Tam da web tasarımı yapacaktım!

  • 11.523

Kendinizde biraz yaratıcılık duygusu hissettiniz, yani ilham geldi, bir oturdunuz mu bomba gibi bir tasarım yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Öyle olmasına öyle ama, iş uygulamaya geldiği zaman zannettiğiniz kadar kolay değil. Öyleyse ne tür bir yöntem izlemeniz gerektiğine dair anekdotlardan oluşan bu maddelere birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Kendinizde biraz yaratıcılık duygusu hissettiniz, yani ilham geldi, bir oturdunuz mu bomba gibi bir tasarım yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Öyle olmasına öyle ama, iş uygulamaya geldiği zaman zannettiğiniz kadar kolay değil. Öyleyse ne tür bir yöntem izlemeniz gerektiğine dair anekdotlardan oluşan bu maddelere birlikte göz atmaya ne dersiniz?1. Haydi başlayalım

Nerede nasıl başlıyoruz peki? Bilgisayarınızın başına gidip oturup o bomba gibi tasarımınıza hemen başlamak niyetindesiniz ama eğer siz de benim gibiyseniz, iş, aile, arkadaşlar ve günlük sıradan işler sık sık yaratıcı yönünüz için engel teşkil edecektir. Bu durumda nasıl hareket etmeli peki? Bana sorarsanız, her zaman elinizin altında bir karalama defteri veya not defteri bulundurmanız en iyisi. Aklınıza gelen en ufak bir düşünceyi bile kabataslak olarak kâğıda aktarmak çok iyi bir fikirdir. Rasgele çizebilirsiniz de. Diyelim ki bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz, onun anlattığı şeyler ve kullandığı kelimeler size bir anda çok ilginç bir fikir verdi. Daha sonra geliştirmek ve üzerinde düşünmek üzere onu hemen not defterinize kaydedin veya çizin. Tam uyuduğunuz bir esnada da aklınıza şahane bir fikir gelebilir. Onu kâğıda aktarmak istersiniz, ama vücudunuz o kadar ağırdır ki, yerinizden kalkmak ölüm gibi gelebilir. Bu durumda ya bu fikir sabaha kadar uçarsa? İşte her zaman yatağınızın yanında bile kâğıt kalem bulundurmanız, eğer işinize önem veren biri iseniz çok önemlidir.Diğer bir nokta fotoğraf makinenizin veya kameranızın olmasıdır. Gerçi artık bunlar cep telefonlarına bile girdiğine göre, gidip özel bir makine aramaya herhalde lüzum yok. Ancak kaliteli bir fotoğraf makinesinin cep telefonları ile yine de kıyaslanmayacağı ortada. Bu nedenle farklı bir mekâna giderken fotoğraf makinenizi de götürmek çok işinize yarayacaktır. İş yerinizde, eve dönüş yolunda ve herhangi bir alışveriş ortamında rasgele görüntüler yakalayın. Ara Güler gibi eşi benzeri olmayan kareler yakalamanız gerekmiyor. Bazen kazara çektiğiniz flu bir görüntü bile sizin zihninizde yeni şekiller oluşturabilir. Daha da ilerledikçe çok eğlendiğinizi göreceksiniz. Ama sonuç hepsinden daha zevkli olacaktır.

Bu notları, kabataslak çizimleri ve fotoğrafları kullanmak sizin yararınıza olacaktır. İyi bir fikir bulursanız peşini bırakmayın, izini kesinlikle kaybetmeyin. Not aldığınız her ilginç fikir, tasarım esnasında aklınıza daha değişik fikirler de getirecektir, bunu unutmayın.

2. Kafa yoracak bir şeyiniz var mı?

Üzerinde durmak istediğim bir diğer konu da anlamsız grafikler oluşturmaktır. Yani bir resim üzerinde çalışmaya başladığım zaman bu resmin bir mesajı ya da bir konusu olup olmadığı konusunda kafa yorarım. Kafanızda bir senaryo oluşturmaya çalışmak en mantıklısıdır. Mesela benim unutamadığım bir film senaryosu olayı vardır:

Film ekibi toplanmış, nasıl bir film yapalım diye düşünüyorlar, senaryo hazırlama aşaması... Biri ortaya bir cümle atıyor: "Bir kadın raylara bakıyor" diyor. "Nasıl bakıyor?" "Dikkatle."

