Sütun Oluşturmak ve Text Penceresi

Freehand programında yazımızı sütunlara ayırmayı ve text kutusunundan bahsedeceğim bu dersimizde.

Freehand programında yazımızı sütunlara ayırmayı ve text kutusunundan bahsedeceğim bu dersimizde.

Bir yazınız var ve bunu iki sütun ya da daha fazla olmasını istiyorsunuz. Freehand proğramı bir tıkla size bu imkanı sağlıyor. Herhangi bir yazı açalım ve bu yazımız seçili olsun. Yazımız seçili olduğunda sağ taraftaki Properties menüsünde font ismi, büyüklüğü, sütun gibi işaretler çıkacaktır.

Şu anda yazımız tek sutün. Sütun işaretini seçelim.Ve istediğimiz sutün sayısını girelim. Ben sütun sayısını 2 olarak seçtim. Gördüğümüz gibi metnimiz 2 sütuna ayrıldı.

Sütun sayısını istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.Ayrıca siyah yuvarlakta belirtildiği gibi alttaki dikey sütun işaretini seçerek dikey olarak da istediğiniz kadar sütuna bölebilirsiniz.

Text Penceresi

Bu özellik, sütunlarda olduğu gibi yazılarımızı düzenlemek için fazla vakit harcamadan düzenlememizi sağlayacak. Genelde yazı yazmak için kulladığımız "text" aynı zamanda yazılarımızı belli bir alanın dışına çıkarmamamızı sağlıyor. Tools menüsünden "Text"'i seçelim ve bir kutu açalım.Açmış olduğumuz kutuya çift tıkladığımızda direk yazımızı yapıştırabiliriz. Yazımızı yapıştırdığımızda yazımızın açmış olduğumuz kutudan dışarı çıkmadığı göreceğiz.

Böylece yazılarımızın kenarlarını düzeltmek için vakit harcamamış olacağız.

NOT: Bu işlemler, CorelDraw, Illustrator ve Photoshop için de geçerlidir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

walla hella olsun sanalkurs ben freehand mx çalışıyorum cok kıza zamanda ve sevkli ögreniyorum sanalkurs sayesinde iyiki varsin...:gul:
freehandde yazıları 2 yana yasladığımızda harf aralarında oluşan boşluğu nasıl düzeltiriz? ya da düzeltebilirmiyiz.? quark taki gibi otomatik tireleme yapabilirmiyiz?
teşekkürler harika olmuş
merhaba ben yeni üye oldum. acıkcası grafıkerlık egıtımı almak ıstıyodm bı kursa gıderek. sımdı bu sıteyi buldum. arkadaslar gercekten faydası varmı buranın?? yanı burda ogrendıklerımle bı ısyerıne gıdıp calısabılırmıyım??
ey zekki. justfy modunda oluşan nehir görünümünü düzeltme olanağı yok maalesef. Ayrıca FH de tirelemede yok. Keşke olsaydı da sana müjdeli haber verebilseydim
teşekkürler çok iyi bir anlatımınız var
merak ettiğim ve bulamadığı bir şey var: yazılarımızı yazdıktan sonra corel'de olduğu gibi her iki yana yaslama imkanımız olmuyor mu? iki yana yasla yaptığımda istediğim verimi alamıyorum, nasıl yapabilirim?
iki yana yasladığında hata çıkarıyor yani çıkarmasa bile kelimeler arası çok uzak oluyor buda okuma zorluğu ve görüntü bozukluğu oluşturuyor. En yakın zmanda özümünü bulursan ders olarak yada forumdan açıklıcağım inşallah...
Son derece faydalı bilgiler alıyoruz.Teşekkürler. Birde takvim hazırlamakla ilgili ipuçları verebilirseniz seviniriz.
Anlaşılır ve yararlı açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Şuan gitmiş olduğum kursla birlikte takviyeli olarak sizden faydalanıyorum. gerçekten faydası oluyor.
HARİKASINIZ.BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞIYORSUNUZ.BU BÜYÜK BİR ERDEM.TEŞEKKÜRLER.SAYENİZDE PÜF NOKTALARI ÖÐRENECEÐİM
Bu sütün işlemleri özellikle dergi çıkaranlar için çok ama çok öenmliş.Faydalı bilgileriniz için teşekkürler
bende deneyeceğim çok sağol
güzel anlatımın için emeğine sağlık hakan hoca
selam yine ben hizalama ile ilgili bi soru sormuştum şimdide öğrenmek istediğim başka bişey var bir yazı yazdım corel ve frehand ikisindede istiyorum bunun cevabını mümkünse benim için çok önemli bu yazının mm rik olarak ayarlarını nasıl yapabiliriz altındaki yazılarla yani bir paragraf düşünün alt alta 10 cümle var örnek teşekkürler
teşekürler.. cd üzerini serigrafi baskı yapan firmada çalışıorum ayrıca grafikte öğreniorum
kardeşim derslerini iki gündür bakıyorum, çok güzel ellerine sağlık,bilmediğim şeyleri de öğrenmem çok hoşuma gidiyo.BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR...
çok güzel anlatımınız var. bide takvim hazırlamakla ilgili örnekler olursa çok iyi olur.Teşekkürler

Yukarı Git