Tarayıcılar arası uyumu sağlamak

Yaptığınız tasarımlarda tarayıcılar arası uyum sağlamak herkes için zordur, bu anlatımda birazda olsa uyum sorununu anlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır :)

Yaptığınız tasarımlarda tarayıcılar arası uyum sağlamak herkes için zordur, bu anlatımda birazda olsa uyum sorununu anlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır :)

Dikkate almamız gerek 4 tarayıcı vardır:
1) Internet Explorer, 2)FireFox, 3) Opera ve 4) Chrome

Neden bunlar? Çünkü günümüzde popüler olan tarayıcılar bunlardır.

Gelelim meseleye :) Bir tasarım yaptınız, herşey harika Internet Explorer'da çok güzel gözüküyor, fakat oda ne firefox ile açtığınızda herşey birbirine girmiş, kaymış gibi gözüküyor. Birde diğer tarayıcılarda deniyorsunuz ve Internet Explorer dışındaki hiçbir tarayıcı dışında doğru düzgün görüntülenemiyor. Şimdi bunun üstesinden gelmenin bana göre yollarını anlatıcam. Örnekle anlatmak istiyorum.

Örnek : Diyelim ki bir menü yapmak istiyoruz.

HTML Sayfamız aşağıdaki gibi olsun


<html>

<head>

<title>Deneme</title>

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" />

</head>

<body><div id="menu">

<a href="#">Deneme</a> | <a href="#">Deneme 1</a> | <a href="#">Deneme 2</a>

</div></body>

</html>style.css sayfamız ise aşağıdaki gibi olsun;


#menu {

width: 900px;

height: 30px;

padding: 5px 5px 5px 5px;

background-color: orange;

}HTML ve CSS dosyalarımızı kaydettikten sonra birde 900px genişliğinde bir logo ekleyelim
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
Ayrıca farkettiyseniz logoyu img tagı içinde eklediğimde iexplorer'da div arasında 1-2 cm boşluk oluyor ancak diğer tarayıcılarla olmuyor, bu yüzden img yerine onuda div olarak eklersek onuda engelleriz :) Buda ek bir bilgi olsun.
• 10 yıl önce
Teşekkürler çok yararlı bir ders.
• 10 yıl önce
teşekkürler gerçekten yararlı bir bilgi
• 10 yıl önce
ya benım bir sitem var dedıgın gıbı operada acıldıgı zaman bırbırıne gırıyor.pekı onda her bır dıvı dedıgın gıbı mı yapıcam.yoksa bır dıv eklemem yetermı yardım
• 10 yıl önce
@timi, görmeden birşey diyemem ancak mantık bu şekildedir. CSS Sıfırlama tekniği ilede çoğu tarayıcı sorununa çözüm bulabilirsiniz. Sadece biraz uğraş :) Ve rahatlığın keyfini çıkarın.
• 10 yıl önce
güzel ders olmuş.Keşke bütün sorunlar bu kadar kolay olsa :D
• 10 yıl önce
gerçekten güzel olmuş tşk ama benim bi sorum olucak cevaplarsanız sevinirim ben 11.sınıf bilgisayar bölümü ögrencisiyim hocamızın verdigi bir ödev üzerine div leri kullanarak bir site yaptım sitemin başlıgını ve gövdesini photoshopta yaptım ve divin backroundimagesinide photoshopta yaptıgım ve jpg olarak kaydettigim resimleri koydum ilk baktıgımda mozila da harika gözüküyodu ama explorer photoshopta yaptıgım hiç bi resmi göstermedi neden acaba?
• 9 yıl önce
Biraz geç gördük ama yinede cevaplayayım :D muhtemelen uzantısı .JPG'dir ve sizde küçük harflerle çağırmışsınızdır ya da tam tersidir. FF bunu dikkate almaz ama IE alıyor diye biliyorum.

Yukarı Git