Tasarımcı Gözünden Tasarımcı Olmak

Tasarımcı Gözünden Tasarımcı Olmak

İlk 4 yılı amatör olmak üzere 10 yıldır tasarım yapıyorum. Sizin dünyanız ile ilgili tasarımcı gözünden bazı gözlemlerim var.

İlk 4 yılı amatör olmak üzere 10 yıldır tasarım yapıyorum. Sizin dünyanız ile ilgili tasarımcı gözünden bazı gözlemlerim var.

Eğer temel tasarım kurallarını bilmiyorsanız okumanızı öneririm.

Aldığım tasarım işlerinin html sayfa haline getirilmesi için hep front-end developerlar ile çalıştım. İyisiyle de çalıştım kötüsüyle de ve gördüm ki; temel tasarım kurallarını bilmeyen front-end developerların işleri kesinlikle kaliteli çıkmıyor. Ne kadar profesyonel kodlanırsa kodlansın, son kullanıcıya sunulan sayfanın tasarımı amatör göründükten sonra jQuery ile açılan kapanan uçan kaçan menü yapabilmenin bir önemi kalmıyor.

Teknik tarafta kodlara hakim olunması, temiz ve anlaşılır yazılması çok önemli evet ama temel tasarım kurallarını bilmeden kaliteli işler çıkaran bir front-end developer olmak çok zor. Arkadaşlar adınız kadar emin olun bundan. 6-7 yıldır front-end developerlar ile çalışıyorum ama ben görmedim. 2 boyutlu flat designların içine 3 boyutlu butonlar, objeler koyanları görüyorum sürekli.

Temel tasarım kurallarını bilmezseniz doğru UX yapamazsınız. UX temellerini bilmezseniz de doğru tasarımlar yapamazsınız. Burada tasarım derken grafik tasarımdan bahsetmiyorum yanlış anlamayın. Web tasarım ile vektörel grafik tasarımlar birbirinden çok farklı şeyler. Yani iyi bir front-end developer olmak istiyorsanız; Photoshop'ta ya da Illustrator'da kutu kola kutusu nasıl kaplanırı öğrenmek yerine toolların ne işe yaradığını öğrenmeniz yeterli. Tasarım öğrenmeyi ressam olmak zannetmeyin. Siz, temel tasarım kurallarını öğrenin, UX öğrenin.

Örnek olarak; bir butonun gerçekte durması gereken yerin 5-10 px sağında ya da solunda olması, bir anda baktığınız şeyin tamamının amatör görünmesine sebep olabilir.

Bazen; ''Şöyle bir sayfa yaptım arkadaşlar nasıl olmuş?'' diye sorular soranları görüyorum. Arkadaşlar tasarımlarınız genelde kötü ve bunu düzeltmenin tek yolu var; Tasarım gözünüzü kaliteye alıştırmak!

Bunu yapmanın çok kolay bir yolu var...

  • Bugünden itibaren bir müddet, UI elementlerinizi ve sayfalarınızı kendiniz tasarlamaktan vazgeçin.
  • Themeforest'tan 20 USD'a tema alıp içindeki kaliteli tasarlanmış UI elementler ile tasarım yapmaktan çekinmeyin. Biliyorum sen de iyi kod yazıyorsun arkadaşım ama o temayı kodlayan adam senin bilmediğin bir şeyi biliyor. Tasarım yapmayı...
  • Bu yüzden sana orada burada ''E sen tema kullanmışsın yeaa'' diyenleri boşverin. Sizin amacınızın; sürekli güzel tasarlanmış şeylere bakarak tasarım gözünüzü geliştirmek olduğunu unutmayın. Bu yüzden bırakın konuşsunlar.
  • Kaliteli tasarlanmış UI elementler ile sayfalar yapın, gözünüzü kaliteye alıştırın. Bunu 6-7 ay kadar yaptıktan sonra açın Photoshop'u ve kendinize bir web sayfası tasarlayın. Kafanızın nasıl yükseldiğini göreceksiniz.

Şimdi işe temel tasarım kurallarını öğrenmekle başlayın.

Ben henüz 3 aydır front-end çalışıyorum ama çıkardığım işler tertemiz oluyor. jQuery bilmiyorum, less bilmiyorum, Angular JS konusunda da fikrim yok. Sadece HTML, CSS, Bootstrap ve Tasarım kurallarını biliyorum. Hidden-xs i de çok seviyorum. Siz de sevin, bence çok önemli.

Bir de sizden, 

SEO, PHP, C# vs bilmenizi bekleyen işverenlere, ''SİZ KONUYU BİLDİĞİNİZE EMİN MİSİNİZ?'' sorusunu sormaktan çekinmeyin. :)

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Teşekkürler! Çok faydalı bir yazı olmuş. Bootstrap kullanıyorsan kesinlikle bir ön işlemci kullanmalısın. Zaten bir zaman sonra sade CSS ile yaptıklarının ciddi bir iş yükü oluşturduğunu fark edeceksin. Eğer ön işlemciler arasında kararsız kalırsan SASS'ı tavsiye ederim.
• 4 yıl önce
Hocam İş verene o cümleyi söylemek çıkışı olmayan sokağa girmektir :D Elinize sağlık hocam...
• 4 yıl önce
Teşekkürler.
• 3 yıl önce
Hazır kullanarak bir yerlere gelemezsiniz. Bir insanda estetik ya vardır ya da yoktur. Yani bakmayı bilir. Bu onun doğasında vardır. Detayları görür. Farkeder. Diğerlerinin görmediği detaylar. Elbette bakın kurcalayın. Elbette araştırın. Ama kendiniz yapın. Ne kadar yaparsanız o kadar profesyonelleşirsiniz. Bu oyunun kuralları siz koyacaksınız başkaları değil. Değerli dostlarım , bu iş hayal gücüdür. Hayal ettiğiniz kadar tasarlayabilir hayal ettiğiniz kadar detayları farkedersiniz. Yapmanız gereken bakış açınızı genişletmek. İyi bir web tasarımcı olmak için sadece tasarımsal ayrıntılardan bahsetmiyorum. Kodsal ayrıntıları da bilmeniz yerinde olur. Diğer konu ise sizden siteyi isteyenin kafasındaki dünyayı keşfetmeniz gerekir. Bunun gibi bir çok nokta var. Bunları farkedin :)

Yukarı Git