Temada Türkçe Karakter Sorunu

Yabancı dilde bir tema mı kurdunuz? Türkçeleştirirken sorun mu çıkıyor? Bu ders tam size göre ...

Yabancı dilde bir tema mı kurdunuz? Türkçeleştirirken sorun mu çıkıyor? Bu ders tam size göre ...

WordPress Blogçular bilir. Temayı ilk kurduğunuzda eğer tema UTF-8 (BOM olmadan) kodlanmamışsa temada yazdığınız tüm türkçe karakterler sorunlu olarak çıkar. Bunun çözümü olarak NotePad++ programını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu programı kullanarak tema dosyalarınızı UTF-8 (BOM olmadan) kodlayabilirsiniz. Yani türkçe karakterleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı da anlatacağım.

İlk önce NotePad++ programını indiriyoruz.İndirdikten sonra tema dosyalarımızın içindeki .PHP dosyalarını seçiyoruz ve faremizin sağ tuşuyla "Edit with NotePad++" seçeneğine tıklıyoruz. Sonra "Düzenle" bölümüne geliyoruz. "UTF-8 (BOM olmadan) kodla" seçeneğine tıklıyoruz ve tıkladıktan sonra kaydediyoruz. Tema dosyalarımızın içindeki tüm PHP dosyalarında aynısını yapıyoruz. Yaptıktan sonra temamızı türkçeleştirmeye başlıyoruz.

~~

Not: Son cümleme dikkat ediniz. Cümleyi biraz daha açalım. "Yaptıktan sonra temamızı türkçeleştirmeye başlıyoruz." dedim. Eğer dosyaları türkçeleştirdikten sonra bu ayarları yaparsanız. Yine sorun oluşacaktır. Bu yüzden tema yabancı dil iken ayarı yapın. Sonra türkçeleştirmeye başlayın.

Örnek:


<p>Türkçe</p>


şeklinde bir yazıyı en baştan ayarları yapmadan türkçeleştirdiniz.

Ayarları sonradan yaparsanız yazınız bu şekilde düzenlenecektir.

<p>T&#56458;&#57063;e</p>

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
Evet, sanırım dikkatinizi çekmedi. "BOM'suz-BOM olmadan" seçenekleri var ikiside aynı şey. Program farklı olduğu için bulamamış olabilirsiniz.
• 10 yıl önce
Sadece yazı başlıklarında yaşadığım karakter problemi Arkadaşlar merhaba,kullandığım temada sadece yazı başlıkların Türkçe karakter problemi yaşıyorum.Örneğin ; Işın =n Işık =k çiğdem =çidem, şeklinde görünüyor bunun sebebi ne olabilir nasıl bu hatayı gidebilirim?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
• 9 yıl önce
derste ki işlemlerden sonra hala türkçe karakter sorunu yaşıyorsanız; wp-config.php yi notepad++ ile açın ve define('DB_CHARSET', ' '); olan yeri silip define('DB_CHARSET','&#231;&#305;&#287;&#351;&#199;&#304;&#208;&#350;'); yapıştırın.
• 9 yıl önce
wp-config.php deki define('DB_CHARSET', ' ');satırını bulun.yerine define('DB_CHARSET', 'ç,ı,ğ,ş,Ç,İ,&#208;,Ş'); .Harflerinin ascii kod karşılıklarını yazın.

Yukarı Git