Swift Programlama Diline Genel Bakış (Ders 1)

Apple firmasının ileride kullanmaya başlayacağı programlama diline genel bir bakış atalım ve neler yapılabileceğini inceleyelim.

Apple firmasının ileride kullanmaya başlayacağı programlama diline genel bir bakış atalım ve neler yapılabileceğini inceleyelim. Basit Değerler (Temel Değişken Tanımlama) Sabit tanımlamak için let kullanabilir, değişken tanımlamak için de var kullanabilirsiniz. Bir sabitin değeri derleme zamanında bilinmesi gerekmez, ancak tam olarak bir kere bu sabite değer atamanız gerekir. Bu sabitleri bir kere tanımlamanız ve virçok yerde kullanabileceğiniz anlamına gelir.


var myDegisken = 42 myDegisken = 50 let mySabit = 42

Bir sabit veya değişken kendisine atamak istediğiniz değer olarak aynı türde olmalıdır. Ancak, her zaman açıkça türünü yazmak zorunda değilsiniz. Bir değişken veya sabit tanımlarken değer ataması yapmanız, derleyicinin onun tipini algılamasını sağlar. Yukarıdaki örneklerde myDegisken başlangıç değeri integer (tam sayı) olduğu için derleyici myDegisken’in integer (tam sayı) olduğunu tahmin eder. Başlangıç değeri yeterli bilgi vermezse (veya başlangıç değeri yoksa), iki nokta üst üste ile değişken tipini belirtebilirsiniz.

let implicitInteger = 70 let implicitDouble = 70.0 let explicitDouble: Double = 70

Üstü örtülü değerler (implicit) başka bir değere asla dönüştürülemez. Eğer bir değeri başka bir tipe dönüştürmeniz gerekirse, explicitly (açık olarak) bir değişken oluşturmanız yeterli olacaktır.

let etiket = "Genişlik " let genislik = 94 let etiketGenisligi = etiket + String(genislik)

Değişkenleri string içerisinde yazmanın başka diğer basit yolu ise, değişkenleri parantez içine alarak başına () koymak yeterli olacaktır.

let elma = 3 let portakal = 5 let elmaToplami = "I have (elma) apples." let meyvaToplami = "I have (elma + portakal) pieces of fruit."

Dizileri ve dictionary’leri köşeli parantez ([]) ile oluşturabilir ve değerlerine köşeli parantez ([]) içerisine index numarası ve anahtarı yazarak ulaşabilirsiniz.

var shoppingList = ["catfish", "water", "tulips", "blue paint"] shoppingList[1] = "bottle of water" var occupations = [ "Malcolm": "Captain", "Kaylee": "Mechanic", ] occupations["Jayne"] = "Public Relations"

Boş bir dizi ya da dictionary oluşturmak için initializer syntax kullanabilirsiniz.

let emptyArray = String[]() let emptyDictionary = Dictionary()


Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git