TOR (The Onion Routing) Anonim Ağı

TOR (The Onion Routing) Anonim Ağı

TOR kullanıcılarına anonim iletişim imkanı sağlayan bir ağ ve yazılım projesidir. İnternette daha rahat sörf için kullanımı yaygınlaşmıştır.

   TOR (The Onion Router) ağı kimliğini internet üzerinde gizli tutmak isteyen birçok kimse tarafından uzun zamandır (10 yıldan fazla) en çok tercih edilen imkanlardan biridir. Kullanıcının IP adresini gizleyerek gerçek kimliğini ve bulunduğu coğrafi konumu gizler, katmanlarla karartma uygulanır.

   Firefox tabanlı "TOR Browser" çoklu şifreleme katmanı ile hedef IP'leri gizler. Fakat sistemi 3-4 kat yavaşlatır. TOR ağında anonim gezinebilmek için destekleyen bir VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) ve doğru yapılandırılmış bir "Torrent" önemlidir.

   TOR düğümlerinin büyük bir kısmının kontrolu tek bir kişide veya kurumda olsaydı bütün sistemdeki trafik izlenebilirdi. Dünya genelinde 6.700 TOR düğümü vardır. TOR'u tamamen çökertmek için yüzeydeki web'e çıkan birkaç TOR düğümüne büyük çaplı bir DDoS saldırısının yeterli olabileceği düşünülmektedir.

   TOR seri şifrelemeye ve kullanıcının gizliliğine dayanır.

   Windows için TOR paketi önceden ayarlanmış bir yazılım içerir. Bu yazılım internete doğrudan TOR üzerinden bağlanılmasını sağlar. İnternet sitelerine erişmeye başlamadan önce "Güvenlik ve Gizlilik Ayarları"na girin. "TOR tarayıcı" özel modu varsayılan olarak kullanılıyor. Tarayıcı geçmişi ve çerezleri kaydedilmiyor. "Flash" gibi eklentiler de engelleniyor "Güvenlik Seviyesi" "Düşük" seviyede ayarlı ise yükseltiniz. Güvenliği yükselttikçe seviye artacak, diğer tarayıcı özellikleri kapatılacaktır.

   TOR'daki çıkış düğümleri en zayıf halkalardır. VPN'lerde de benzer şekilde en zayıf halkalar giriş ve çıkış noktalarıdır

   TOR ağı yalnızca TOR tarayıcı ile kullanılır. "www.torproject.org" sitesinden istifade edebilirsiniz.

   Tüm bilgisayar dostlarına ve "Sanalkurs" sitesi müdavimlerine sağlık ve mutluluklar dileğiyle bir sonraki yazımızda buluşmak üzere...

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git