Tasarımda Doğru Yer!

Tasarımda Doğru Yer!

Tasarım içerisindeki lekelerin doğru yerleşimi ve en kısa sürede mesaj ile hedefin baş başa bırakılması.

Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Kendinizi üzerinde çalıştığınız tasarımın bir parçası olarak hayal edin. Etrafınızda varlığınızı rahatsız eden düzensiz, nedensiz, karmaşık ve hiçte hoş olmayan bir kalabalık görmek ister miydiniz? Tıpkı bunun gibi:

Veya bir filmde oyuncu olduğunuzu ve diğer oyuncuların repliklerinizi taklit ettiğini hayal edin. Ne kadar can sıkıcı değil mi? Her şey yerinde ve zamanında, hiyerarşiye uyarak gerektiği kadar görevini layığı ile yerine getirmeli. Ancak bu şekilde çalışmamızı anlamlandırabilir ve finale taşıyabiliriz.

Ne demek istediğimi anladınız mı? Paylaştığım görseli kötülemek değil maksadım. Aksine bu görseli sizi iyiye bir adım daha yakınlaştıracağına inandığım için paylaşıyorum. Konu haklı olan kurt mu yoksa kuzu mu benzetmesiyle de yorumlanabilir sanırım. Sonuçta her ikiside kendilerine verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü. Bizim görevimiz de sonu olmayan iyinin ve güzelliğin peşinden kararlılıkla hiç durmadan gidebildiğimiz kadar ileriye gitmek.

Tasarımı gerçek anlamıyla buluşturabilmek mesleki istikrar açısından çok önemlidir. Çünkü çalışmalarımızdaki devamlılık ve gelişim önce mesleğimize, sonrasında da kendimize olan özgüvenin uzun vadeli yatırım habercisidir. Emin olun bu haber geleceğimizi ve daha iyi hayaller kurarak mesleğimizin mutluluğunu yaşayabilmemizi sağlayacak.

Tasarımda doğru yer. Her zaman kullandığımız veya kullanacağımız ve adını koyamadığımız bir kural. Fontun, rengin, görselin yani tasarım üzerindeki her bir lekenin kendi arasında bir hiyerarşisi ve yeri vardır. Her biri asıl olan lekeyi desteklemekle yükümlüdür. Eğer kullandığınız leke dağılımları asıl mesajla ilişkili değilse mutlaka tasarımdan çıkarmalısınız. Aksi halde paylaştığım görsele benzer, anlaşılması zor ve karışık bir çalışma için enerjinizi harcamış olursunuz. Kısaca her nesnenin bir rolü vardır. Sırasıyla replikler söylenir ve mesaj ile hedef başbaşa bırakılır.

Tasarımlarımız için az önce sözünü ettiğimiz gizli hiyerarşiyi ve kuralı çok takdir ettiğim ama kimin paylaştığını bilmediğim bir video ile sonlandırmak istiyorum.

İyi hayaller.

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Adamın anlattığını hocamız bize anlatmadı. Sadece 2 hafta boyunca aynı konu başlığı diye yazıyorum. toplama yakın 600 civarı nokta yaparak geçirdik. tasarımı doğru yerde kullanmanın. önemi :))

Yukarı Git