Twitter Nasıl Kullanılır? Nasıl Fayda Sağlar?

Twitter sitesinin web tasarımcılara ve diğer iş sektörlerine yararları ve kullanmanın ipuçları...

Twitter sitesinin web tasarımcılara ve diğer iş sektörlerine yararları ve kullanmanın ipuçları...

Bu yazımda dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter'ın gerek web tasarımcılar gerekse diğer iş sektörlerinde nasıl kullanılması gerektiği ve ne şekilde yarar sağlayacağı hakkında bazı maddeler sunacağım.

Twitter ile kurduğunuz işi daha yukarılara taşımanız çok da zor değil. Twitter işlerinizde büyük bir market alanı olabilir ve Twitterın en güzel özelliklerinden biri şirketiniz , işyeriniz veya kendiniz ile alakalı herşeyi çok kolay bir biçimde paylaşabilmeniz.

Fakat, diğer sosyal ağlar gibi Twitter'da aktif ve doğru şekilde paylaşım yaparsanız işlerinizde size yardımcı olacaktır. Özellikle web tasarımcılar ve program yazarları Twitter kullanmanın faydalarını görmüşlerdir ve kullanmayanların ise en çabuk şekilde bir Twitter hesabı elde etmesi yapılacak en doğru şeydir.

Bu yazıda Twitter kullanırken dikkat edilecebilecek ipuçlarına ve bunları uyguladığınızda size getirecek avantajlara bakacağız.TWITTER'I NASIL KULLANMALI?

Herşey doğru kullanıldığında güzel sonuç verir. Twitter'da da bu kural değişmiyor. Eğer Twitter'ı etkin bir şekilde kullanmayı bilmiyorsanız aradığınız sonucu bulamayabilirsiniz. İşte Twitter kullanırken dikkat edilebilecek püf noktalar ve yapılması gerekenler..

1: Eğer Twitter'da çok fazla takipçinizin olmasını ve müşterilerinizin sizin yazdıklarınızla ilgilenmesini istiyorsanız, en başta düzenli olarak Twitter'da yazı paylaşmanız ve bu yolla müşterilerinizin ilgisini kaybetmemeniz gerekir. Eğer haftada bir girip 1-2 tweet atıp çıkıyorsanız, sizi takip edenler işinizin pek iyi gitmediğini ya da aktif şekilde çalışmadığınızı düşünecektir.

2:Kendi iş alanınızdaki rakiplerin Twitter hesaplarını takip etmek sizin için çok yararlı olacaktır. Onların ne yaptığını takip edebilmenizin yanında, müşteri kazanmanızın da çok daha rahat olacağını söyleyebiliriz.

3:Twitter'da müşterilerinizi ve müşteri potansiyeli taşıyan kişileri takip etmeniz ve onlarında sizi takip etmesi çok önemlidir. Onların sizin yazdıklarınızı "ReTweet" etmesi ile ve takip edenlerinin sizi takip etmesiyle daha geniş bir kitleye seslenebilirsiniz.

4:Twitter'da işinizin, şirketinizin veya her ne yapıyorsanız bunun logosunu, resimlerini, çalıştığınız alanı, yaptıklarınızı paylaşmanız sizi bir adım öne çıkaracak ve müşterilerinizin sizi hayali bir hesap olarak düşünmesini de engellemiş olacaksınız.

5:Twitter birçok özelliği ile sayfanızı tamamen değiştirmenizi sağlayabiliyor. Eğer diğerlerinin aksine siz kendi sayfanıza özel bir arkaplan resmi, yazı şekli ve bunun gibi değişik görsel öğeler eklerseniz takipçilerinizin sayfanızı beğenmesini, daha uzun süre hesabınızla ilgilenmelerini sağlayacaksınız.

6:Web Sitenizde (eğer varsa, yoksa hemen bir web sitesi açmalısınız. Web tasarım yapabileceğiniz yerler) Twitter hesabınızın linkini kesinlikle vermeli ve sizi sitenize girerek kontrol eden müşterilerin ve diğer insanların Twitter'da da olduğunuzu görmesi yararlı olacaktır.

