Sosyal Medya yazarı mı olmak istiyorsunuz?

Internette içerik üretmek isteyenler için gerekli platformlar neler? Sosyal medya yazarı olmak için neler yapılabilir?

Internette içerik üretmek isteyenler için gerekli platformlar neler? Sosyal medya yazarı olmak için neler yapılabilir?

Gerek sosyal hayatta gerekse de internette yazı yazmak isteyenlere sürekli tavsiye edilen şey kısa hikayeler yazarak işe başlamalarıdır. Oysa en önemli ve zor olan şey başlamaktır. Bununla beraber unutulmaması gereken başka bir şey ise zaman içerisinde yazma özelliğiniz gelişim göstereceğidir. Bu anlamdason yıllarda sosyal medya’da içerik oluşturmak daha da önemli hale geldi. Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler de blog yazmaya başlayarak daha fazla kişiye hızlı bir şekilde ulaşabilmekte. Blog yazabilmek için yazı yazmakla beraber, bu yazıların daha büyük kitlelerle buluştuğu platformlarda sunulması da çok önemlidir.Nereden başlayacağını bilemeyenler için ücretsiz veya kısmen ücretli ve kullanımı kolay olan platformları aşağıda paylaşmak istiyorum.

TypePad.com

TypePad esnek kullanımı ve güçlü analitik altyapısı sayesinde gerçekten gelişmiş bir blog sitesi. Oluşturmuş olduğunuz içerik tüm kullanıcılara kolay bir şekilde ulaşmakta, böylece yazarlar yazılarına daha çok trafik oluşturabilmekte. Blog yazıları, email ile ve mobile ve masaüstü bilgisayarlarda okunacak şekilde paylaşılabilmektedir. Böylece, satmak istediğiniz ürün ve hizmetler hakkındaki yazıları da bu platformda paylaşabilir ve reklamlar sayesinde ek gelir kazanabilirsiniz. Geek Week, Paris Hilton, Amazon Associates ve Seth Godin gibi önemli isim ve kurumlar bu platformu kullanıyorlar.

ListNerd

İlginç bulduğunuz konuları paylaşmak için bir platform arıyorsanız bu tam size göre bir tercih. İlginizi çeken konuları paylaşabileceğiniz gibi sizinle aynı ilgiye sahip kişilerle de iletişim kurup etkileşim oluşturabilirsiniz. Kullanımı da yine gayet kolay. Yapmanız gereken tek şey bir liste oluşturmak ve arkadaşlarınız ile paylaşmak.

LiveJournal

Kişisel blog oluşturmak isteyenler için Livejournal harika bir platform. 61 milyon’dan fazla kişisel sayfa, farklı topluluklar ve günlük 100 binden fazla paylaşım ile kullanıcılar arasında sıkı bir etkileşim oluşturulmuş. Apple uygulama mağazasında ücretsiz uygulama ile kullanım kolaylığı mobile de taşınmış olan platform birçok farklı mobil cihazda da rahatlıkla çalışıyor. Blog yazmaya yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç noktası aslında. Paylaşılan yazılar arama motorlarında maalesef çıkmıyor dolayısı ile reklam ve tanıtım yazıları paylaşmak isteyenler için kullanışlı olmayabilir.

Blog.com

Bir diğer ücretiz blog sitesi ise birçok kaliteli özelliği de içerisinde barındıran blog.com. Kullanımı kolay ve tamamen ücretsiz bir platform. 2 milyondan fazla kullanıcının olduğu geniş bir topluluğu içerisinde barındırıyor ve çoğu ücretsiz olan 100 den fazla blog temasını da kullanıcıların hizmetine sunuyor. Ücretsiz alt domain imkanı sunması, sosyal medya yazarları için ücretsiz olması, uygun fiyata kaliteli tema özelliği, özel gizlilik ayarları, arama motorları optimizasyonu ve blogunuza ekleyeceğiniz reklamlarla ek gelir oluşturmak gibi birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Tumblr

Geçtiğimiz sene 1.100 milyar dolar gibi rakamla yahoo’ya satılması ile gündeme outran ve adını daha çok duyduğumuz Tumblr, kullanıcılarına daha kolay içerik oluştururak paylaşma imkanı veren bir mikroblog sitesi. İster profesyonel ister kişisel bir blog yazarı olun bu sizin için en ideal platformlardan bir tanesi aslında. Ayrı bir web sayfası gibi de kullanılabileceği gibi diğer sosyal medya kanallarında da paylaşımlarla da eş zamanlı etkileşime geçen bir altyapıya sahip. Yani paylaşmış olduğunuz yazılar anında facebook, twitter gibi sosyal hesaplarınızda da takipçileriniz ile paylaşılıyor. IOS ve Android işletim sistemlerinde de kullanımı mümkün.

Blog yazmaya başlayanlar için (blogger) en zor karar doğru platformu seçmektir. İlk başta birkaç farklı birkaç platformu denemek ve buna göre karar vermek yeni başlayanlar için iyi olacaktır. Ücretli olan platformlar bile 14 gün veya 1 ay gibi peryotlarda ücretsiz kullanım kolaylığı sağlıyor ve böylece o platformun sizin için doğru ve kullanışlı bir araç olup olmayacağına kolayca karar verebilirsiniz. Doğru platform bulduğunuzda blog’unuzu yazmaya ve içerikleri zenginleştirmeye başlayabilir, takipçileriniz ile paylaşabilir ve yazdıklarınızı daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Peki, siz hangi blog platformunu kullanıyorsunuz?

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Ben Wordpress kullanıyorum, son derece güzel. Tumblr da son derece iyi bir seçim olur.

Yukarı Git