SQL Dersleri (Ders 2)

Bu dersimizde tablodaki verileri sadece istenilen şekilde, girilen verileri değiştirmeyi, tablo silmeyi, girilen veriyi silmeyi ve sıralama yaptırmayı göstereceğim.

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde tablodaki verileri sadece istenilen şekilde, girilen verileri değiştirmeyi, tablo silmeyi, girilen veriyi silmeyi ve sıralama yaptırmayı göstereceğim.

İşte Tablomuz:İlk önce Sadece İstenilen veriyi görmek istediğimizi varsayalım. where diye bir komuttan yararlanıcaz. Sizlere ilk önce where'nin kullanımını göstermek isterim.


SELECT   gosterilecekalanlar  FROM  tabloismi WHERE alanadi=özellikŞimdi de bunu tablomuza göre ayarlayalım ve sadece cinsiyet alanından k yazanları alalım.

SELECT   uye_adi,isim,soyisim,e-posta,cinsiyet  FROM  personel WHERE cinsiyet="k";Bu komutun görünüşü aşağıdaki gibi olacaktır.Burada Where kullanımını bir nevi öğrenmiş olduk. Şimdi de sizlere girilen veriyi değiştirmeyi yani update komutunu göstericem.

Kullanımı:


UPDATE tabloadi  SET alanadi=yenideger;Burada update ile bir veriyi tekrardan güncelleyeceğimizi söyledik. Daha sonra hangi tabloyu değiştirmek istediğimizi belirttik ve set yazdık ve alanadi yeni degerleri girerek değiştirdik eğer isterseniz where komutu ile devam edebilirsiniz ki kullanmanızı öneririm yoksa o alanadinda bulunan değerlerin hepsini değiştirir.

Örnek:
Personel tablosunun içerisindeki üye adı derya1 olan kullanıcının soyadını Zayimoglu yapınız.

Bu soruda yazmamız gereken kod sadece şudur:


UPDATE personel  SET soyisim="Zayimoglu" where uye_adi="derya1";Bu komutu yazdıktan sonra oluşacak olan tablomuz şu şekilde olacaktır.Peki Şimdi Personel tablomuzu Silmek istiyoruz o zaman ne yapmamız gerekiyor?

Çok kısa bir komut ile işi bitiriyoruz. drop table Bu komut sayesinde tablomuzu silebiliriz.

Kullanımı:

drop table tabloadi;Şimdi de bir örnek yapalım. Mesela sorumuz şu olsun. Yarattığınız personel tablosunu siliniz.

Cevap:

drop table personel;Şimdi tablomuzu silmiş olduk. Şimdi ise girilen veriyi silelim. Eğer tablodaki tüm veriyi silmek istiyorsak delete kullanmalıyız. Ama sadece kayıta girdiğimiz bir veriyi silmek istiyorsak gene update ile yapabiliriz.

İlk önce delete ile başlayalım. Delete isminden de anlaşılacağı gibi silmek anlamına gelmektedir.

Kullanımı:

DELETE * from tabloadi WHERE alanadi='alandegeri'


Bununda kullanımı gayet basittir. Şimdi ise Bir Örnek yapalım.

Örnek:
Personel tablosundan Meryem Arkadaş adlı Personelimiz işten ayrılmıştır. Bu personelimizi tamamen tablodan kaldırmak istiyoruz. Bunun için gerekli SQL komutunu yazınız.

DELETE * from personel  WHERE isim='Meryem' and soyisim="Arkadaş";Birden fazla Meryem ya da birden fazla arkadaş soy isimli personelimiz olabileceğinden dolayı hem adını hemde soy adını yazdık bu sayede sorunsuz şekilde silebiliriz ve karşımıza çıkacak olan tablo şu şekildedir.Evet, sonucumuzu gördük sorunsuz şekilde sildik Meryem adlı kullanıcımızı, şimdide update kullanarak Harun Reşit Zafer adlı kullanıcımızın e-postasını silelim bunun için (ki bunu ben buldum?) update kullanacağız. Şöyle olacak:


UPDATE personel  SET e-posta=""  where isim="Harun Reşit" and soyisim="Zafer";


yazabiliriz.Bu sefer Karşımıza Çıkacak olan tablo şu şekilde olacaktır.Şimdi de sıralı halde yazdıralım isimleri mesela A'dan Z'ye Doğru bunun için kullancağımız komut ise order by olacaktır. Şimdi kullanımına geçelim.

Kullanımı:

SELECT alanadi, alanadi FROM tabloadi ORDER BY alanadiBurada kafanızın karışmaması için tek tek anlatıcam select kısmında sadece görmek istediğimiz alan adlarını yazdık from'dan sonra ise tablo adını ve order by'dan sonra ise hangi alan adına bakarak sıralanacağını yazdık şimdi örnek yapalım.

Oluşan tablodaki isimleri A'dan Z'ye Doğru yazınız.


SELECT isim, soyisim FROM personel ORDER BY isim;

burada oluşacak tablo şu şekilde olacaktır.Evet arkadaşlar, bir dersin sonuna daha geldik. Bir dahaki dersimizde şunları göreceğiz;

- Yaş bulmak,
- Belirlediğimiz bir sayı ya da harf ile başlayan kayıtları ekrana dökmek
- Dışarıdan not girdirmek.

İyi eğlenceler...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git