7:Twitter hesabınızda Hakkında bölümünde kendinizi tanıtmayı, web sitenize bağlantı (link) vermeyi hatta kendinize ait bazı özel şeyleri koymayı da unutmayın.

TWITTER WEB TASARIMCILARA NE FAYDA SAÐLAR?

Aslında bu konuda web tasarımcılara yararlarından bahsederken, bu maddelerin bir çoğunun diğer iş alanlarında da geçerli olduğunu belirtmeliyim.

1: Twitter kendiniz gibi diğer web tasarımcılarıyla irtibat kurabileceğiniz en güzel paylaşım sitelerinden bir tanesi.Bunun yanında search.twitter.com adresi ile arama yaptığınızda pek çok web tasarım işine ve ilanlara rastlayabilirsiniz.

2: Amatör bir web tasarımcısı iken Twitter'da bağlantı kurduğum pek çok insan benim gelişimimde çok önemli rol oynamıştır ve şu anda da takipleştiğim web tasarımcıları, grafikerler ve programcıların attığı her Tweet benim için yeni bir bakış açısı oluşturuyor.

3: Twitter belki sayısı binlerce olan web tasarımcısını ve blog sitelerini barındırıyor.Bu sayede aradığınız bir şeyi, yeni bir gelişmeyi , konferans tarihlerini ve bunun gibi pek çok şeyi bulabiliyorsunuz.

Ben Tweeter'daki blog sitelerinin yazılarından Bedava Templateler, Dersler, Fontlar, Grafikler bularak çok fazla şey öğrendim. Sizin de kendi ilgi alanınızda pek çok kişinin yazdıklarından yarar sağlayacağınıza eminim.

4: Eğer siz de benim gibi web tasarım işlerini evden yapıyorsanız ya da yeni şeyler öğrenmek için sürekli odanızda bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız zaman zaman yalnız kalabilirsiniz ve muhabbet etmeye, bir şeyleri danışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Twitter sayesinde tanıştığınız insanlar, takip ettiğiniz kişilerin sayfalarında dolaşarak gündeminizi biraz olsun değiştirebilirsiniz.

5: Bir tasarım yaptınız, kodladınız ama düzgün çalışmıyor mu? Ya da bir dizi efekt uygulamak istediğiniz bir grafik var ama işin içinden çıkamadınız mı? Twitter'da sorun, sizi takip eden diğer tasarımcılar cevaplasın. Twitter'ın belki de en güzel özelliklerinden biri bu. Ve özellikle yabancı insanlar bu konuda çok duyarlılar bunu da belirtmek isterim. Ne zaman başım sıkışsa sorularıma cevap veren pek çok arkadaşım mevcut. Ve hiç biri gerçekten tanıdığım insanlar değil.

6: Bir web tasarımcısı olarak ben her yaptığım çalışmayı diğer web tasarımcılarıyla paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Hem onların beğenisini kazanmak hem de çalışmam üzerinde farklı fikirlerini sunmaları bir web tasarımcısının gelişiminde çok önemli bir nokta.

7: Daha da önemlisi Twitter sayesinde yayınladığınız pek çok çalışma sadece takip ettiklerinize değil bir çok insana gözüküyor. Arama yapanların karşısına çıkıyor. Unutmayın her zaman bir web tasarımcısı arayan, bir grafiker bulmak isteyen insanlar vardır. Ve Twitter'da en başta da söylediğim gibi böyle pek çok olanak mevcut. Eğer siz de iş konusunda daha fazla imkana sahip olmak istiyorsanız Twitter sizin için bir değişilmez olmalı.

Umarım bu yazımda sizlere yararlı olabilmişimdir. Teşekkürler.

Not: Bu yazının hazırlanmasında 1stWebDesigner'dan kısa bilgilerle yararlandım.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git