Türkiye’de Etkinlik Siteleri: Etkinlik Dünyası

Düzenlenen binlerce etkinlik, hem network’ümüzü güçlendirme, hem de bilgi ve deneyimlerimizi artırma yönünde bizlere vazgeçilmez bir imkan sunuyor.

Düzenlenen binlerce etkinlik, hem network’ümüzü güçlendirme, hem de bilgi ve deneyimlerimizi artırma yönünde bizlere vazgeçilmez bir imkan sunuyor. Biz de, Türkiye’de etkinlikleri takip edebileceğiniz etkinlik sitelerini sizler için inceledik.

Etkinlikler hayatımızın çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Düzenlenen binlerce etkinlik, hem network’ümüzü güçlendirmek, hem de bilgi ve deneyimlerimizi artırma yönünde bizlere vazgeçilmez bir imkan sunar hale gelmiş durumda.

Türkiye’de etkinlikleri takip edebileceğiniz etkinlik sitelerini sizler için inceledik.

Her birinin odaklandığı farklı noktalar ve sunduğu hizmetler bulunmakta. Her birinin odaklandığı noktalar ve hizmetler farklı olsa da, şöyle bir baktığınızda bu tarz siteler genel olarak, etkinlik duyurusu yapanlar ve etkinlik biletleri satanlar olarak iki kısma ayrılıyor.

Türkiye’de etkinlikleri bir araya getirerek son kullanıcıya duyuran ve kişiselleşmiş öneri sistemi sunan etkinlik siteleri Dakick.com ve Etkinlik.com.tr olarak öne çıkarken, organizatörlere özel hizmetler sunan siteler olarak Biletix, MyBilet, Biletino ve Ticket For Event gibi markalar da göze çarpıyor.

Şimdi bu sitelere ve sundukları hizmetlere kısaca bir göz atalım.Etkinlik.com.tr

Başlıca Özellikleri: Şehirlere göre etkinlik takibi, etkinlik ekleme, etkinlik bilgilendirme, etkinlikteki kişi ve markaları takip edebilme, bilet satışı, etkinlik hizmetleri.

Yaklaşık bir yıl önce yayın hayatına başlayan ve geçtiğimiz günlerde bilet satış hizmetini duyuran etkinlik.com.tr Türkiye’deki tüm etkinlikleri bir araya getirerek kullanıcıların etkinlikleri ilgi alanlarına göre takip edebilmesini sağlıyor.

Organizatörler tarafından oluşturulan kaliteli içerikle tüm etkinlikleri tek bir çatı altında toplamayı başaran etkinlik.com.tr bu etkinlikleri üyelerine kişiselleşmiş bir yapıda sunabiliyor.

Üye olduğunuzda site içi etkileşimiyle birlikte, ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz kişi ve markalara göre etkinlik önerileri alabiliyorsunuz. Marka takip özelliğiyle, etkinliğinden haberdar olmak istediğiniz firma, belediye, dernek, üniversite gibi organizatörleri takip edebilmeniz mümkün.

Ayrıca üye olarak, sayfalara yönelik bildirim ayarlarınızı kişiselleştirilebiliyorsunuz. Profesyonel etkinliklerden belediye etkinliklerine, üniversitelerden eğlence mekanlarına kadar tüm etkinlikleri tek bir çatı altında toplayıp kişiselleştirerek sunması sitenin en büyük katma değeri. Ayrıca “gişe fiyatına online bilet” sloganıyla duyurduğu bilet altyapısı ile de son kullanıcıyı güldüren taraf oluyor.

