag
- 268 karakterden uzun olmamalıdır. (AltaVista)
- 378 karakterden uzun olmamalıdır. (searchenginewatch.com referring to Google)
- Sayfanın içinde yer almayan kelimeler kullanmamalısınız.
- Gereğinden fazla kelime kullanımı bi zarar getirmicek olsa da 300 karakterden sonrası fayda getirmicektir.
- Bütün anahtar kelimeleri büyük harfle başlatınız. (Alfabetik sıralama ile alakalıdır)
- Bütün anahtar kelimeleri “, “ virgül ve boşluk ikilisi ile ayırınız. Bütün arama motorları anahtar kelime ayıracı olarak ikisinden birini kullanırlar.
- Kelime grupları kullanabilirsiniz.
- Her hangi bir kelimeyi kelime grupları da dahil asla ve asla üç defadan fazla kullanmayınız. Bu çoğunlukla spam olarak kabul edilir.

3- İçerik

- Anahtar kelimeler sayfa içeriğinin hemen başında yer almalıdır.
- Anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmayınız. Hiç bir anahtar kelime tüm sayfa içeriğinin 12-24% sinden fazlasını kapsamamalıdır. Bu çoğunlukla spam olarak kabul edilir.
- Ana sayfa içeriği fazla kabarık olmamalıdır. Hem yükleme zamanının uzunluğu hem de diğer gereksiz içeriğin fazlalığı arama motoru sonuçlarında istenilen yerde çıkma konusunda negatif etki yapar.

4- HTML Kod Sayfası

Eğer sayfanın hazırlandığı dil arama motorunun dilinden farklı ise HTML kodsayfası tag’ini doğru şekilde uygulamayı ihmal etmeyiniz ki, o dile özel karakterler doğru algılanabilsin.
Özel karakterlerin unicode versiyonları çoğu arama motoru için algılama açısından daha zorludur.

5- Arama Motoru Temelleri

Arama motorları aynı zamanda ücretli de çalışabilir. Ücretlendirme reklam çıkarma, arama listesinde çıkarma veya ikisinde de çıkarmayı kapsayabilir. Sıkça görülen bir durum da şudur : Kullanıcı arama sonucunda gerçekten karşısına çıkan arama sonucu listesindeki bir linke değil de üstteki reklamlardan birine klikler.

Doğruluğuna bakmaksızın arama sonucu listesinde çıkmak istiyorsanız arama motoru ücretli servisine üye olmanız şarttır.
Arama motorlarının satın aldığı adres defterlerine üye olursanız ücretle çalışan arama motorları sonuçlarında çıkma şansınız yine mevcuttur. Bu adres defterlerine örnek olarak Yahoo.com ve DMOZ.org konuyla alakalı olmaya çok dikkat etmektedir. Sonuç olarak bu listelerde çıkmak gerçekten zaman ve efor gerektiren bi işlemdir.

Çoğu arama motoru sitenizi anahtar kelimelerle olan ilişki ve doğruluğu ile doğru orantılı olarak ziyaretçilerin karşısına çıkarır.

Google gibi bazı arama motorları diğer sayfalardan sizin sayfanıza olan link sayısını (Rank) göz önüne alarak arama sonucunda sitenize yer verir.

Altavista.com gibi bazı arama motorları arama sonuçlarında daha fazla kliklenen siteleri daha popüler kabul eder.

6- Fazla tekrar yapmayın ama yapabildiğiniz her şeyi yapın

Her ne kadar çoğu arama motoru META tag’ları umursamasa da bazıları hala ciddiye almaktadır. META'ları eklemek sadece yardımcı olacaktır ama asla çok önemli bir etkisi olmayacaktır.
Arama motorlarını şaşırtmaya çalışırken o arama motorlarını yaratanları şaşırtmaktasınız. Bu da onların gereğinden fazla hazırlıklı oldukları bir durumdur.

Çoğu arama motoru yılda en az bir defa yenilenir ki sistemde açık yakalayanlara karşı yeni önlemler alınabilsin. Bu açıkları yakalayanlar da kara listeye alınır.

Web-Spiders (Sitenizi arama motoru için analiz eden programlar) lara yardımcı olabilmek için sitenizin bulunduğu server’ın kök klasörüne robots.txt dosyası koyunuz. Bu dosya aşağıdaki şekildedir.


# /robots.txt

# no exclusion at all

Agent: *

Disallow:7- Temel bilgileri içeren örnek


<HTML><HEAD>

<TITLE>Online Library - Out of print books by Nonexistantlib.org</TITLE>

<META NAME="Keywords" CONTENT="Books, Library, Author, Authors, Title, Titles, Out of print, Old Books, Rare Books, Online Library">

<META NAME="Description" CONTENT="Online Library is a collection of rare or out of print books. Search by author, title, or content. ">

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">

</HEAD>

<BODY>

<H1> Welcome to the Online Library </H1>

<H6> Here you will find a collection of rare or out-of-print books in electronic format. We provide you with a comprehensive search, so you can look up any book by author, title, or its content <H6>

<P><H5><A HREF="main.html">Click here to proceed to the Online Library></A></H5></P>

</BODY>

</HTML>

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Teşekkür Ederim..!
Ben bu sitede yer alan bütün bilgilerden dolayı bütün emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Tenkitkar yorumların hiçbirine katılmıyorum. Tenkit edenler tenkit ettikleri konularda daha açık bilgileri buraya kendileri versinler. Emeğe saygıya davet ediyorum. Elinize, bilginize ve yüreğinize sağlık tüm emeği geçenler....

Yukarı Git