"İntihar mı edecek?" "Düşünüyor." Meğer pusuda bekleyen yüzlerce soru varmış: "Kim bu kadın? Yaşı kaç? Neden intiharı düşünüyor? Nasıl bir kişilik kalabalık bir istasyonda raylara kendisini atmayı düşünür? Bu tür bir intihar biçimi nasıl bir mesaj içerir?" "Mesaj mı? Kime?" "Kocasına." "Anlar mı?" Bu kez benzeri sorular kocası için sorulur, yanıtlar bulundukça, kıvılcımı yaratan öncül motifin arkasında yatan gerçeklik kıvranmaya başlar, film öyküsünün ucu görünür: tren yolculuğuna başlanır. Sonra bu macera bir kadınla oğlu arasındaki ilişkiyi eksen alan bir öyküye varır. Bittiğinde, her şeyi başlatan sahne, hikâyede yoktur. Ama asıl nokta şu: Raylara o biçimde bakabilecek bir kadının öyküsüdür bu. Bir resimden çıkılmış ve ruhen o resme sadık kalınmıştır.

İşte bunun için bilgisayar ekranının tam karşısında öylece oturup Photoshop'ta boş bir tual üzerinde çalışmaya başlamak yerine olaya direk girmek en iyisidir. Açın bir resim, açın bir çalışma, kendi kendinize bir tema ile uğraşın, belki notlarınızdan biri de size bu konuda yardımcı olacaktır. Bir fikir olmaksızın başladığım zaman, arşivimdeki resimlere bir göz atarım, ya da önceki çalışmalarımı bir gözden geçiririm, sıkıntıya girmeye değer bir şeyle de nadiren karşılaşırım. İlerlemek için en iyi yol, fikirlerden birini oluşturmaya bir an önce başlamaktır.

3. Müzikteki güç

Belki bu fikrime katılmayanlar olabilir ama bence müzik büyük bir ilham kaynağıdır. Bir şarkının ille de sözlerini anlamaya gerek yok, önemli olan müziğin o an verdiği ruh halidir. Müzikle içinizde gömülmüş olan duygu ve düşünceler dışına yansıyacaktır. Bunu yaratıcı bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ancak müzik dediğimiz zaman kafa yorucu, baştan çıkarıcı, çok hareketli veya arabesk müzikleri kastetmiyoruz. Müzik size sadece yalnız olduğunuzu unutturacak nispette olmalı. Adeta sırtınızı sıvazlıyormuş hissi vermeli.Ancak sürekli aynı müzikleri de dinlemeyin. Yeni müzikler dinlemeye çalışın, farklı ülkelerin müziklerini de dinlemeniz olaya ayrı bir güzellik katacaktır. Normalde pas geçtiğim ama sonradan dinlediğim bazı müziklerin beni şaşırttığı olmuştur. Mesela, Kitaro, Enigma, Enya, Yanni, Era, Jean Michel Jarre, John Powell, Trevor Rabin, Hans Zimmer gibi besteciler size ilham verecek müzikleri sunan en büyük müzik duayenlerdir.

4.Araştırmak.

Tasarım dünyasındaki diğer çalışmaları keşfe çıkın. Keşfettiğiniz yeni çalışmalar vasıtası ile ilham dünyanıza yaratıcı yeni kaynaklar eklenecektir. İnternetten web tasarım işini yapan yerli ve yabancı kimselerin çalışmalarını inceleyin. Nasıl bir kompozisyon oluşturmuşlar, renk kombinasyonunu nasıl uygulamışlar, hangi tarz konulara hangi stilleri kullanmışlar? Örneğin, oluşturdukları çalışmaları insanlarla paylaşanların bir araya geldiği pek çok site vardır. Devian Art, GFX Artist, CG Channel gibi grafikle ilgili her tür çalışmayı paylaşabileceğiniz sitelerin yanı sıra, ödül alan birçok sitenin yer aldığı, kategorilerine göre sınıflandırıldığı birçok site var. Bu çalışmaları sıkı sıkı takip edin, gerekirse yorumlarınızı dile getirin, etkileşim kurun, siz de tasarımlarınızı onlarla paylaşın.
Ben bir tasarıma başlamadan önce sıkı bir araştırmaya girerim, yüzlerce çalışmayı incelerim, konumdaki genel yapıları tespit ederim, tasarımlardaki farklılıkları ve önemli noktaları belirlerim, kullanılan tarzı yakından incelerim, sonra da çalışmaya başlarım. Ara yüz oluştururken böyle bir araştırmanın çok büyük faydası olur. Çünkü teknik kolaylıklar da çok hızlı ilerliyor. Ola ki sizin saatlerce uğraştığınız bir konuda biri çok basit bir yöntem geliştirmiş olabilir. Bunun için gözlerinizi açık tutmanız gerekiyor, tabii zihninizi de.