Etkinlik.com.tr’nin organizatörlere özel hizmetleri ise dikkat çekici. Etkinliğinizi ilgilenebilecek binlerce kişiye ücretsiz duyurabilmek tek başına kullanma sebebi olsa da, sağladıkları bununla sınırlı değil. Katılımcı formunuzu tanımlayarak ücretsiz katılımcı kaydı alabiliyor, bilet tanımlamalarınızı yaparak bilet satışına hemen başlayabiliyorsunuz. Etkinlik yönetim modülü ise bu süreci kolayca yönetmenizi sağlıyor.
Webrazzi.com’da yer alan habere göre, site yönetimi platform öneri sistemi üzerinde çalışmalarına hız vererek kullanıcı deneyimini daha üst noktalara taşımayı hedefliyor. Etkinlik içeriğini üçüncü parti yazılımcılara açarak son kullanıcıya daha fazla dokunmayı hedefleyen etkinlik.com.tr’nin mobil uygulamasını yakında çıkaracağı da verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Ayrıca sitenin e-Tohum’da 2013 yılında en önemli 40 girişim arasında yer aldığını da vurgulamakta yarar var.Dakick.com / KAPANDI

Başlıca Özellikleri: Sinema, TV, konser, konferans gibi 8 kategoride etkinlikleri bir arada sunma.
Türkiye’de etkinlik üzerine odaklanmış ve Türkiye dışında Amerikada da hizmet veren etkinlik öneri sitesi dakick.com son kullanıcıya odaklanmış sosyal bir yapı sunuyor. Sinema, TV, konser gibi 8 kategoride etkinliği bir araya getirerek takip ettikleri kişi ve mekanlara göre kullanıcılarına öneren dakick.com, sosyal yapısıyla öne çıkıyor. Kişi ve mekan takibine dayalı bir öneri sistemi mevcut. Mekan takibi bazı şartlarda ihtiyaç olsa da mekandaki istemediğiniz etkinliklerin önerilmesi sizi rahatsız edebiliyor. İlgi alanı seçimi olmaması ise sizi takip ettiklerinizle sınırlayıp yeni etkinlikler keşfedebilmenizi engelleyebiliyor.

Şu anda organizatörlere özel bir hizmeti bulunmayan dakick.com geçtiğimiz günlerde organizatörlerin etkinlik eklemesine olanak tanıyarak bireysel etkinliklere göz kırpmış oldu.Biletix.com

Başlıca Özellikleri: Eğlence sektörü için bilet satış altyapısı.

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de hizmet veren ve Ticketmaster tarafından satın alınan Biletix, Türkiye’deki konser ve spor biletleri ağırlıklı olmak üzere bilet pazarını domino eden bir şirket.

Hizmet bedelini son kullanıcıya yükleyerek bizleri üzen Biletix, firmalaşmış organizatörlere güvenli bilet altyapısı sunarak kendisini cazip hale getirmiş durumda.

Çoğu eğlence ve spor biletinin Biletix üzerinden satılması bu tür etkinliklerin buradan takip edilebilmesini mümkün kılsa da, etkinlik öneri siteleri kadar yeterli değil.Mybilet.com / KAPANDI

Başlıca Özellikleri: Sinema ve tiyatro bilet satış altyapısı.

Türkiye’de bilet sektöründe kendine yer edinmiş bir diğer önemli site mybilet.com.

Etkinliklerin takibi ve kişiselleştirme açısından son kullanıcıya hitap etmese de, özellikle sinema ve tiyatro organizatörleri için önemli bir yere sahip. Bilet pazarında Biletix’ten farklı olarak sinema ve tiyatro türündeki etkinliklerde ön plana çıkan mybilet.com, firmalaşmış organizatörlere bilet satış altyapısı sunmakta. Türkiye genelinde organize edilen sahne sanatları ve sinema gibi etkinlik biletlerini büyük şehirler dışında da satıyor olması, güçlü bir pozisyona yerleşmesinde en büyük etken.TicketForEvent.com / TÜRKİYE İÇİNDE HİZMETİ KAPANDI

Londra merkezli TicketForEvent.com Ukrayna ve Rusya pazarından sonra Temmuz ayında Türkiye pazarına giriş yaptı. Biletleme hizmetleri sunan girişim, Türkiye’nin gelişen bir pazar olmasını dikkate alarak bu karara varmış. Ticket For Event, yurtdışı biletleme siteleri Cvent, Eventbrite, Amiando ve Ticketfly gibi rakiplerinden rekabetçi fiyatlar ve müşteriye göre özelleştirilebilen hizmet gibi özelliklerle farklılaşmak istiyor. Avrupa pazarında büyümek isterken Türkiye’nin kongre ve sergi/fuar etkinliklerinde yükselen bir ülke olduğunu söylüyor. Bunun için de Türkiye operasyonunu başlatmış bulunuyor.

