SQL Dersleri (Ders 3)

Bu konumuzda yaş bulmayı dışarıdan veri girmeyi ve istediğimiz harf veya sayı ile başlayan kayıtları ekrana dökmeyi göreceğiz.

Merhabalar Arkadaşlar

Bu dersimizde sizlere SQL ile yaş bulmayı,belirlediğimiz sayı ya da harfler ile başlayan kayıtlara ekrana dökmeyi ayrıca dışarıdan not girmeyi öğreneceğiz.

İlk önce sizlere yaş bulmayı göstereceğim. Bunu 2 farklı komutla yapabiliriz.

Birincisi:


select ((sysdate-to_date('tarih'))/365) yaş from dual


Burada sysdate yani sistem tarihinden to_date ile tanımladığımız tarihi çıkarıyoruz sonucu burada bize gün olarak verdiğinden 365'e böldüğümüzde sonuç yıl olarak çıkıyor.

İkincisi:

select (months_between(sysdate,'tarih')/12)yaş from dual[code]

Burada ise months_between'den sonra girilen 2 değerin arasındaki ayları buluyoruz. Gene sysdateyi kullanarak sistem tarihini veriyoruz daha sonra tekrar tarihi girdiğimiz alanı yazıyoruz. Burada sonuç ay olarak verildiğinden 12'ye bölüyoruz ve yıla çeviriyoruz. Aslında bu bu kadar basit.Şimdi ise sizlere belirlediğimiz sayı ya da harf ile başlayan kayıtları ekrana dökmeyi anlatacağım. Bunun için öğrendiğimiz komutların üstüne bir de like komutunu öğrenmiş oluyoruz. Kullanımı:

[code] 

select gormekistedigimizalanlar

from tabloadi

where o_adı like '%A%';Geçen dersimizden hatırlarsınız where komutu ile hangi kayıtları görmek istediğimizi belirliyorduk. Şimdi ise like komutunu kullanacağız. Unutmayın like komutunu where'nin içinde kullanıyoruz.

Benim yazdığım bu komutta tabloda içerisinde A olan, A ile başlayan ve A ile bitenleri görüntülüyoruz eğer yüzde(%) işareti başta olsaydı a ile bitenleri, Yüzde(%) işareti sonra olsaydı ise a ile başlayanları görüntülerdik.

Şimdide sizlere dışarıdan nasıl not girebilirsiniz onu göstereceğim. Burada ben şöyle bir şey yapmak istiyorum mesela dışarıdan girdiğimiz notu hafızada tutmasın yani tabloya almasın fakat biz girilen notları kullanabilelim.

İşte o komut:

accept not1 number promt '1. notu:';


Burada not1 adlı değişkenimize not giriyoruz bu arada promt ekrana yazı yazar yani isterseniz kullanamyabilirsiniz. Ama bence kullanmakta fayda var. Burada girdiğimiz notu kullanmak için & işaretini kullanacağız yani. Mesela;

if &not1>=45 then promt "geçti"

Else

Promt "kaldı";


Burada eğer girdiğimiz not 45'den büyük ise geçti yazacak eğer büyük değilse kaldı yazacak.

Bugün öğrendiğimiz komutlardan sonra zaten artık çoğu şeyi kullanabilecek seviyeye gelmiş bulunuyorsunuz. Bu anlatım olarak son dersim olacak. Bundan sonra kendi yazdığım komutları teker teker paylaşacağım. Daha sonra belki if and falan onların ayrıntılı açıklamasını paylaşabilirim.

Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git