5. Çevre.

Biraz değişiklik yapın. Yürüyüş yapın. Bir çiçekçi dükkânını, köpek kedi satan bir yeri ziyaret edin. Günlük yaptığınız sıradan alışkanlıklarınızı değiştirin. Etrafınıza "bakın". Sanatçı insanlar dünyaya diğer insanlardan daha farklı gözlerle bakarlar. O zaman sizin de bir tasarımcı olarak mümkün olduğu kadar farklı bir bakış açısına sahip olmanız kaçınılmazdır. Sürekli aynı düşünce tarzı ile hareket eden insanlar farklı çalışmalar ortaya koyamazlar. Sadece tanıdıklarınızla değil, tanımadığınız insanlarla da konuşun. Tasarım yaptığınız konudaki bakış açısını sorun. Çoğu kez yeni fikirler konuştuğunuz esnada aklınıza gelir, bazen de akşam yürüyüşe çıktığınızda. Benim bir araçta giderken dışarıyı seyretme esnasında aklıma çok değişik fikirler gelir mesela. Akıp giden ağaçlar, hızla kaybolan yol, insanlar, binalar, bulutlar ve zaman. Bunların hepsi bir şekil olup birleşirler ve zihnimin bir köşesinde diyalog başlar. Bilgisayarın başına oturur oturmaz ben bu diyalogu aktarmaya başlarım. Sonra aslında başlangıçtan farklı olarak çok değişik çalışmalar çıkar ortaya.

Çevreniz sizin için farklı bir dünyadır, özel bir bakış açısıdır. Bu nedenle çevre faktörünü unutmayın.

6. Herkesi memnun etmek.

İşte bu imkânsızdır. Ne kadar çabalarsanız çabalayın, bütün herkesi memnun etmeniz asla mümkün değildir. Herkesin hayal gücü oranında beğenme yetisi vardır. Siz kim için tasarım yapacaksınız o zaman? Eğer iş kişisel bir işse ve sonuç sizi memnun ediyorsa bunda sorun yok. Başkaları beğenmeseler bile sonuçta siz onu beğeniyorsunuz. Ama eğer iş bir müşterinizin işi ise, sizin düşünceleriniz değil, onların düşünceleri daha ön planda olacaktır. Siz mükemmel bir tasarım ortaya koysanız bile mutlaka eksik bulacaklardır, hiç eksik bulunmasa bile size neden bu kadar kusursuz bir tasarım yaptığınızın hesabını soracaklardır. Herkes bir şeyler söyleyecektir, bu durumda onların söyledikleri sizi üzmesin, bunları kafanıza pek takmayın. Örneğin, diyelim ki, çalışmanızı bir yere gönderdiniz ve biri tamamen olumsuz şeyler söyledi. Bazı insanların negatif enerji depoları olduğunu ve çocukça davranabileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Bu tip insanlar genelde "Bunu yapmakta ne varmış, ben bile yaparım, şurası böyle olmuş, sen bu işi bilmiyorsun, hiç beğenmedim" gibi kıskançlık krizleri içeren cümleler kurarlar. Bunlara takılıp kalmanızı önermem.

Siz bütün dikkatinizi yapıcı eleştirilere yöneltin ve bunlara önem verin. Sanat özneldir, herkesin aynı şekilde anlaması gerekmez. Bununla birlikte iyi niyetli önerileri dikkate almanız, samimi bir şekilde ifade edilen eleştirilere önem vermeniz, amacınıza nasıl ulaşabileceğinizi kendi kendinize sormanız, tabiri caizse kendi kendinizi de eleştirmeniz lazım.