Diğer yabancı sitelerin Türkiye’de operasyona başlamaları halinde bilet pazarının nasıl bir sürece gireceğini hep beraber göreceğiz.Biletinial.com

Başlıca Özellikleri: Bilet satışı.

Türkiye’de bilet pazarının yeni oyuncularından birisi olan biletinial.com diğer güçlü oyunculardan farklı olarak kendini Anadolu’ya odaklamış durumda. Bazı önemli konser ve tiyatro etkinliklerine altyapısını kullandırarak kendini bu süreçte kanıtlamış gözüküyor.Biletino.com

Başlıca Özellikleri: Bilet satışı.

Kendin-yap (self-servis) modelinde bilet satışı yapan biletino.com, yurtdışı örneği Eventbrite benzeri bir yapıya sahip. Bilet sitesi olması dolayısıyla son kullanıcıya hitap etmeyen web sitesi, organizatörlere bilet satış altyapısı sunmasıyla farklı bir alternatif oluşturuyor. Özellikle pratik çözümler arayan organizatörlere mobil çözümler sunarak kendisini bilet pazarında konumlamak istiyor. Ücretsiz etkinlikler için katılımcı kaydı alarak ücretli etkinlikler için bilet satışı yapabileceğiniz web sitesi, bilet satışı için büyük oyunculara alternatif arayan organizatörler için bir alternatif olabilir.Etkinlik Fabrikam

Başlıca Özellikleri: Bilet satışı.

Henüz yayın hayatına yeni başlayan EtkinlikFabrikam.com her büyüklükteki organizasyon için kendin-yap (self-servis) modelinde bilet satış hizmeti sunuyor. Biletino’dan farklı olarak kitlesel yatırım (crowdfunding) modeli ile bilet satışı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu modele göre bilet satışı istenilen sayıya ulaşamazsa etkinlik gerçekleşmiyor. Bu şekilde organizatörlerin zarar etmemesi sağlanıyor. Organizatörlerin bu model ile risk almadan etkinlik düzenlemesi mümkün. Bu modelin organizatörlerin tercihini nasıl etkileyeceğini ilerleyen dönemde göreceğiz.
 
AYRICA:
  • STUBHUB: StubHub yaklaşık 40 ülkede spor, müzik ve tiyatro etkinlikleri için 10 milyondan fazla bilet sunan, dünyanın en büyük bilet alım ve satım platformlarından birisi olup, kullanıcılarına hem bilet satın alma, hem de bilet satma imkanı sunmakta. (https://www.stubhub.com.tr/)
  • BÜTÇENE GÖRE: Tüm Türkiye'deki etkinlikleri bir araya getirerek, kullanıcılarına bütçelerine göre arama yapabilecekleri şehir ve kategori bazlı etkinlik takvimi sunuyor.  (https://butcenegore.com/etkinlik)

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 7 yıl önce
Öncelikle yazınızda Etkinlik Fabrikam'a da yer verdiğiniz için teşekkürler. Yazınızdaki Etkinlik Fabrikam ile ilgili birkaç eksiğinizi de buradan gidermek istedik. Etkinlik Fabrikam'da hem kullanıcılar için hem de organizatörler için ücretsiz mobil uygulamalar bulunmaktadır. Ayrıca Etkinlik Fabrikam'dan bilet satmaya başlamak tamamen ücretsizdir. Son olarak da Etkinlik Fabrikam üyelerine etkinlik bülteni gönderirken daha önce satın aldıkları etkinlikleri göz önünde bulundurur ve üyenin beğenebileceği benzer etkinlikleri o bültene ekler.

Yukarı Git