Vektörel yansıma ve parlamalar

Aşağıdaki uygulama bir ambalaj çalışmasında kullanıldı. Sizin de farklı işlerde kullanabileceğiniz basit ama alımlı bir uygulama.

Merhabalar,

Aşağıdaki uygulama bir ambalaj çalışmasında kullanıldı.

Sizin de farklı işlerde kullanabileceğiniz basit ama alımlı bir uygulama.1) Öncelikle yeni bir döküman açıp istediğimiz bir font ile kelimemizi yazıyoruz.

Ben burada Seneca BQ isimli fontu kullandım.2) Espas (harf araları)ları yanaştırıp CTRL+K ( Break Apart) ile kelimeyi oluşturan harfleri birbirinden bağımsız hale getirdim.
Daha sonra bütün harfleri seçip CTRL+Q (Convert to Curves) curve'e çevirdim. Artık text olarak değil birer çizim halini aldılar.3) bir dörtgen obje çizip, y harfinin kuyruğunu budadım (Trim).4) y harfini budayarak ucunu düz hale getirmiştim. Şimdide uçta kalan 2 node'u s harfinin altına kadar sürükleyip, curve eksen okları ile yatık bir es şeklini verdim. aynı işlemi k harfinede uyguladım. dikkat ettiyseniz. ilk başta bütün yazıyı harflere ayırdıktan sonra convert işlemi uygulamıştık. Şayet bir bütün olarak convertleseydik bu işlemi yaptığımızda k'nin kuyruğu y harfinin üzerinden geçerken dişi hale (beyaz) gelecekti.5) Bu adımda bütün harfleri seçip aşağıda boş bir alanda kopyasını aldım. kopyaladığım harfleri weld ile bir bütün haline getirdikten sonra resimdeki gibi contour aracı ile dışa doğru taşma verdim. Bu taşma oranı isteğe göre değişebilir. Birazdan lazım olacak bir parça bu.6) asıl harflerimize gelip renklerini turuncu- sarı degrade olarak değiştirdim. (Turuncu üst tarafta kalacak şekilde)7) harflerimize içe doğru contour veriyoruz. Daha sonra Break Apart (CTRL+K) uygulayarak effect'likten çıkarıp içe taşmalarıda birer işlenebilir objeye çeviriyoruz.8) Bu adımda önce yazımızı kapsayan bir dikdörtgen çizip convert ettikten sonra dikdörtgenin üst kenarını harflerin aşağı yukarı ortalarından geçen bir dalga şekline çeviriyoruz.9) üst tarafı dalga şeklindeki objemizi önce seçip ardından s harfinin içe taşmış objesinide seçerek trim uyguluyoruz. bu yaptığımız işlemi diğer harflerede teker teker uygulayarak ekrandaki görünümü alıyoruz.10) Kırpılmış olan içe taşmaları sarı-beyaz degrade ile şekildeki gibi boyuyoruz. Bu arada üst kenarı dalga şeklindeki obje ile işimiz bittiği için silebiliriz.
11) 5. adımda yaptığımız dışa taşmalı contour objemizi asıl yazımızın altına getirip renklerini şekildeki gibi değiştiriyoruz.12) Bu adımda harflerimizi teker teker seçip daha önce içe doğru verdiğimiz taşma kadar aynı oranda taşmaları (içe doğru) tekrar veriyoruz.13) bir üst adımda verdiğimiz taşmaları seçip CTRL+K ile contour effect'liğinden çıkarıp birer işlenebilir obje haline çeviriyoruz. Bu objeleri seçili halde iken weld ile birleştiriyoruz. CTRL tuşuna basılı iken çok az bir şekilde aşağı doğru sürükleyip mouse'umuzun sağ tuşunu tek bir defa tıklayarak kopyasını alıyoruz. Şimdi bu kopya seçili iken SHIFT tuşuna basılı tutarak ilk kopyayı seçiyor ve ardından Trim uyguluyoruz. 2. kopyanın artık işi bitmiştir. silebiliriz.
Elimizde kalan ilk kopyayı beyaza boyayıp yazımızın üstüne getiriyoruz. SHIFT+ PAGE UP tuşlarına basarak en üstte kalmasını sağlıyoruz.14) Biraz evvel yazımızı önce harflere ayırarak daha sonra convertlemiştik hatırlarsanız. sebebi ise harklerin birbirini kesen yerlerinin dişi kalmasını önlemekti. şimdi bu adımda k harfinin beyaza boyadığımız ışık parlamasının y harfinin üzerindende geçtiğini görüyoruz. bunu önlemek için şekildeki gibi önce y harfini ve ardındanda SHIFT basılı iken k'nın beyaz parlamasını seçiyoruz. Trim uygulayarak k harfinin y'nin altından geçtiği hissini verdiriyoruz.15) Harflerimizi seçip aşağıda boş bir alanda kopyasını alıyoruz. bordo renge boyuyoruz.16) Bordoya boyadığımız harfleri grup ( CTRL+G) yapıp yazımız ile zemindeki dışa taşma katmanın arasında yazının sağ alt köşesinde taşacak şekilde resimdeki gibi sürüklüyoruz.17) 13. adımda harflere uyguladığımız içe taşma ve kopyası ile trim uygulamasını bu kez zemindeki dışa taşmış objeye uyguluyoruz.18) trimden sonra çıkan objeyi turuncu ile sarı arasında herhangi bir tona boyuyoruz. ben burada başak sarısı ile boyadım. ardında zeminde kalan dışa taşmanın üstüne sürüklüyoruz.19) Boş bir alanda bir üçgen çiziyoruz.20) Aşağıda kalan kenardan vertikal ayna uygulayıp her iki üçgeni birleştiriyoruz.21) birleştirdiğimiz parçayı 90 derece çevirerek bir kopyasını alıyor ardından 2 objeyi center'lıyoruz. Weld ile birleştirip %20-30 arası transparan uyguluyoruz. ortaya çıkan 4 uçlu yıldızımızın 45 derece çevirdiğimiz bir kopyasını daha alıp, boyutunu 3 te iki oranda küçültüyoruz.