7. Biraz ara verin.

Bankaların ifadesi ile 7/24, yani 7 gün 24 saat tasarım yapamazsınız. İnanın bana, böyle yaparsanız düşündüğünüzden daha hızlı bir şekilde mahvolacaksınız. Hayattan zevk almaya bakın ve hayatınızı Photoshop'a göre planlamayın. Photoshop benim için bir hobiden biraz fazlasıdır, ama eğer tasarım yapmak sizin için de öyle ise, zamanınızın büyük bir bölümünü ona ayıracağınızda kuşku yoktur. Ancak bazıları için hayat artık tasarım yaptığı program haline gelmiştir, onlar gözleri ekrana saplanmış, bir saniye bile rotasını şaşırmadan ilerleyen gemi gibidirler. Ama Titanic bile battığına göre bu arkadaşların biraz daha dikkatli olmalarında fayda var. Gerektiğinde uyuyun, gerektiğinde gezin, arkadaşlarınıza zaman ayırın, yeni ortamlar oluşturun, hatta alın alet edevatınızı seyahate çıkın. Çünkü tasarım size sonuçta bir şeyler kazandıracaktır mutlaka ama her şeyinizi de bu uğurda kaybetmeniz gerekmez.Yukarıda ifade ettiğim düşüncelerin tasarım sürecinde umarım size bir katkısı olur. Elbette bazı bakış açıları farklıdır, benim için öyle olan sizin için öyle olmayabilir. Ama sonuçta faydalı olacağına inanıyorum.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
güzel bir yazı.fakat bende bir acelecelik var.bir türlü tasarım oluşturamıyorum.birde temayı ben yapayım sayfayı ben kodlayayım flashını ben yapayım diyorum fakat buda aklıma biraz amelelik gibi geliyor.Çünki piyasada boyle işlere ragbet yok..Adamlar hazır scriptleri indirip siteyi biz yaptık diye müşterilere satıyorlar.Tabi onlarında işine geliyor ucuz ve kaliteli site...bu noktada öneriniz nedir? bir tasarıma ne kadar zaman ayırmalıyım?
• 12 yıl önce
ben bunların hepsını uyguluyorum hocam arkadaslarımın soledıgı seylerı kagıda hemen dokuyorum cok yogunluk ta bırazcık benı kızdırıyor ama ne yapalım web tasarımı bır ıs deıl bır eglence olarak da gorursek cok ıyı olur sanırım.. tskler..
• 12 yıl önce
ustad yuregine saglik cidden güzel düşüncelerini bizimle paylastigin için cok ama cok tesekkür ederim...
• 12 yıl önce
eline koluna sağlık dostum verdiğin bilgi yararlı oldu tşk paylaşımın için ...
• 12 yıl önce
Yazınızı sonuna kadar okudum. Böyle fikirlere çok ihtiyacım olduğunu düşündüm. İnsan ufkunun genişlemesini istiyorsa mutlaka yeni fikirlere yer vermeli zihninde. Bu yazdıklarınızı bir çok zaman bir çok yerde bende hissediyordum ama kendi kendimi garipsiyordum. Sizinde benim gibi düşündüğünüzü görünce ayrıca mutlu oldum. arabada giderken uzun uzun yolları izlerim gittikçe birçok ifade beliriverir, hayal gücümde şimşekler çakar yeni sevecen hisler duyumsarım. Çok teşekkür ederim size. :kirp:
• 12 yıl önce
Çok güzel
• 12 yıl önce
güzel fikirler yanlız ben web tasarımı yapmak istiyorum ama nerden başlıyacağımı bilmiyorum bu konuda yardım gerçi sizin yazınızı okuyarak başladık ama hayırlı olur inş :))başarılar
• 12 yıl önce
valla çok sağol ben de daha başlamadım ama yeni seneye okulmuzda bu dersle ilgili alanı seçeceğimden bi yararı dokundu içimde bi şeyler oluştu dediklerinizi yapmaya çalışacağım çok sağolun
• 12 yıl önce
selam ben henüz web tasarım yapabilmek konusunda araştırmalara yeni başladım henüz bilgisayarımda photoshop bile yok yazınız çok güzel fikirler içeriyor devamını bekliyorum teşekkür :D
• 12 yıl önce
guzel olmus elıne koluna saglık
• 12 yıl önce
Felsefe,teknoloji ve konjonktürün çok ender buluştuğu bu zarif söylem...Büyük Arenayı dolduran bir üslup. Edebiyatı teknolojide arıyanları tatmin edecek bir stil..Hamur ve maya birinci sınıf.Tebrikler...
• 12 yıl önce
