Sulu Soğutma

Bilgisayar donanımında sulu soğutmanın kullanılması, artıları-eksileri...

Su veya benzeri sıvılar günümüzde pek çok yerde soğutma amaçlı kullanılıyorlar. Porsche havalı sistemlerden sulu soğutma sistemlerine geçeli epeyce oldu. Nükleer reaktörleri bile soğutmak için su kullanılıyor. Şimdi de silikon endüstrisi büyük bir hızla havalı sistemlerden sulu soğutma sistemlerine geçiyor.

Isıl direnç kanunları, sulu soğutmanın havalı soğutma sistemlerinden daha iyi olduğunu gösteriyor, ayrıca sıvılı soğutucuların katılara göre ısınma potansiyelleri çok daha yavaş oluyor.

Bunlara ek olarak, havalı soğutma sistemlerinde, işlemci gibi nispeten küçük parçaları soğutmak için büyük ısı emiciler (heatsink) ve yeterli miktarda bir hava akımı olması gerekiyor ki bu da hızlı dönen fanlarla sağlanıyor. Sonuç olarak hızlı fanlarla sağlanabilen hava akımı size dayanılmaz bir gürültü olarak geri dönüyor.

Bu sistemin yani sulu soğutma sisteminin dezavantajı da var; tabi ki fiyatı...

Herkese başarılar dilerim...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
:) kimyager gibi olmuşmussun emeğine sağlık
• 12 yıl önce
:-dusun:
• 11 yıl önce
sulu yerine sıvı kelimesini kulansaydın daha güzel olurdu evet sıvı soutma kulanmak daha mantıklı bilgisayarlarda da çogu kişide sıvı soutma kulanıyor şuanda link veremicem ama yag ile pc soutma bile yapıldı :) videosu var biraz anlatayım 1 akvariumun içine yag doldurup hiç bir yerden kaçırmamasını saglıyoruz bu sayede bilgisayarımız 2 katına daha çok souyor :) su ile sout ma ise çok güzel bir yöntemdir de çok ugraştırıyor evde kulanıyorum hiç fan sesi veya buna benzer bir ses yok :)
• 11 yıl önce
sulu soğutma sistemini bilgisayar için yamişsın ama hiç bi yapilişi şekliyle alakalı bilgi yok hem yazmışken yan etkilerini de sıralasan daha yararlı olursun bize yine de teşekkürler .....
• 11 yıl önce
EMEÐİNE SAÐLIK KARDEŞİM:kirp:
• 11 yıl önce
arkadaslar su ile deiL alkole benzer bi sıvı var o kasanın içerinde anakartın üzerinde işlemcinin üzerinde gezerek soqutuyor su deqiL Lütfen su hemen ısınır kasanın içerisinde

Yukarı Git