Tasarımlarınız da Renk Kullanımı

Bir çok tasarımcının takıldığı noktalardan birisi de renk uyumudur. İşte bu sorunu çözmek için bazı uygulamalar vardır.Bir örneğini de sizin için inceledim.

Bir çok tasarımcının takıldığı noktalardan birisi de renk uyumudur. İşte bu sorunu çözmek için bazı uygulamalar vardır.Bir örneğini de sizin için inceledim.Öncelikle belirtmek isterim ki sadece bu siteye bağlı kalmanız gerekmez,internette bu site ve benzeri o kadar çok site var ki. Sadece biraz araştırmacı olmanız gerekiyor.

Bir tasarımı asıl kaliteli yapan şey renklerdir. Rengi doğru kullanan tasarımcı diğer tasarımcılardan bir adım öndedir. Fakat renk zevki ve renk bilgisi olmayan insan hiçbir zaman yol kat edemediği gibi piyasa da bu alanda uzmanlaşmış arkadaşlarında önünü kapatmaktan başka hiçbir şey yapamazlar. Yaptığımız tasarımı öne çıkaran şey renklerdir. Renklerin de mevsimler gibi bir anlamı vardır.Renkler insanı heyecanlandırır,üzer veya mutlu edebilir.

Renk uyumunun yanında çalışmamızda kullandığımız görsel öğeleri de düzgün ve sade bir biçimde kullanmak önemlidir. Renk uyumunu nasıl sağlayacağınız hakkında bir bilginiz yok ise eğer Color Scheme Designer 3 sitesi tam size göre.

Bu site hangi rengin hangi renkle uyumlu olduğunu ve seçtiğiniz renklere uyumlu renkleri size RGB ve CMYK kodları ile veren bir web uygulamadır.Dinamik bir renk kılavuzu diye adlandırabiliriz aslında.

Örneğin yukarıdaki resime göre bir çalışma yapmak istiyorsunuz, ama üzerine de bir şeyler katmanız gerek.Renk uyumu için zorlanmanıza hiç gerek yok.Yukarıdaki siteye girin ve istediğiniz rengi seçin ardından size uygun diğer renk tonları da gelecektir.

Gördüğünüz gibi rengimizi seçtik ve seçtiğimiz renkle eş değerde ona benzer tüm renkleri getirdi.

Light & Dark Page Example özelliklerimiz ile Bu renklerin web sitesinde nasıl uyumda olması gerektiğinide bu program bize vermektedir.Gördüğünüz gibi Dark Page Example özelliğini kullanarak bana bir web sayfası oluşturdu ve renkleri kendisi dizayn etti ve bana sundu.

Bir renk çalışması yaparken ya da tasarımlarımıza renk belirlerken bu alanda işinizi kolaylaştıracak bu ve buna benzer bir çok site var.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Cok yararli bir bilgi çok tesekkürler bizimle paylastiginiz için.
• 8 yıl önce
çok teşekkkür ederim

Yukarı Git