abi supersin ama ben bu olaya daha yeni basladim simdi web tasarimi icin kullanilan bunca programin ne ise yaradigini bile bilmiom nasipse eylulde kursa baslicam ama senden ricam bana on bilgi olsun diye kullanilan bu programlarin ne ise yaradigini kisaca bi yazinda anlatirmisin yani bende arastiriyorum ama cok da ezik kalmiyim tesekkurler engin deneyimlerinden yararlanmayi sabirsizlikla bekliyorum ^^ayrica yazinizda cok guzel olmus elinize saglik...
• 12 yıl önce
Ellerine Sağlık Çok Güsel Olmus .. Allah Razı Olsun
• 12 yıl önce
teşekkürler....çok mantıklı ve geçerli bir bakış açısını bizlerle paylaşmışsınız...keşke uygulayabilsek.....
• 12 yıl önce
haklısın ama ben resimden pek anlamam kardes yinede deniyecemm:uzul:
• 12 yıl önce
yazınızı gördüm ve siteye üye oldum açıkçası yani okuduktan sonra... yaratıcılık konusunda önemli bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim öncelikle bu sebepten .. ama ben de yeni başlayanlardanım web tasarıma daha tam olarak hangi programların kullanıldığı hakkında dahi bir bilgim yok.. bana bu konuda açıklayıcı bir yazı söyleyebilir misiniz siz bu konunun yazarı olarak ve ya herhangi biri .. muhtemelen başlayacağım ve bir hobi olarak sürüp gidecek bu tasarım olayı
• 12 yıl önce
sokağın köşesindeki usta bir terzinin 1, ağızdan yazılmış gibi ...
• 11 yıl önce
elınıze kalemınıze sağlık bende yenı merak saldım fakat kendimi fazla kaptırdım ve gece gündüz işten gelince araştırmaya başladım ama sağlık açısından çok zararlı olduğunu farkettim o yüzden bende günde 2 veya 3 saat bakıyom ve bırakıyom araştırmayı 2 ayda uykusuzluktan dolayı 8 kılo verdim hala kendime gelemedim verdiğiniz bilgiler için teşekürler ::
• 11 yıl önce
üniversitede görsel tasarım dersinde hocamız değinmişti bu konulara güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık... ek olarak bir konuya değinmek istiyorum yaratıcılığın gelişmesi için kitap okumak da önemliymiş beynin iki lobunun çalışmasını sağlıyormuş derslerden aklımda kalmıştı eklemek istedim...
• 11 yıl önce
Selam verdiğin bilgiler gayet güzel bende de görsel yaratıcılık çok iyi olmasına rağmen teknik bilgi eksikliğinden eli yüzü düzgün projeler üretemiyorum www.cizgisel.net www.karakalem.in bunları birini bir arkadaş kurdu diğerinide ben hazır site aracıyla yaptım ama yeterli değil.
• 11 yıl önce
Ellerine sağlık:DÇok güzel omuş
• 11 yıl önce
Tam da web tasarımı yapacaktım başlığını görünce aklıma web tasarımı yapmayı planlayan birisi teknik olarak hangi toollarla yola çıkmalı bunlardan bahsedeceğinizi sanmıştım.. yanılmışım.. yazı genel olarak güzel ama benim beklentim web tasarımı için yala çıkan birisine çalışma arayüzleri olarak yada tool yada program olarak neleri tavsiye edersiniz. Mesela web tasarımı ile çok uğraşmamış birisiyim ama direk visual studio 2008 ile başlasam doğru olur mu diye bir soru geçiyor içimden? NE DERSİNİZ?
• 11 yıl önce
ellerinize sağlık ufkumu açtığınız için. gerçekten de bu verdiğiniz değerli tavsiyelere uyacağım, teşekkür ederim iyi günler - iyi çalışmalar.
• 11 yıl önce
klavyene sağlık sirac kardeş..bu kadar uğraşıp bizlere faydalı olmaya çalışmışsın bizde bir teşekkürü fazla görmeyellim artık:gul:
• 11 yıl önce
Ustam eline sağlık ; ustam diyorum çünkü bütün yazılarınızı dikkatle okuyorum;bu işe yeni başladım ama baya önemli klavuz oluyosunuz tşk ederim...
• 11 yıl önce
çok etkileyici bir yazı olmuş elinize saglık...
• 11 yıl önce
güzel bir bilgi paylaşımı olmuş , teşekürler.
• 10 yıl önce
çok güzel şeylere yer verdiniz teşekkürler
• 10 yıl önce
eline sağlık güzel çalısma olmus bu yazdıkların hep aklımda ama ne zaman yaparım bilmiyorum sadece düşüncemce canlandırıyordum.. Belkide bu işten gerçeekten para kazanmaya başladığım zaman olabilir ne desin:) iyi çalısmalar.
• 9 yıl önce
faydalı bilgiler anlattıklarınızdan ve fikirlerinizden faydalanmaya çalışacağım :)

Yukarı Git