Static ve Generic List Kavramları

Bu makalede sizlere static ve generic list kavramlarından bahsedeceğim.

Merhaba,

Bu makalede sizlere static ve generic list kavramlarından bahsedeceğim.


STATIC

Bir sınıfın instance alınmadan bir metod yada bir property iye erişilimek isteniyorsa kullanılan anahtar kelimedir. Instance ayrıca bir sınıf içerisinde bir field ın constructor(yapıcı metod) ilk değer eyleminden o field ı korumak için de kullanılabilir. Sınıf üyelerinin static olabileceği gibi bir sınıf da static olabilir. Bir sınıf static olduğunda içerisindeki bütün üyeler static olmak zorundadır. Static bir class içerisinde static olmayan bir üye olamaz. Static bir class'ın kesinlikle ve kesinlikle instance alınamaz.

Static classlar .Net framework içerisinde otomatik olarak yüklenirler. Program çalıştığında. static bir class sadece obje classında miras almışlardır. Başka bir class dan miras alamazlar. Class'ın static olup olmadığının önemi yoktur. Static class'lar başka class'lara miras veremezler. Static olmayan bir class içerisinde hem static hem none static üyeler bulunabilir. Static olmayan bir class instance alınabilen bir classdır. Bu class instance alındığında içerisindeki static üyeler, instance alınmadığında içerisindeki none static üyelere ulaşılamaz.

Generic List

Generic listler C#'da bir coloksiyon yapısıdır. Dizilerden farklı olarak tanımlandıklarında boyut bildirimi yapmaya gerek yoktur. Eleman eklendikçe boyutu artar. Tipi bizim ürettiğimiz bir class da olabilir; string int datetime vs .NET Framework tiplerinden biri de olabilir. Generic listler çok yaygın kullanılan .NET framework içinde classıdır. Generic class'ların pek çok metodu vardır. Bir eleman eklemek için kullanılan metodu Add metodudur. Generic listler kendi ürettiğimiz model classlarıyla kulalnıldıklarında çok dinamik bir yapı elde edilirç sanki bir excel listesi içerisinde kayıtlar içerisnde hareket ediyorrmuş gibi rahat çalışma ortamı sunarlar. Generic list içerine eğer kendi class'ımızı tip olarak vermiş isek örneğin ogrenci class'ını verdiğimizi düşünürsek her bir satırın her bir öğrenciye denk geldiği ve öğrenci classı içerisindeki her bir property'ye karşılık atamış olduğumuz değerlerin bir sütüna karşılık gelir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git