Ubuntu Webmin Kurulumu

Merhaba arkadaşlar. Ubuntuda en çok kullanılan Web tabanlı sunucu yönetim aracı webmin'in nasıl kurulacağını öğreneceğiz.

Merhaba Arkadaşlar, Bu derste sizlerle Webmin kurulumunu göreceğiz. Ama önce gelin bakalım Webmin neymiş, ona bakalım.

Vikipediden Altındır :

"Webmin, Unix benzeri sistemler için web tabanlı sistem yapılandırma aracıdır. Son sürümlerinde Microsoft Windows desteği bulunuyor. Bu uygulama sayesinde; kullanıcılar, disk bölümleme, hizmetler ve yapılandırma dosyaları gibi işletim sisteminin içsel uygulamalarını yapılandırmak mümkündür. Ayrıca Apache HTTP sunucu gibi açık kaynak uygulamalarını, PHP veya MySQL'i de düzenlemek ve denetlemek mümkündür.

Webmin, daha çok Perl tabanlıdır. Kendi işlem ve web sunucusunda çalışır. Öntanımlı olarak iletişim için TCP port 10000'i kullanır ve eğer ek Perl Modülleri gerektiren openssl yüklüyse, SSL'yi kullanmak için de webmin yapılandırılabilir.

Bir yapılandırma dosyası arayüzüne ve Web sunucuya sahip modüllerle kurulur. Böylece eklenecek yeni işlevler daha kolay sağlanır. Webmin'in modüler tasarımından dolayı, masaüstü yapılandırması için eklenti yazmak isteyen herkes bunu kullanabilir.

Ayrıca Webmin tek bir arayüzden birçok makineleri denetlemeyi veya aynı ağdaki ya da yerel ağdaki diğer webmin makinelerle iletişime geçmeyi sağlar."

Evet arkadaşlar şimdik kurulumuza geçebiliriz. Ubuntu üzerine nasıl webmin kurulur onları göreceğiz.

İlk önce ubuntu serverimza giril yapıyoruz. Webmin kurulması için sunucmuzda apache web server kurulu olmalıdır. Kurulumunu bilmeyenler için detaylı olarak anlatıcam :

İlk önce root erişim haklarına sahip olalım. Onun için şu kodu yazıyoruz :


sudo su rootBizden şifremizi istiyecek. Şifremizi girip ENTER tuşuna basıyoruz. Ve Artık root yetkilerimiz bizde. Şimdi sıra Web server Kurulumuna geldi. Bunun için şu kodları uyguluyoruz :


sudo apt-get install tasksel

sudo tasksel install lamp-serverVikipedide yazdığı gibi Webmin Perl tabanlı bir sistemdir. Bunun için sunucmuzda perl paketlerinin olup olmadığını kontrol edelim. Şu kodu veriyoruz :


sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perlKurulu değilse otomatik kuracaktır zaten. Ve şimdide Webmin kurulum dosylarımızı sunucumuza çekmeye geldi. Bunun içinde şu komutu veriyoruz :


wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.520_all.deb.DEB olmasına dikkat edin . Yani bu Debian tabanlı işletim sistemleri içindir. Bizde UBUNTU üzerine kurduğumuz için .DEB paketini çekiyoruz.

Dosyalarımızı çektikten sonra kurulumu başlatmak için şu komutu gönderyoruz :


sudo dpkg -i webmin_1.520_all.debOtomatik kendisi kuracaktır. Kurulum bittikten sonra sıra webmin panelimizin root parolasını ayarlamaya geldi. Bunun için şu kodu gönderiyoruz :


sudo /usr/share/webmin/changepass.pl /etc/webmin root sifrenizŞifreniz yazan yere istediğiniz şifreyi girin ve enter tuşuna basın. Artık webmin panelimiz nerdeyse kullanıma hazır.

Tüm bu komutları uyguladıktan sonra webmin panelimize giriş yapabiliriz. Bunun için adres taryıcımıza gelip : http://127.0.0.1:10000 Yazıp giriş yapıyoruz. Burdaki 127.0.0.1 IP Adresi localhostun yani kendi bilgisayarımızın web server ip sidir. Siz uzak sunucuya kurduysanız kendi sunucunuzun ip adresini yazıp sonunda "10000" portunu ekliyorsunuz.

Evet arkadaşlar bugünkü dersim bu kadar.
Hoşçakalın...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git