SQL dosya boyutunu küçültmek

SQL dosya boyutunu küçültmek

Ciddi boyutlardaki .sql dosyalarınızı parçalara bölerek geri yükleme işleminizi kolaylaştıracak program önerisi.

Veritabanı yedekleme işlemi yaptıysanız veya yedeklediğiniz veritabanını geri yüklemeye çalıştıysanız muhtemelen yüksek dosya boyutu sıkıntısı yaşamışsınızdır. Genelde bu sıkıntıyı sitenizi başka sunucuya taşırken yaşarsınız. Aslında ciddi bir sıkıntı değil belki ama neticede işinizi aksatıyor.

Sitenizi başka bir sunucuya taşıdığınızı varsayarsak ve veritabanı yedeğinizin boyutu yüksekse geri yükleme işlemi yaptığınızda beklersiniz, biraz bekledikten sonra yüklenemedi hatası alır yeniden denemeye çalışırsınız.

Bir çözüm yolu hep kullandığımız .sql dosyasını sıkıştırmak. Fakat ciddi boyutlarda bu da yardımcı olmuyor malesef. Bu yüzden bahsetmek istediğim ufak bir proqram var aslında. SQL dump file splitter yani kısaca veritabanı bölücüsü diyebiliriz sanırım türkçede :).

Program yardımıyla .sql dosyanızı istediğiniz boyuta çevirebilirsiniz. Şöyle ki, diyelim 100 mb boyutunda veritabanı dosyanız var. Veritabanı bölücüsü programı yardımıyla veritabanı dosyanızı 5 adet 20 mb boyutunda dosyalara bölebilirsiniz.

Önemli bir nokta var, bölme işlemini yaptıktan sonra birkaç adetveritabanı dosyası dışında bir adet sonu _DataStructure.sql ile biten dosyanız oluşacaktır. Geri yükleme zamanı ilk yüklenecek dosya budur. Çünkü bu dosya içerisinde diğer parçaların yüklenme şeması belirtiliyor. Yani dosyaları sırayla yüklemeniz gerekiyor.

Kaynak: sql dump file splitter


Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git