Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret aslında bütün sorumluluğun bir aracı firma tarafından üstlenerek size ürün, kargo, vergi ve güvence sağlayan bir yapıdır.

Stoksuz e-ticaret aslında bütün sorumluluğun bir aracı firma tarafından üstlenerek size ürün, kargo, vergi ve güvence sağlayan bir yapıdır.

Günümüzde en çok ismini duyduğumuz incir.com bu işi bizim adımıza yapıyor. Bir çok ürün ile bizi depo, eleman, fatura, yer tedarikçi gibi birçok sıkıntıdan kurtarıyor.

Aslında yapı basit bir mantık ile çalışıyor. incir.com ekibi sizin adınıza firmalar ile anlaşıyor, kendi sunucularına ürünlerin XML hallerini alıyor, sonra sizin istediğiniz ürünleri sizin sitenizin istediğiniz halde XML formatı ile sitenizde yayınlatıyor. Sizin sitenize gelen bir müşteri sitenizden alışveriş yapıyor, sizin sitenizden onların sunucularına düşen bu alışveriş, ürünün tedarik edildiği firmaya iletiliyor. İncir şirketi ise sizin adınıza bu ürün için gerekli faturayı kesiyor, kargoluyor ve faturanın üzerine sizin sitenizin ve kendilerinin logolarını koyuyor. Devlete sizin adınıza vergi ödüyor (ne kadar yasal bilemiyorum, gerekli açıklamalar yapılamamış, kısa bir not ile sizin adınıza vergi ödeniyor diyor, bilemiyorum). Ürünü kargoluyor, ürünün bozuk veya hatalı çıkması gibi bir durum vs. gibi her konuda onlar ilgileniyor.

Sizin yapmanız gereken ise bir domain temin edip incir.com üyesi bir siteden ise referans numarası almak. Aslında burada referans numarası ilgi çekmek için yapılan bir sistem.

Sonra sistemlerine üye oluyorsunuz. 450 veya 950 TL karşılığında sitenizi kuruyorlar. Sizin için logo tasarımı yapılabiliyor ya da siz özel logonuzu yüklüyorsunuz. Sonra site tasarımı ve istediğiniz kategorileri seçiyorsunuz. Sizin için kartvizit vb tanıtım ürünleri gönderiyorlar.

Avantajları

[*] Ürün tedarik
[*] Elaman
[*] İş yeri
[*] Site yazılımı
[*] Reklâm ürünler
[*] E-ticaret eğitimleri


Dezavantajları

Aslında dezavantajlarını madde madde saymak biraz sıkıntılı olur.

Şuradan başlarsak:

[*] Tek kalıp siteler
[*] Ürün ekleyememek

Aslında çok iş yaparak az kazanmaktır bu yapılan. Neden derseniz, SEO konusunda sadece reklamlara para yatırmanız gerekli. Ne kadar tanıtım yapabilirseniz, sitenizi MAİL gönderme, tanıtım SMS’leri bunları ne kadar yapılabilir.

Aslında bir e-ticaret sitesi kurduğunuzda en önemli olan karşıya güven vermektir. Bir müşteri gelip sizden ürün hakkında fiyat ister. Sizin müşterinize o ürünü tanıtmaktan çok kurulumuna yardım edeceğim demeniz bile müşterinin sizden alışveriş yapması için sebep olabilir.

[*] Fiyat karşılaştırma sitelerini maalesef eklenmiyor.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git