Time Lapse Tekniği

Time Lapse tekniği Nedir? Ne değildir? Nasıl yapılır? Hangi ekipman kullanılır? Aşamaları nelerdir?

Time Lapse tekniği Nedir? Ne değildir? Nasıl yapılır? Hangi ekipman kullanılır? Aşamaları nelerdir?

Sosyal medya kullanıcılarına çoğu zaman eksik olarak anlatılan time lapse tekniğini bu dersimizde ele aldım. Hızlı sorularla başlayalım.

Nedir?

İki farklı unsur: "Fotoğraf makinesi vs. Kamera" ben karışık anlatacağım siz, size uygun olanına göre alın.

Time lapse tekniği belirli aralıklarla elde ettiğimiz görüntülerin hızlandırılmış halidir. Mesela bir çiçeğin 10 saniyede acımasıdır.

Ne değildir?

Stop motion değildir!

[*] Oyun hamurundan yapılmış adamın yürümesi, oturması kalkması: stop motion.
[*] Bir çiçeğin 10 saniyede hoop diye açıvermesi: time lapse.

Nasıl yapılır?

Fotoğraf makinesi: İlk olarak belirlenen temaya göre sabit mekan ile başlıyoruz. Sonrasında ise dilerseniz eğer DSLR makineler için kolaylık olan Intervalometre kullanmak. (Bu cihazı programlayarak kaç sn de 1 deklanşöre basılacagı ayarlanabilir) DSLR makineniz yok ise dijital fotoğraf makinesi ile büyük bir sabır örneği teşkil ederek yapabilirsiniz. Fotoğraf çekimi bittikten sonra iş video edit programlarından herhangi bir tanesinde ardarda yerleştirip genel bir örnekle saniyede 24 kare kuralını uygulamaya gelmektedir.

Kamera: HDD bir kameranız var ise sabit mekan ve sağlam bir tripod ile Record yaparak saatlerce görüntü alıp montaj aşamasında 25-30 saniyelik zaman aşımı ile kesme(Cut) yaparak ardardına görüntüyü hızlandırdığınızda time lapse tekniğini uygulamış olursunuz. Eğer ki bir el kameranız var ise yine sağlam bir tripod ve sabit mekan unsurlarını kullanarak belli bir metne bağlı kalarak belirli aralıklar Record yaparakta time lapse tekniğini uygulamış olursunuz.

Hangi ekipmanlar kullanılır?

Sağlam profesyonel bir tripod, DSLR,SLR,Dijital fotoğraf makinesi, Profesyonel,Yarı profesyonel ya da el kamerası.

Aşamaları nelerdir?

Kurgu senaryo aşaması, çekim aşaması ve montaj aşaması.
-Dilerseniz müzikte ekleyebilirsiniz.

-Hızlı cevap kısmını geçtiysek devam edebiliriz.

Profesyonel arkadaşlar için birkaç püf nokta.
1- White balance (beyaz dengesi)'ı manuele alın.
2- Exposure'u manuele alın.
3- Shutteri olabildiğince açın : Shutter açılmassa elde edeceğiniz video da objeler hareket ederken bir karede varken diğerinde bir anda kaybolacaktır bu da videonuzda başarı oranını düşürür. Hareketli nesneler biraz dağınık olarak karelenmeliki video da daha güzel gözüksün.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar?
-Tripodun 1mm bile oynamaması
-Zaman aralıklarını fazla tutmadan geçişleri daha yumuşak yapmak. Örnek: 5sn aralık, 25 saniye ye göre montajda daha yumuşak ve göze hitap edecektir.
- Time lapse tekniği kullanacaksanız eğer kafanızda mutlaka bir kurgu ve tema olmalı keza anlatmak istediğinizi anlatamazsınız

Uygulama aşaması?
-İlk deneme olarak kameranızı kalabalık bir mekana götürün ve sabitleyin yaklaşık olarak hareket ettirmeden aynı mekanı ve hareket eden objeleri 300 kere pozlayın. Bu bize ortalama bir video 25 kare/saniye olacağına göre 12 sn lik bir video ortaya çıkacaktır. her 5 sn de bir deklanşöre basarsanız 15 dakikalık bir süre alır. Sonuc olarak 15 dakikalık bir zaman 12 sn lik bir filme sığacaktır ve ortaya çıkan emek sizi şaşırtacak cinsten olacaktır.

Not:Bu süreler kullanacağınız tema ya göre değişebilir buna kendiniz karar vereceksiniz.

Örnek birkaç video ile dersi daha iyi pekiştirebilirsiniz;

Sprouting Basil Phototropism


Night Time Traffic Timelapse


-Eksik hissettiğiniz, anlamadığınız veya sormak istediğiniz kısımları lütfen yazılı ders başlığı altında belirtiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git