Artık 8 uçlu bir parlama efektimiz var. final olarak bu yıldızları harflerimizin köşe kenar da kalacak yerlerine çoğaltarak uyguluyoruz.22) Yazımız ve uygulamamız şekildeki gibi final haline geliyor. Ben burada renkleri ve taşmaların oranını sizin zevkinize bırakıyorum. Umarım bir katkıda bulunabilmişimdir.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
güzel ders eline sağlık
• 12 yıl önce
gerçekten yararlı, teşekkürler..
• 12 yıl önce
çok güzel bir ders olmuş emeğinize sağlık
• 12 yıl önce
Emeğine sağlık güzel ders:kirp:
• 12 yıl önce
emeğine sağlık. çok güzel bir ders ve anlatım olmuş.
• 12 yıl önce
Emeğinize sağlık,gerçekten farklı ve güzel bir öğreti olmuş.
• 12 yıl önce
Emeğine sağlık güzel ders güzel anlatım olmuş.
• 12 yıl önce
Hocam ellerine sağlık harika bir çalışma. Ama bir o kadarda kötü anlatım :( Çoğu yerde beceremedim. Öyle fazla acemide değilim ama takıldım kaldım. Daha açıklayıcı olsaydı keşke.
• 11 yıl önce
agony doğru söylüyor anlatım kötü:uzul:
• 11 yıl önce
çok güzel olmuş emeğine sağlık
• 11 yıl önce
çok güzel olmuş emeğine sağlık
• 11 yıl önce
arkadaş öğretmen değilki çok iyi anlatımı olsun... ben arkadaşın dediklerini birebir uyguladım ve mükemmel sonuç aldım.. eline diline sağlık kardeşim.. süper bi paylaşım
• 11 yıl önce
Y HARFİNİN KUYRUÐUNU UZATAMADIM TAM AÇIKLAMALI NASIL YAPILIYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM KOLAY GELSİN
• 11 yıl önce
Y HARFİNİN KUYRUÐUNU UZATAMADIM TAM AÇIKLAMALI NASIL YAPILIYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM KOLAY GELSİN
y ve k harfini bi türlü uzatamadım,bazı yerler anlaşılmıyor
y ve k harflerinin kuyruğu nasıl uzayacak,çopk anlaşılmıyor da
• 11 yıl önce
bende x4 var su budama isini yapamadim vesselam :uzul:
• 11 yıl önce
eliniza sağlık ama ben weld ile birleştirme kısmından sonrasını anlamadım beni aydınlatırsanız sevinirim
• 11 yıl önce
BAŞARILI BİR ÇALIŞMA SUNULMUŞ TEBRİKLER :kirp:
• 11 yıl önce
eger bu calısmayı yapan ıyı bılen varsa lütfen ama lütfen beni msn eklesın allah rızası ıcın hsrtmsn416@hotmail.com
• 11 yıl önce
süper bi çalışma.. denilenleri aynen uyguladım ve aynı sonucu aldım. eline emeğine sağlık...
• 11 yıl önce
çok farklı bir çalışma örneği, corelin bu kadar kapsamlı çalıştığını bilmiyordum
• 11 yıl önce
süper bir çalışma hemen uyguladım ve çok faydalı oldu teşekkür ederim emeğine sağlık
• 11 yıl önce
4) y harfini budayarak ucunu düz hale getirmiştim bunu nasıl yaptığını anlatmadığın için, malesef burdan ileri gidemedim. bunuda açıklaman gerekirdi, iyi bir öğretici olmak için hiçbir detayı atlamamanız gerkiyor, tesekkürler.
• 11 yıl önce
süpeeer
• 11 yıl önce
güzel bi çalışma yalnız anlatım kötü.:uzul:
• 11 yıl önce
hic alakasız biliyorum ama bi yardım edin nolur ya antetli kagıdı worde nasıl aktarabilirim ya da şöyle sorayım corelde hazırladıım anteti word yapmam lazım. please help
• 11 yıl önce
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık:gul:
• 11 yıl önce
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık:gul:

Yukarı Git